Досліджуємо опору й рух тварин і рослин

Перевірка знань

Вивчення нового матеріалу

Доберіть дієслова, щоб описати  рух тварин

Скелет може складатися з кісток і розміщуватися всередині тіла тварини (внутрішній скелет), як-от у жаби, змії, окуня, лелеки, собаки. Важлива риса скелету цих тварин — міцний і гнучкий хребет. Тварин, які мають хребет, називають хребетними тваринами. 

Завдяки кісткам і прикріпленим до них м’язам хребетні тварини або частини їхнього тіла здатні рухатися. 

У комах, раків, равликів, медуз, червів немає хребта. Тож вони належать до групи безхребетних тварин. 

За відсутності хребта вони мають інші види опори. У дощового черв’яка її забезпечує порожнина всередині тіла, що заповнена рідиною. Під час руху тіло черв’яка почергово подовжується і стоншується, а потім скорочується і потовщується завдяки роботі різних м’язів. 

Найбільша комаха, яка трапляється на території України — це жук-олень. Як у всіх жуків, його опорою є міцний зовнішній покрив, що називається зовнішнім скелетом. 

У рака й краба зовнішнім скелетом є панцир. 

Час від часу тварини скидають зовнішній скелет (линяють). Такі тварини змушені скидати скелет, бо він не розтягується, а тварина росте — збільшується в розмірах. Після линяння виростає новий зовнішній скелет, більший за розмірами 

У равлика виноградного теж є зовнішній скелет — черепашка. Вона захищає тіло тварини, але обмежує його рух. Тож, у равлика малорухливий спосіб життя. 

Гімнастика для очей

Гімнастика для очей №3.m4v

У природі наземні рослини зазнають впливу вітру, дощів, снігопадів. Встояти і не зламатися рослинам допомагає стебло. Воно є опорою рослини та фіксує її в просторі. Потужна опора — стовбур дерев — товсте, міцне стебло, яке втримує важкі гілки з багатьма листками та плодами. Ти знаєш, наскільки важливе для рослин світло. Щоб отримувати його в достатній кількості, листки рослин повертаються до Сонця. Це один з видів руху рослин. Існують виткі й чіпкі стебла, які обплітають сусідні рослини чи інші тіла. Так рослини забезпечують собі опору й розміщують листки для кращого освітлення Сонцем. 

На великі відстані рухаються завдяки вітру насінини кульбаби, клена, липи. Вони мають пристосування до польоту у формі парашута чи крилець (колаж). Ось такий у них своєрідний рух 

У деяких рослин можна спостерігати рух квіток під впливом світла й вологи. Якщо достатньо сонячного світла, пелюстки квіток кульбаби й ромашки відкриваються, а якщо кількість світла зменшується або перед дощем — закриваються (колаж). 

Рухи рослин досліджував український науковець Холодний Микола Григорович. Понад сто років тому він з’ясував, що рух і ріст рослин забезпечують певні речовини, що утворюються в їх організмах. Це відкриття стало надбанням світової науки. Ім’я науковця присвоєно Інституту ботаніки Національної академії наук України. 

Домашнє завдання: Письмово в зошиті виконайте завдання 2 і 3.