Природні зони Австралії

Доброго ранку. Продовжуємо вивчення Австралії. Сьогодні поговоримо про унікальний природний світ цього материка та про природні зони. Опрацюйте параграф 30.

Пропоную виконати вправу, щоб зрозуміти, наскільки добре ви знаєте природний світ Австралії.

Приоодні зони Австралії 1 частина.pptx
Природні зони Австралії 2 частина.pptx

Синьокільчастий восьминігг

Восьминоги цього різновиду порівняно невеликі, але мають досить агресивний характер, і визнані одними з найотруйніших тварин у світі. Отрути одного з таких буде достатньо для того, щоб позбавити життя 26 здорових чоловіків (отрута в 10 тисяч разів сильніша за ціанід калію). Ознаки відзнаки восьминогів:

  • сині та чорні кільця на жовтій шкірі.


Тигрова змія

Живе також на півдні Австралії – у лісах, луках, пасовищах, пустелі. Довжина - до 2 метрів, має забарвлення сірого, оливкового або червоного кольору. Зазвичай ця змія миролюбна. Але якщо вкусить, то:

  • тварини відразу ж гинуть;

  • людські особини страждають від болю, нудоти, потовиділення, оніміння, набрякання дихальних шляхів, паралічу. А потім і смерті.


Чорна вдова

Ці павуки водяться у всьому світі, мають 13 видів. І всі вони небезпечні. Хоча найстрашніші для людини мешкають таки в Австралії. Дізнатися їх можна по червоній цятці на задній частині тулуба. Місце укусу видно не одразу. Потім з'являються дві червоні крапочки, за якими (через 30-60 хвилин) починаються:

  • м'язові спазми, що поширюються на кінцівки та тулуб; виражена напруга м'язів передньої черевної стінки та болісний біль; блювання; артеріальна гіпертонія; тахікардія; фасцікуляції(судороги); парестезії (печія шкіри); гіперрефлексія; нетримання сечі.

Через 12 годин симптоми та біль починають знижуватися. Але історія може повторюватись. Найкращий спосіб з нею боротися - ввести протиотруту після укусу протягом години. В іншому випадку назавжди може погіршитися психічний стан потерпілого.


Atrax robustus

Довжина цих павуків – від 1 до 5 см, забарвлення тіла – варіює від синьо-чорного до чорного або коричневого кольору. Комаха влаштовує свої ловчі мережі у формі вирви у вологих, прохолодних місцях, а також у будинках. Харчується виключно великими комахами та іншими павуками.

Цікавий факт: його отрута звичайних ссавців (наприклад, кішок та собак) не бере. Зате для приматів та homo sapiens він може виявитися смертельним. Все тому, що в організмі останніх немає протиотрути. Тому 1981-го вчені навчилися отримувати спеціальну сироватку з крові тварин - для того, щоб і людина не боялася укусів Atrax robustus.

Гребінчастий крокодил

Ці крокодили визнані найбільшими наземними (чи прибережними) хижаками. У довжину можуть досягати 7 метрів, вага – до 2 тисяч кілограмів. Сила укусу екземпляра вагою 1308 кілограмів у 2-3 рази перевищує можливості найбільших білих акул. А тепер поговоримо про напади на людей.

За рік в Австралії від зубів гребнистих крокодилів гине близько 40 людей. І це не беручи до уваги рядових нападів, які зазвичай відбуваються в прибережній зоні, або на невеликій глибині. А 19-го лютого 1945 року на острові Рамрі під час Бірманської кампанії Другої світової померло 1000 японських солдатів. Історики кажуть, що смерть до них прийшла не від рук союзників.



Пустельний тайпан

Ці змії населяють сухі рівнини та пустелі Австралії. Ховаються в тріщинах та розломах ґрунту, через що їх вкрай важко виявити. Доросла особина може досягати довжини 2,5 метра, має темно-коричневе забарвлення спини (може змінюватись до солом'яного). Цей вид тайпанів визнаний найотруйнішим із сухопутних змій. У середньому отрути одного екземпляра (44 мг) достатньо, щоб убити 100 чоловік, або 250 тисяч мишей. Отрута приблизно в 180 разів сильніша за отруту кобри.

Акула-бик

Довжина – до 3,5 метрів, вага – до 450 кг. Забарвлення - сіра спина та біле черево (як правило). Це досить ліниві акули, що харчуються великими безхребетними, дрібними акулами, іншими рибами та дельфінами, або навіть покидьками будь-якого характеру. Але самці - тварини, які агресивно ставляться до всіх потенційних суперників. За це вони можуть навіть напасти на людей. Все за рахунок рівня тестостерону, який вищий, ніж у будь-якому іншому хребетному на планеті.

Медуза іруканджі

На вигляд це прозоро-білуватий дзвіночок розміру 12 мм х 25 мм з чотирма довгими щупальцями (від декількох мм до 1 метра). Отрута при впливі на людину викликає цілу низку паралітичних ефектів, які зазвичай закінчуються жахливим болем протягом доби. А потім і смертю.

Увага, небезпечна: за даними останніх досліджень, через всесвітнє потепління медуза все частіше зустрічається у водах світового океану. Хоча раніше вона мешкала виключно у водах Австралії.


Статистика: за останні 80 років від опіків, завданих медузами, в Австралії померла 81 людина. 79 із них - жертви кубомедуз. Інші (тобто ще 2 особи) - від опіків іруканджі.

Домашнє завдання: тест