Що вивчає курс «Географія: регіони та країни»
Пригадайте
географічні науки та приклади взаємозв'язків між ними
джерела географічних знань
1. Географія регіонів та країн і її зв'язок з іншими курсами географії.
Сьогодні ми починаємо вивчати курс «Географія: регіони та країни», де познайомимося з різноманіттям держав світу. Саме держави формують образ сучасного людства, що являють собою живий багатобарвний світ окремих народів, які перебувають у безперервному русі. Будь-яка країна, будь-який народ вносить свій внесок в світову економіку, науку, культуру.
Ваше перше знайомство із суспільною географією відбулося у 8 та 9 класах.
Перевіримо, що ви пам'ятаєте.
Що таке країна, держава, залежна територія, квазідержава?
Що таке природний і механічний рухи населення, демографічна політика, статевий і віковий склад населення, еміграція, імміграція, народ, урбанізація?
Що таке сектори національної економіки ? В чому їх різниця?
Що означає ВВП, ВНП, ІРЛ?
2. Пізнавальна та конструктивна роль країнознавства в сучасному світі.
Сучасне країнознавство має велике прикладне, практичне значення, створює умови для успішної роботи. Воно стає в пригоді в багатьох сферах: дипломатії, підприємництві, державній службі тощо. Значення країнознавства як науки зростає через активну співпрацю України з іншими державами світу, у першу чергу європейськими. Різні напрями країнознавства є важливою складовою навчальних планів із підготовки фахівців із міжнародних відносин, зовнішньоекономічної діяльності, міжнародного бізнесу.
3. Регіони світу за класифікацією ООН.
Для вивчення процесів та явищ сучасного світу статистичний відділ ООН розробив систему, відповідно до якої поділив частини світу на великі регіони (макрорегіони), які у свою чергу поділяються на менші субрегіони. Основними макрорегіонами світу є Європа, Азія, Америка, Африка, Австралія та Океанія (мал. 3). Кожен із них поділений на субрегіони. Наприклад, у Європі виділяють Північну, Західну, Південну та Східну Європу; в Азії — Західну, Центральну, Південну, Південно-Східну та Східну Азію.
Регіони світу (за класифікацією ООН). Найбільше субрегіонів виділяють в Африці та Азії (по п'ять).
Головне
• Курс географії в 10 класі вивчає регіони й країни як основні одиниці сучасної соціально-політичної організації світу.
• Географічне країнознавство виникло ще за античних часів, а сьогодні воно відіграє важливу пізнавальну і конструктивну роль.
• Регіон світу — це сукупність країн, які об’єднані за схожими рисами в їхньому географічному положенні, історичному, економічному й соціальному розвитку, з огляду на сусідство і зв’язки між ними.
• Регіонами першого порядку є частини світу. Більшість частин світу поділяють на регіони другого порядку, або субрегіони.
Домашнє завдання:
Опрацювати параграф
Завдання в зошиті: Заповнити табличку.