КЛІМАТОТВІРНІ ЧИННИКИ

Тема 2. Клімат і кліматичні ресурси

§ 23. КЛІМАТОТВІРНІ ЧИННИКИ

• Пригадайте, які чинники формують клімат місцевості.

• У якому кліматичному поясі розташована Україна?


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КЛІМАТУ. 

Територія України перебуває в помірному кліматичному поясі, в області помірно континентального клімату. І лише на вузькій смузі Південного берега Криму сформувався клімат, подібний до субтропічного середземноморського типу. 

Водночас помірно континентальний клімат має суттєві відмінності основних показників (температури повітря та кількості опадів) у різних частинах України. Над її рівнинною частиною континентальність клімату зростає з північного заходу на південний схід. У цьому напрямку середні температури літніх місяців підвищуються, зимових - знижуються, а також зменшується річна кількість опадів. 

В Українських Карпатах і Кримських горах формуються свої особливі кліматичні умови, пов’язані зі значними перепадами висот. Із підняттям угору середньомісячні температури знижуються будь-якої пори року, а кількість опадів загалом збільшується. 

РОЗПОДІЛ СОНЯЧНОЇ ЕНЕРГІЇ. 

Сонячна енергія (тепло і світло, випромінювані Сонцем) є основним «двигуном», що «запускає» атмосферні процеси. Кількість сонячної енергії (радіації), що досягає земної поверхні, виражають у кілокалоріях на 1 см2 (ккал/см2) або мегаджоулях на 1 м2 (МДж/м2) за одиницю часу. Вона змінюється протягом доби і року, що пов’язано зі змінами висоти Сонця над горизонтом і тривалості дня 

Як ви вже знаєте, висота Сонця, або кут падіння сонячних променів залежать від географічної широти місцевості й положення Землі щодо Сонця в конкретний момент її річного і добового обертання. Україна розташована в середніх широтах у помірному поясі освітленості, де полуднева висота Сонця завжди менша від 90° і щодоби відбувається зміна дня і ночі. 

Використовуючи дані формули розрахуємо висоту Сонця в нашому місті 22 червня та 22 грудня.

До земної поверхні надходять пряма сонячна енергія у вигляді променів безпосередньо з поверхні Сонця і частина розсіяної сонячної енергії - тієї, що розсіюється водяною парою, пилом, газами, а також хмарами в атмосфері. Пряма і розсіяна енергія, що надходить на земну поверхню, називається сумарною сонячною енергією 

Попрацюємо з картою.

ВПЛИВ ПІДСТИЛЬНОЇ ПОВЕРХНІ. 

Підстильна поверхня впливає на кліматичні умови території, насамперед, через поглинання і перетворення сонячної енергії.

Ґрунти, рослинність, сніг, вода неоднаково її поглинають і відбивають. Наприклад, вкрита свіжим снігом поверхня відбиває понад 90 % всієї сумарної сонячної радіації, що надійшла до неї, а поглинає лише 10 %. Здатність земної поверхні відбивати сонячну енергію характеризує показник альбедо - відношення відбитої радіації до сумарної.

Найменший показник альбедо мають водойми і зораний чорнозем (10 %), найбільший - сніг. Улітку в зонах лісів і лісостепу альбедо становить до 19 %, у степах - до 17 %.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ

• Клімат майже на всій території України помірно континентальний, а на Південному березі Криму - близький до субтропічного середземноморського типу.

• Річна кількість сонячної енергії зумовлює зміну теплових умов на території України з півночі на південь.


Перевір себе

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Під дією яких кліматотвірних чинників формується клімат України?

2. Які типи клімату сформувалися в нашій країні?

3. У якому напрямку і чому зростає континентальність клімату в Україні?

4. Чому в Україні чітко виражені пори року?

5. Поясніть, чому південні райони України за рік отримують більше сонячної енергії, ніж північні.

6. Що таке сумарна сонячна енергія?

7*. Як підстильна поверхня впливає на поглинання і перетворення сонячної енергії? Що таке альбедо?


Домашнє завдання: тест