Який взаємозв’язок між людиною та атмосферою

Сьогодні опрацьовуємо параграф 36

Тепер, коли ми навчилися літати в повітрі, як птахи, плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного - навчитися жити на землі, як люди.

Джордж Бернард Шоу, ірландський письменник


Яке значення має атмосфера для життя та діяльності людини. 

За допомогою ілюстрацій - підказок розкажіть про значення атмосфери для людей

Атмосфера відіграє важливу роль у всіх природних процесах. Газова оболонка захищає організми від згубних ультрафіолетових, рентгенівських і космічних променів. Атмосфера оберігає Землю від падіння метеоритів. В атмосфері розподіляються і розсіюються сонячні промені, що створює рівномірне освітлення. Вона є середовищем, де поширюється звук. 


Атмосфера визначає клімат окремої місцевості і планети загалом. Вона оберігає Землю від різких коливань температури. При відсутності атмосфери і водойм температура поверхні Землі впродовж доби коливалася б в інтервалі 200 °С. 

Повітря атмосфери є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього середовища. Для нормальної життєдіяльності людини насамперед потрібне повітря. Без їжі людина може прожити до п’яти днів, без повітря - не більше п’яти хвилин. 

Прокоментуйте інфографіку

За добу людина в середньому споживає близько кілограма їжі, до двох з половиною літрів води і кисень з двадцяти кілограмів повітря. 

Також людина використовує атмосферний кисень та інші гази для створення штучних сполук і застосовує їх у різних технічних пристроях. 

Українські винахідники розробили установку, що виробляє з повітря 15 л води на день.

Пристрій повністю автономний та працює на сонячній батареї. Зовні він схожий на кулер, вода в якому утворюється з конденсату. 




В рамках пошуку нових джерел забезпечення планети прісною водою,

науковці представили концепт комбайна, що виробляє воду з повітря.

 Використовуючи сонячну енергію, AERO збирає молекули води з повітря завдяки використанню спеціальних метаматеріалів. Це пристрій зможе виробляти до 200 л води щодня. 

Фінським вченим вдалося створити білок "з повітря". Вони кажуть, що вже за десятиліття він зможе конкурувати з соєю.


Білок виробили з ґрунтових бактерій, які живилися гідрогеном, виділеним із води за допомогою електрики.


У лікарнях працюють кисневі станції американського виробництва, які самостійно виробляють кисень із повітря. 

Як атмосфера впливає на людину.  

Вплив погодних і кліматичних умов на людину різноманітний. Зокрема, особливості клімату різних районів нашої планети позначилися на зовнішньому вигляді людей. Атмосферні умови вплинули на колір шкіри й волосся, форму губ та обличчя, навіть на зріст людини. 

Расові ознаки європеоїдної раси, а саме вузький ніс обмежує вдихання холодного повітря. В умовах холодного клімату така особливість давала змогу вижити. Люди, які живуть на півночі (норвежці, шведи, фіни тощо) Європи, мають світлішу шкіру, а на півдні (італійці, іспанці) - темнішу шкіру і темне волосся. Це повязано з кількістю сонячного світла. 

Проживання в екваторіальному і тропічному поясах пристосувало їх організм людей негроїдної раси до сильного опромінення сонцем. Через це в їх шкірі міститься набагато більше пігменту меланіну, ніж у представників європеоїдної чи монголоїдної раси. Від нього шкіра поступово набула темного кольору. Жорстке і кучеряве волосся утворює на голові ніби повітряну подушку — надійний захист від перегрівання. А потовщені губи і широкі ніздрі полегшують випаровування води через слизову оболонку. Інколи для представників негроїдної раси характерний виступ уперед верхньої щелепи (прогнатизм). 

Зовнішність монголоїдів (розріз очей) відображає пристосування до умов пустель із сильними вітрами і пиловими бурями. 

Клімат впливає на життя та самопочуття людини, організацію її господарської діяльності й відпочинку.

Комфортний стан - це найбільш приємне теплове відчуття, коли людина не відчуває ні спеки, ні холоду.


Комфортно людина почуває себе при температурі повітря в межах +22...+24 °С та відносній вологості 60-85 %. 


Організм людини перестає нормально функціонувати, коли температура сягає +41 °С, висока вологість також шкодить здоров’ю людини. 

На значній території нашої планети кліматичні умови є несприятливими, тож потрібні додаткові витрати на життєзабезпечення людини.

Як ви вважаєте, чи в сприятливих кліматичних умовах розміщена Україна? Чи трапляються у вашій місцевості такі дні, які можна назвати несприятливими для життєдіяльності людини? Якщо так, то які додаткові витрати несе ваша родина?

Як людина впливає на атмосферу.  

Промислові підприємства щороку викидають в атмосферу мільярди тонн відходів, серед яких найбільшу небезпеку становлять сполуки важких металів, сірки, фосфору та вуглекислий газ. 

Найпотужніші виробники викидів в атмосферу - теплові електростанції (ТЕС), металургійна, хімічна, нафтохімічна, целюлозна та інші промислові виробництва, автотранспорт. 

Унаслідок збільшення в атмосфері частки вуглекислого газу на Землі створюється явище парникового ефекту. Цей газ вільно пропускає до поверхні Землі сонячні промені, але не випускає надлишок тепла в космічний простір. Через це середньорічні температури на нашій планеті постійно зростають. 

Від Льодовика МакАртура, що на Алясці, за неповне століття не залишилось ні сліду.  

Орлиний острів Антарктиди 4 лютого і 13 лютого 2020 року. (Фото: © НАСА Обсерваторія Землі) 

Ще більш небезпечними є викиди в повітря газу фреону. Цей газ використовується в аерозольних балончиках і холодильних установках. Потрапляючи в атмосферу, фреон руйнує озоновий шар, який є своєрідним щитом Землі й захищає всі живі організми від небезпечного ультрафіолетового випромінювання. 

Ультрафіолетове випромінювання - це частина сонячного проміння, що дає засмагу шкірі людини на сонці та сприяє виробленню в ній корисних сполук. У великій кількості ультрафіолетове випромінювання може спричиняти опіки й бути причиною ракових захворювань.  

У промислових (торговельних) холодильних агрегатах в основному використовуються фреони, такі, як Р-22 (є озоноруйнівним), на якому сьогодні працює велика частина всіх холодильних установок.  

Через надмірну кількість фреону в атмосфері вже утворилося декілька озонових дірок. Найбільша з них розміщується над Антарктидою. 

Згідно з щорічними супутниковими вимірюваннями та вимірюваннями за допомогою куль-зондів, що проводяться НАСА та НОАА, 21 вересня антарктична озонова діра у 2023 році досягла свого максимального розміру. 

Діяльність людини значною мірою впливає й на місцевий клімат. Вирубування лісів, створення штучних водойм, розорювання й зміна ґрунтового покриву, осушування боліт призводять до порушення температурної рівноваги, збільшення кількості пилу у повітрі, зміни його вологості.  

У великих містах, де багато промислових викидів і вихлопних газів від автомобілів, утворюється небезпечний для людини смог. 

Смог - це густий важкий туман, що змішується з мікроскопічними часточками диму та пилу й суцільною щільною поволокою огортає місто. 

Коротко про головне

Атмосфера відіграє важливу роль для всього живого. Клімат впливає на життя та самопочуття людини, організацію її господарської діяльності й відпочинку.

Людина використовує ресурси атмосфери в багатьох видах діяльності.

Забруднення атмосфери може призвести до загибелі живих організмів на Землі, тож вона потребує охорони.


Домашнє завдання