Про ґрунтове середовище життя

Що таке грунт?

З чого складається ґрунт?

Ґрунтове середовище населене різноманітними тваринами. Зазвичай вони мають невеликі розміри, компактне тіло. Це здебільшого безхребетні тварини — комахи й черви. Трапляються і хребетні, як-от кріт і сліпак. Час від часу вони підіймаються на поверхню ґрунту, щоб забезпечити себе киснем. Пригадай, що дощовий черв’як дихає поверхнею тіла. Йому вистачає кисню, що міститься в ґрунті 

Дощовий черв’як просувається між частинками ґрунту завдяки гнучкому тілу. Воно вкрите ледь помітними щетинками, якими тварина чіпляється за часточки ґрунту під час руху. Пристосуванням дощового черв’яка до зміни вологості й температури ґрунту є заглиблення в нього на 1–1,5 м. На такій глибині тварині достатньо вологи й тепла. 

Кріт риє ходи передніми кінцівками, які мають форму лопаток й оснащені міцними кігтями. 

Подібну будову мають риючі кінцівки комахи вовчок (медведки), за допомогою яких вона швидко заривається у ґрунт, прокладає в ньому довгі ходи. 

Для руху в ґрунті сліпак риє ходи, вигризаючи ґрунт великими передніми зубами 

Існують тварини, які можуть жити у двох середовищах. Наприклад, колорадський жук зимує у ґрунті, а літо проводить у наземно-повітряному середовищі 

Особливості ґрунтового середовища

Мешканці ґрунту.

Пристосування організмів для життя в ґрунті

Дощовий черв’як отримав свою назву через те, що після дощів виповзає на поверхню ґрунту. Він змушений вилазити з нірки, щоб не задихнутися. Адже вода заливає його підземну домівку, і в ній для дихання не вистачає кисню. Дощові черв’яки — великі трудівники. Вони пропускають через себе грудочки ґрунту разом із залишками рослин. Ґрунт розпушується, збагачується повітрям і поживними речовинами. На ділянках, де багато дощових черв’яків, урожайність підвищується. Тож значення дощових черв’яків важливе не лише для природи, а й для людини, яка вирощує культурні рослини. 

Домашнє завдання: тест