Чим мінерали відрізняються від гірських порід

Впізнай мінерали та гірські породи.

Назвіть, які мінерали чи гірські породи згадуються в поданих в епіграфі прислів'ях. 

Пригадайте, яку будову має літосфера

Що таке мінерали та чим вони відрізняються від гірської породи.  

Земна кора складена мінералами та гірськими породами. 

Мінерали - це однорідні тіла, які складаються з однієї речовини. Наприклад, вода, кварц, золото, слюда, кам’яна сіль, алмаз. 

Зараз науці відомо понад 4000 мінералів.  

Приклади мінералів

Аметист

Гірський кришталь

Цитрин

Гематит

Халцедон

Сердолік

Мінерали утворюються в результаті внутрішніх (ендогенних) та зовнішніх (екзогенних) процесів, а також можуть вирощуватися в лабораторіях (дорогоцінне каміння) та на морських фермах (перли). 

Пригадайте, як ви вирощували кристали на уроці "Пізнаємо природу"

Ферма для вирощування перлів

Золоті перли

Це цікаво. Аморфні тіла не мають постійної форми. За кімнатної температури вони поводяться як тверді речовини, а при підвищенні розтікаються, як рідини. 

Проведемо уявний  експеримент. Визначаємо агрегатний стан тіл. 

Нам знадобляться: вода, парафінова свічка, кварц, побутовий фен. 

Як ви гадаєте, як будуть поводитися тіла, якщо ми подуємо на них теплим повітрям з фену?

Поспостерігайте, який зі зразків втратив форму, який почав рухатися, який не змінив форми. Встановіть їх агрегатний стан: твердий, рідкий, аморфний. Сформулюйте висновок. 

Мінерали в чистому вигляді трапляються в природі порівняно рідко. Найчастіше вони бувають у різноманітних сполуках, утворюючи гірські породи. 

Гірські породи - це сполучення кількох мінералів у земній корі. Наприклад, до складу гірської породи граніту входять три мінерали: кварц, слюда, польовий шпат. 

Гірськими породами можуть бути скупчення одного мінералу у великій кількості, зокрема накопичення мінералу кальциту утворює гірську породу вапняк.

На нашій планеті за час її існування утворилася велика кількість різноманітних гірських порід і мінералів. Зважаючи на походження та особливості утворення їх можна розділити на декілька видів. 

Осадові гірські породи утворилися шляхом руйнування, перенесення та осадження матеріалів завдяки дії вітру, води та льоду.

Окремо утворювалися осадові гірські породи шляхом хімічного осаду з водної рідини, а також у результаті життєдіяльності організмів. З часом ці матеріали об’єднуються, тому осадові породи складаються з багатьох мінералів. Прикладами таких порід є глина, вапняк та інші (мал. 3).


Магматичні гірські породи утворюються у процесі охолодження рідкої магми, що надходить з глибинних шарів Землі. Ця магма має високу температуру і застигає, коли досягає земної поверхні. Проте, залежно від того, де охолоджується ця речовина, утворюються різні гірські породи. Якщо рідка маса охолоджується під земною поверхнею, то цей процес відбувається дуже повільно й утворюються щільні непористі породи з великими кристалами. Найвідомішим прикладом таких гірських порід є граніт, який складається з мінералів кварцу, польового шпату та слюди. 

Іншим типом магматичних гірських порід є вулканічні, коли магма підіймається на поверхню Землі та у вигляді лави там охолоджується. Кристали в цих гірських породах менші за розмірами. Прикладом таких порід є базальти та пемза (мал. 4). 

Метаморфічні породи утворюються з уже наявних гірських порід, які потрапляють глибоко в надра Землі. Під дією високої температури, високого тиску, хімічного впливу магми, гарячих термальних вод і газів, які йдуть із надр Землі, вони змінюють свій склад і властивості. Метаморфізм завжди пов’язаний із магматичною чи тектонічною діяльністю в земній корі.

Найпоширенішими метаморфічними породами є мармур, кварцит, гнейс та сланці (мал. 5).

В процесі метаморфізму одна гірська порода перетворюється на іншу

Кам'яне вугілля

Графіт

Чи можна простежити в розміщенні різних гірських порід закономірність? 

Перегляньте відео

Гірські породи, мінерали та корисні копалини.mp4

Глина як гірська порода буває різних кольорів. Зазвичай у природі є глина коричневого і сірого кольору. Проте у природному середовищі можна натрапити також на білу, червону, чорну, блакитну, зелену та жовту глину.

Дослідіть, чому є така кількість кольорів цієї гірської породи.


Коротко про головне

Мінерали - це однорідні тіла, які складаються з однієї речовини.

Гірські породи — це сполучення кількох мінералів у земній корі.

Усі гірські породи поділяють на три великі групи: осадові, магматичні та метаморфічні.


Домашнє завдання