Дізнаємося про освоєння космосу

Сьогодні кожен знає, що Земля має кулясту форму. Як людство про це дізналось? Наведи три докази на підтвердження своїх слів. Скористайся фотопідказками 

Розглянь колаж. Що тобі відомо про професію людей, які зображені на світлинах? 

Які рухи здійснює небесне тіло Місяць? Чому його називають природним супутником Землі? 

НАУКОВА ДОВІДКА 

ЗДОБУТКИ ЛЮДСТВА В ДОСЛІДЖЕННІ КОСМОСУ 

Вивчення космічного простору розпочалося із запуску штучних супутників Землі. Так називають безпілотні космічні апарати, виведені на орбіту Землі. Вони не лише досліджують небесні тіла, а й виконують різноманітні завдання: передають інформацію про погоду, допомагають вивчати атмосферу нашої планети, створювати точні карти поверхні Землі. 

4 жовтня 1957 року о 10-29 за московським часом в Радянському Союзі запущено перший у світі штучний супутник Землі, який за 92 дні, здійснив 1440 обертів, а його радіопередавачі працювали протягом двох тижнів після старту. 

Ця дата вважається початком космічної ери.

Навколоземний простір захаращено приблизно 36 500 фрагментами космічного сміття розміром більше 4 дюймів (10 сантиметрів), приблизно мільйоном об'єктів розміром від 0,4 до 4 дюймів (від 1 до 10 см) і разючою кількістю 130 мільйонів фрагментів розміром менше 1 см. (Зображення надано ЕКА) 

Зіткнення між великими об'єктами, що не функціонують, виробляють величезну кількість фрагментів. (Зображення надано Європейським космічним агентством) 

Кількість супутників Starlink на орбіті перевищила 5000

Мобільні телефони й супутникове телебачення працюють завдяки штучним супутникам. У сучасних смартфонах і автомобільних комп’ютерах вбудовані GPS-навігатори, з допомогою яких можна визначити своє місцезнаходження, знайти потрібну вулицю чи будинок, прокласти маршрут в лісі до місць, де ти збираєш гриби або ягоди. Вони також працюють завдяки штучним супутникам Землі. 

Космічні апарати для польоту людей у космос називають космічними кораблями. На малюнку зображено космічний корабель, на якому космонавт Юрій Гагарін здійснив перший у світі політ у космос у 1961 році. Корабель зробив один виток навколо Землі за 108 хвилин. 

Вже через чотири роки космонавт Олексій Леонов здійснив 12-хвилинний вихід у відкритий космос. 

У 1969 році вперше на поверхню Місяця ступили американські астронавти. Вони встановили обладнання для виявлення «місяцетрусів», зробили знімки місячної поверхні й взяли зразки ґрунту, щоб дізнатися більше про Місяць. 

Через 54 роки на Місяці досі видно сліди астронавтів місії Аполлон-11

Астронавти місії "Аполлон-11". Зліва направо: Ніл Армстронг, Майкл Коллінз, Базз Олдрін 

Ніл Армстронг та Едвін Олдрін навіть проїхались по Місяцю на двомісному електромобілі-всюдиході. Ця місія підтвердила, що люди можуть перебувати і працювати на інших небесних тілах. 

На сьогодні лише 10 землян, і всі вони американці, ступали на поверхню Місяця. І зараз NASA готується до повернення на супутник Землі, яке може відбутися 2025 року. Нова місячна програма має назву Artemis і складається з трьох етапів. 

У 1997 році здійснив політ у космос перший український космонавт Леонід Каденюк. Майже 16 діб тривав його політ на американському космічному кораблі «Колумбія» у складі міжнародної команди космонавтів 

Леонід Каденюк

Леонід Каденюк і команда космічного корабля «Колумбія» 

Український космонавт проводив фізичні та біологічні дослідження, зокрема досліджував ріст рослин в умовах невагомості. Леонід Каденюк уперше розгорнув український прапор на орбітальній станції, й на орбіті Землі залунав Державний Гімн України. 

24 політ шаттлу "Колумбія" у 1997 році 

За можливості знайди і прочитай книжку Леоніда Каденюка «Місія — Космос». У ній перший космонавт незалежної України розповів про свою підготовку і дивовижну подорож просторами космосу, навів цікаві описи перебування на космічному кораблі. 

Для наукових досліджень створено пілотовані космічні станції, що можуть роками перебувати у космосі. Найпотужнішу з них — Міжнародну космічну станцію (МКС) збудовано за участю вчених і конструкторів багатьох країн. Розміри МКС дорівнюють розміру футбольного поля, а маса майже 500 тонн. Станція перебуває на висоті близько 400 км від Землі й подорожує зі швидкістю 28 000 км/год. Для отримання енергії, необхідної для руху й роботи обладнання, МКС оснащена сонячними панелями. Періодично до станції прибувають космічні кораблі з вантажами чи новими космонавтами, а тих, хто вже виконав свої завдання, повертають на Землю. 

Міжнародна космічна станція складається з багатьох модулів (відділів), кожен з яких є своєрідною лабораторією, в якій проводяться дослідження, наприклад, в галузі Український освітянський видавничий центр «Оріон»  космічної біології, астрономії, космічної медицини, матеріалознавства, метеорології. На МКС є можливість готувати їжу, митися в душі, виконувати фізичні вправи, користуватись туалетом. 

Зазвичай астронавти сплять у тісних кімнатах, та інколи це доводиться робити де вдасться 

Астронавт NASA Карен Найберг демонструє, як мити голову в космосі 

Їжа у тюбиках залишилася в історії, і тепер у астронавтів різноманітне меню 

НАУКОВА ДОВІДКА 

КОСМОНАВТИ І КОСМІЧНА ТЕХНІКА 

Людей, які літають в космос і проводять там дослідження, ремонт космічних апаратів, називають космонавтами або астронавтами (грецькою «астрон» означає зоря, а «навтис» — мореплавець), або тайконавтами (у Китаї) (колаж на початку параграфа). 

Інколи космонавтам необхідно вийти у відкритий космос — безповітряний і холодний простір. Тож космонавт одягає спеціальний захисний одяг з міцного щільного матеріалу — скафандр, оснащений системами дихання й зв’язку, регуляторами температури. 

Під час польоту космонавти перебувають в умовах, відмінних від земних: інший атмосферний тиск, склад газів, космічне випромінювання. Задля цього космонавти ретельно готуються, зокрема проходять спеціальні тренування. 

Домашнє завдання