Ресурсна роль атмосфери

Опрацьовуємо § 14. Ресурсна роль атмосфери

• Пригадайте, що таке природні умови та природні ресурси.

РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ АТМОСФЕРИ.

  • ресурс для дихання, середовище існування;

  • джерело кисню для спалювання органічного палива;

  • джерело вітрової енергії.


електромагнітні, оптичні, акустичні та інші фізичні й хімічні властивості атмосфери

ЕНЕРГЕТИЧНІ КЛІМАТИЧНІ РЕСУРСИ ЯК ЧИННИК РОЗВИТКУ ВІДНОВЛЮВАНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ.

Однією з глобальних проблем сучасності є проблема зменшення запасів природних енергетичних ресурсів.

Шляхи розвязання енегретичної проблеми:

Назвіть відомі вам відновлювальні джерела енергії , які отримують з атмосфери

Енергія, яку щоденно випромінює Сонце, є базовою умовою життя на Землі.

  1. Вона підтримує в газоподібному стані земну атмосферу, постійно нагріває суходіл і водойми;

  2. Дає енергію вітрам і водотокам, морським течіям і хвилям;

  3. Забезпечує життєдіяльність тваринного та рослинного світу;

  4. Частина сонячної енергії витрачається на створення енергоресурсів у надрах Землі у вигляді кам'яного вугілля, торфу, нафти, природного газу та інших викопних енергоресурсів. Матеріалом для утворення горючих копалин були залишки рослинності й живих організмів, що в результаті довгострокових процесів без доступу повітря та під дією високої температури й тиску перетворювалися на вугілля та нафту і природний газ. Таким чином, протягом мільйонів років відбувався процес біохімічного перетворення сонячної енергії.

Усе це підтверджує роль Сонця як основного первинного джерела енергії на планеті.

Сонячна енергія — це кінетична енергія випромінювання (переважно світла), що утворюється в результаті реакцій у надрах Сонця. Оскільки її запаси майже невичерпні, її відносять до поновлюваних енергоресурсів.

У Китаї в 2017 р. запущено найбільшу у світі плавучу СЕС потужністю 40 МВт. Вона розташована в провінції Аньхой і здатна виробляти достатньо чистої енергії для електропостачання населенню в цьому регіоні країни.

На півдні Франці у Верхньому Провансі знаходиться найбільша сонячна ферма в країні - Colle des Mees. В горах встановлено понад 112 тисяч сонячних модулів. Ферма виробляє близько 100 мВт і живить електроенергією 12 тисяч будинків. Парк батарей був введений в експлуатацію в 2011 році.

Дві найбільші у світі ВЕС знаходяться в Європі. Найбільша за кількістю турбін — 150 турбін є шельфова електростанції Gemini в Нідерландах, проте найбільша за потужністю — London Array (630 МВТ проти 600 у Gemini).

Поясніть закономірність розташування ВЕС в Україні

АГРОКЛІМАТИЧНІ РЕСУРСИ ТА ЇХНІЙ ВПЛИВ НА СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.

Агрокліматичні ресурси — співвідношення тепла, вологи, світла, які необхідні для вирощування сільськогосподарських культур. Вони визначаються географічним положенням території в межах кліматичних поясів і природних зон. Характеризують агрокліматичні ресурси три показники:

Агрокліматична карта світу

Тепло й опади на земній кулі розподіляються відповідно до широтної зональності та висотної поясності. Тому за забезпеченістю агрокліматичними ресурсами на Землі вирізняють агрокліматичні пояси, підпояси та зони зволоження, які мають широтне поширення на рівнинній території, а в горах — змінюються з висотою. Для кожного агрокліматичного поясу й підпоясу характерні типові сільськогосподарські культури.

СТИХІЙНІ АТМОСФЕРНІ ЯВИЩА, ЇХ ПРОГНОЗУВАННЯ ТА ЗАСОБИ ПРОТИДІЇ

• Які несприятливі кліматичні явища характерні для України?

КЛІМАТИЧНІ ЗМІНИ НА ПЛАНЕТІ.

Вплив глобального потепління на 2°

  1. Зростання температури повітря у дні спеки на 4°С

  2. Втрати від площі коралових рифів на 99%

  3. Повне танення арктичного льодовикового покриву влітку - один раз на рік

  4. Втрати у вилові риби - більш ніж 3 млн. тонн

  5. Підняття рівня моря на 10 см і більше, що загрожує 10 млн. осіб

  6. Зменшення врожайності в Субсахарській Африці та Латинській Америці

  7. У північній півкулі подвоїться кількість сильних дощів

  8. Втрати біорізноманіття: 8% безхребетних, 18% комах, 16% рослин

Основною причиною зміни клімату є використання викопного палива та неефективне споживання енергії, що виробляється. Парникові гази викликають посилення парникового ефекту. Надмірна кількість газів, які утворюються в результаті діяльності ТЕЦ, транспорту, сільського господарства, промисловості, а також лісових пожеж, утримують сонячне тепло в нижніх шарах атмосфери, не даючи йому повертатись у космос.

Найпомітнішим наслідком зміни клімату буде не поступове потепління, а «надзвичайні ситуації»: сильні засухи, повені, шторми, урагани, надзвичайно спекотні дні, які траплятимуться дедалі частіше. Рівень Світового океану підніметься, й океанічні течії можуть істотно змінитись. Людство буде змушене стикнутися з проблемами водопостачання та деградацією сільськогосподарських земель і лісів. (Поясніть чому.)


Карта показує де можуть трапитись природні катастрофи викликані(або підсилені) глобальним потепління. Рожевим — урагани, жовтим — утворення пустель або посухи, блакитним — повені у дельтах річок

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: стисло про головне

  • Ресурсні функції атмосфери досить широкі: ресурс для дихання, середовище існування, джерело кисню для спалювання органічного палива, джерело вітрової енергії; інформаційна, електромагнітна, оптична, акустична та інші фізичні й хімічні властивості.

  • Сонце — основне джерело енергії на планеті.

  • Залежно від географічного положення країни мають різноманітні агрокліматичні ресурси.


Домашнє завдання: тест