Як рухається вода у Світовому океані 

Перевір себе

Погляньте-но на океан, хіба це не жива істота? Часом гнівна, часом ніжна!

Жуль Верн, французький письменник, один із засновників наукової фантастики


Як ви розумієте цей вислів відомого письменника?

Чи спокійний океан

Океан ніколи не буває спокійним. Вода в ньому постійно рухається, хвилюється.  

Вітрові хвилі  

Вітрові хвилі виникають під дією вітру. Рухаючись, вода не пересувається в горизонтальному напрямку, а робить обертальні рухи 

При сильному вітрі утворюються вищі хвилі, тому їх руйнівна сила більша. Пориви вітру ніби вдавлюють поверхню води, створюючи хвилі, що досягають іноді кількаметрової висоти. 

Хвилі виконують велику руйнівну та творчу роботу. В одних місцях вони руйнують гірські породи, в інших відкладають зруйновані частинки. Так створюються пляжі з піску та гальки.

Руйнівна робота хвиль називається - абразія. 

Швидкість хвиль може досягати 100 км/год !

Найвища звичайна хвиля в 34 метри була відзначена на території течії Агульяс (Південна Африка) в 1933 році моряками з борту американського судна «Рамапо». Хвилі такої висоти називають «хвилями-вбивцями»: у провалах між ними може легко загубитися і загинути навіть великий корабель. 

В Португалії на березі Атлантичного океану є невелике селище Назаре. Взимку там починається сезон серферів: хвилі біля узбережжя досягають 25-30 метрів у висоту. 

Цунамі

Цуна́мі (яп. 津波 — велика хвиля, що заливає бухту) 

Хвилі, що нерідко виникають у Тихому океані й досягають берегів Японії, - цунамі - утворюються під час підводних землетрусів, а також виверження підводних вулканів. 

Цунамі.mp4

Швидкість цунамі становить від 50 до 1000 км/год. Висота цунамі у відкритому морі зазвичай не більше ніж 1 м при довжині хвилі 100-200 км. Але коли така хвиля виходить на прибережне мілководдя, висота її швидко зростає, досягаючи 40 м. Гігантські водяні хвилі, обрушуючись на берег, трощать судна, знищують будівлі, а відступаючи, зносять в океан усе, що трапляється на їхньому шляху 

Вранці 26 грудня 2004 року сильний землетрус в Індійському океані викликав цунамі заввишки 30 метрів, який забрав життя 230 тисяч чоловік в 11 країнах. Це найпотужніший і смертоносний цунамі за весь час спостережень. Найбільш сильний удар припав на Індонезію, де загинуло 168 тисяч осіб. Крім того, жертвами стали жителі Бангладешу, Індії, Сомалі, Кенії і Танзанії та інших країн. 

Припливи й відпливи. 

Люди, які живуть на узбережжі морів, знають, що через кожні шість годин рівень моря змінюється: двічі на добу підвищується, двічі знижується. 

Море неначе дихає. Це припливні явища - припливи й відпливи. Вони відбуваються переважно тому, що водні маси океанів і морів притягуються Місяцем і меншою мірою Сонцем 

 У відкритому океані висота припливної хвилі досягає 1 м, а біля берегів - зростає. Коли вона заходить у затоку лійкоподібної форми, висота припливу збільшується в кілька разів.  В Чорному морі висоту припливу всього 2-3 см, тому неозброєним оком його побачити неможливо.

У затоці Фанді (Північна Америка) припливи бувають до 18 м заввишки, а в Білому морі - 12 м. 

Силу припливних хвиль використовують для виробництва електроенергії на припливних електростанціях (ПЕС). 

Океанічні течії

Вода у Світовому океані весь час переміщується. Горизонтальне переміщення води, головною причиною якого є постійні вітри, називається океанічною течією. Це своєрідні річки в океані, що течуть серед менш рухливих вод. Ширина цих потоків може сягати тисячі кілометрів, довжина - багатьох тисяч кілометрів. Більшість течій утворюється під впливом постійних вітрів, що змушують воду рухатися в певному напрямку  

Розрізняють теплі й холодні течії. Якщо температура води течії вища від температури океанічних вод, що її оточують, вона вважається теплою, а нижча - холодною. Гольфстрім і пасатні течії - теплі, а Лабрадорська й течія Західних Вітрів - холодні. Напрямки теплих течій на картах позначаються червоними стрілками, а холодних - синіми. 

Роль течій у житті океану величезна. Вони переносять тепло, корм для живих організмів, є шляхами міграції морських тварин. Течії впливають на клімат узбережжя. 

Домашнє завдання