Взаємозв"язки між організмами. Співіснування та угрупування організмів.

Сьогодні ми опрацьовуємо параграф 43.


Спочатку перевіримо свої знання


Угрупування тварин


Їх об"єднує місце проживання. 1 група проживає в лісі, 2 - у водоймі, 3 - на болоті.


Між живими організмами у цих угрупуваннях виникають взаємозв"язки. Часто ці зв"язки пов"язані з живленням (харчуванням) тварин. Ці зв"язки називають ланцюгами живлення.


Приклади ланцюгів живлення

Між тваринами існуть не тільки харчові зв"язки.


Корисні зв"язки (взаємовигідні)


Рак-самітник поселяє на черепашку актиній, що живляться рештками його їжі. Сам рак-самітник слугує засобом пересування для актинії, а щупальця актиній із жалкими клітинами надійно захищають його від ворогів


Біля великих риб (ставрид, мурен та інших) можна помітити дуже красивих риб-чистильників (їхня довжина тіла не перевищує 10 см). Вони живляться паразитами, що мешкають на поверхні тіла і в порожнині рота риб-партнерів. Великі риби, помітивши чистильників, розкривають рот і зяброві кришки, відводять убік плавці, намагаючись максимально полегшити їм пошук паразитів на своєму тілі. Вони не заподіюють «санітарові» жодної шкоди, навіть тоді, коли він залазить до них у ротову порожнину. Чистильники отримують від великих риб їжу, позбавляючи їх від докучливих паразитів.


Подібна поведінка характерна і для невеличких птахів: єгипетських бігунків - постійних супутників крокодилів. Вони сміливо залазять у пащу цих кровожерливих рептилій і скльовують у них з ясен, зубів і піднебіння рештки їжі та різних паразитів. Крокодили ніколи не чіпають птахів-«санітарів» — така співдружність корисна обом сторонам.


Шкідливі зв"язки


Багато тварин населяють одне місце існування, живляться схожою їжею, займають однакові ділянки, будуючи нори чи гнізда. Тому вони змушені змагатися за ресурси. Між ними виникають зв’язки, що мають назву конкуренція. Найгостріша конкуренція між особинами одного (внутрішньовидова) або близьких (міжвидова) видів, оскільки вони мають однакові або досить подібні екологічні потреби. Тому два види тварин з однаковими екологічними вимогами не можуть тривалий час існувати в одній екосистемі. Так, сірий пацюк витискає чорного, рудий тарган - чорного, сріблястий карась - золотого, довгопалий річковий рак - широкопалого і т.д.

Нейтральні зв"язки


Співіснування двох видів на одній території не чинить на них безпосереднього впливу та не має ні позитивних, ні негативних наслідків.

Пристосування для мирного співіснування живх організмів


Ярусність -приклад співіснування рослин


Домашнє завдання. Пропоную два варіанти завдання. Можна виконати один на вибір.


Варіант 1. В зошиті складіть варіанти ланцюгів живлення, використовуючи слова- підказки. Сфотографуйте і прикріпіть у вкладці: Завдання в Гуглкласі.


Варіант 2. В зошиті складіть варіанти ланцюгів живлення (5 ланцюгів), використовуючи малюнок. Сфотографуйте і прикріпіть у вкладці: Завдання в Гуглкласі.