Загальні особливості клімату.

§ 23. Загальні особливості клімату. Кліматичні пояси і типи клімату

ПРОЧИТАЙТЕ І ДІЗНАЄТЕСЯ

  • Про загальні риси клімату материка.

  • Які кліматичні пояси і типи клімату існують у Південній Америці.

Актуалізація знань

• Про загальні риси клімату материка.

Сьогодні на уроці ми:

- дослідимо своєрідність клімату Південної Америки, з’ясуємо вплив повітряних мас на формування клімату, удосконалимо практичні вміння і навички працювати з кліматичними картами та кліматодіаграмами.

Розглянемо, як ці чинники вплинули на формування клімату Південної Америки.

  1. Сонячна радіація

Відчого залежить кількість сонячної радіації в першу чергу? Від географічної широти.

Більша частина Південної Америки розташована в екваторіальних і тропічних широтах, що зумовлює надходження значної кількості сонячної енергії протягом усього року.

- За ізотермами січня і липня визначте, які температури повітря спостерігаються в районі екватора?

- Де в Південній Америці протягом року спостерігаються найнижчі температури повітря?

Температура повітря, тиск і напрямки вітрів на материку

2. Атмосферна циркуляція

Південна Америка - найвологіший материк земної кулі. Середня річна кількість опадів тут приблизно вдвічі більша, ніж на будь-якому іншому материку. Причина цього - пасатна циркуляція. На відміну від Африки, утворенню опадів сприяють пасати обох півкуль. Вони приносять на материк теплі й вологі повітряні маси Атлантичного океану.

Унаслідок дії пасатів східні узбережжя Південної Америки дістають близько 2000-3000 мм опадів за рік. Навіть внутрішні рівнинні області подекуди отримують упродовж року понад 1000 мм опадів.

Пампе́ро (ісп. Pampero — «вітер із пампи») — холодний штормовий південний або південно-західний вітер антарктичного походження, характерний для пампасів Аргентини й Уругваю. Зазвичай приносить опади та різке зниження температури повітря.

Памперо має такі різновиди:

  • Памперо Умедо (ісп. Pampero húmedo — вологий Памперо), якщо він приносить дощі

  • Памперо Сусьйо (ісп. Pampero sucio — брудний Памперо), якщо супроводжується пиловими бурями

  • Памперо Лімпьйо (ісп. Pampero limpio — чистий Памперо), якщо повітря чисте і сухе

Памперо переважає в зимові місяці (з кінця квітня по кінець серпня).

Північніше Тропіка Козерога вітер Памперо зазвичай називають Сурасо (ісп. surazo).


3. Підстильна поверхня

На більшій частині західного узбережжя материка опадів незрівнянно менше - 150-200 мм за рік. Це пояснюється, зокрема, впливом потужної холодної Перуанської течії.

На формування клімату Південної Америки впливає також рельєф. Анди на заході заступають шлях вітрам з Тихого океану, а рівнини на сході, навпаки, дають змогу безперешкодно проникати теплим і вологим повітряним масам у глиб материка аж до Анд.

• Які кліматичні пояси і типи клімату існують у Південній Америці.

Материк перетинають екваторіальний, два субекваторіальних, тропічний, субтропічний і помірний кліматичні пояси

В екваторіальному поясі перебуває західна частина Амазонської низовини та північно-західне узбережжя Тихого океану. Клімат тут постійно жаркий і вологий.

У субекваторіальному поясі розташовані Орінокська низовина й Гвіанське плоскогір’я, східна і південна частини Амазонської низовини, північна й центральна частини Бразильського плоскогір’я. У цьому поясі жарке вологе літо та суха, іноді дуже жарка зима. Особливо багато опадів спостерігається на східних схилах плоскогір’їв.

Тропічний пояс охоплює південно-східну частину Бразильського плоскогір’я, північну частину Ла-Платської низовини. Тут посилюються контрасти в температурах за сезонами, а також у кількості опадів у прибережних і внутрішніх областях. На сході Бразильського плоскогір’я клімат тропічний вологий, а у внутрішніх районах і на західному узбережжі материка - тропічний пустельний. Такий, зокрема, як у пустелі Атакама, де по кілька років поспіль не буває дощу.

У субтропічному поясі також є істотні відмінності в кліматі. На сході він теплий і рівномірно вологий упродовж року, а у внутрішніх районах - сухий континентальний. На Тихоокеанському узбережжі сформувався середземноморський тип клімату.

Південна частина Південної Америки розташована в помірному поясі. Клімат тут формується під впливом західного перенесення повітряних мас і характеризується чітко вираженими порами року. На заході клімат помірний морський. Циклони, що переміщуються на материк із заходу, приносять сюди багато опадів. Їхня кількість щорічно становить близько 3000 мм. Температура впродовж року не буває від’ємною. На сході помірного поясу формується сухий континентальний тип клімату, оскільки гори Анди перешкоджають потоку вологого повітря з Тихого океану. Тому опади випадають на західних схилах гір і далі на схід повітря переміщується більш сухим. Не сприяє утворенню опадів на сході помірного поясу й холодна Фолклендська течія. Для цього типу клімату характерні різкі коливання температури. Узимку бувають морози навіть до -3 °С. Опадів значно менше: 250-300 мм.

В Андах кліматичні умови змінюються не тільки з півночі на південь, а й з висотою. Тут формується високогірний тип клімату.

Кліматичні рекорди материка. За річною кількістю опадів, одним з найвологіших місць у світі є Тутунендо на заході Колумбії, де зафіксовано 11 770 мм.

І саме в Південній Америці зафіксовано найсухіше місце на Землі. Це місцевість Калама, розташована в пустелі Атакама на півночі Чилі, де середньорічний рівень опадів дорівнює нулю.

Атакама встановила рекорд і за тривалістю посухи протягом 400 років аж до 1971 р. За цей час там не випало жодної краплини дощу.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

Унаслідок сукупної дії кліматотвірних чинників Південна Америка має теплий і найвологіший на Землі клімат.

  • В Андах формується високогірний клімат, якому властива зміна основних кліматичних показників з висотою та з півночі на південь.

  • Головним кліматорозділом Південної Америки, тобто межею між кліматичними областями, є Анди; тому материк ізольований від впливу повітряних мас із Тихого океану і відкритий для надходження їх з Атлантичного океану.


Домашнє завдання: тест