Вплив людини на природу

Вплив людини на природу 

Вплив людини на природу буває позитивним  

Нові насадження лісів  

Створення парків 

Годування тварин 

Очищення водойм 

Створення природоохоронних територій


Вплив людини на природу буває і негативний  

Забруднення повітря викидними газами автомобілів  

Забруднення атмосфери промисловими викидами 

Забруднення водойм 

Вирубка лісів 

Екологія — наука, що вивчає взаємодію організмів між собою та з їхнім середовищем життя.  

Екологічні проблеми — негативні наслідки взаємодії людини і природи (наприклад, погіршення складу повітря, води, ґрунту, потепління на планеті, зменшення чисельності видів організмів, безповоротне зникнення організмів на Землі).  

Екозвички — прості і постійні дії кожного, що допомагають зберігати природу, поліпшують екологічний стан планети. Сортування сміття — одна із них.  

НАУКОВА ДОВІДКА. 

ЯК СПОЖИВАЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДЕЙ ВПЛИВАЄ НА ПРИРОДУ 

 Як ти вважаєш, наскільки ризикованою для природи є зображена на колажі взаємодія людини з нею?

Встановіть відповідність, як людина використовує природні ресурси для забезпечення власних потреб

Ще зовсім нещодавно була поширена думка, що природні багатства нескінченні й невичерпні. Але це не так. 

Вчені розрахували на скільки років вистачить деяких природних ресурсів, якщо люди будуть видобувати їх у такій кількості, як роблять це сьогодні.

Шкода, якої завдає людство природі, відчутна вже зараз і в недалекому майбутньому може призвести до необоротних процесів у кожній з оболонок Землі.  

Особливо негативно впливає діяльність людини на природу у місцях забудови природних ділянок землі 

Видобутку корисних копалин 

Зведення дамб

Негативно впливають на природу викидні гази двигунів, що працюють на продуктах переробки нафти (бензин, гас, газойль) 

Негативний вплив на природу мають браконьєри. 

Поясни, хто такий браконьєр.

Браконьєр — особа, що займається полюванням і рибною ловлею в недозволених місцях, у заборонений час, відстрілом і виловлюванням тих видів тварин, птахів, риб, що їх за законодавством заборонено здобувати. 

Виявляється, що «вплив цивілізації» може змінити літосферу і попсувати ландшафти значно більше, ніж вітер, вода, землетруси, вулкани, діяльність живих організмів разом узяті. Відновлення ландшафтів відбувається в рази довше, ніж триває видобуток корисної копалини. Адже руйнується ґрунтовий шар, збіднюється рослинний і тваринний світ екосистем, порушуються ланцюги живлення. 

Смог у Києві

Використання кисню виробництвами, тепловими станціями, транспортом стрімко зростає, а зменшення площ зелених насаджень зменшує його надходження в атмосферу. Натомість збільшуються викиди вуглекислого газу. Крім того, у повітря надходить багато шкідливих та небезпечних для людини речовин. Врешті-решт погіршується склад повітря, з’являється таке негативне явище, як смог (мал. 102). Таку назву має надмірне забруднення повітря шкідливими речовинами, які виділяються внаслідок діяльності промислових виробництв, транспорту за певних погодних умов. Воно відоме й тобі, якщо ти проживаєш у великих промислових центрах. 

Небезпечними й такими, що збільшують вміст вуглекислого газу в атмосфері, є лісові пожежі. Вогняній стихії вистачило 15 хв, щоб знищити зображену на малюнку 103 молоду соснову посадку. Сталось це через недбалість відпочиваючих.

Збільшення вмісту вуглекислого й деяких інших газів не лише погіршує склад повітря, а й сповільнює тепловіддачу між нагрітою Сонцем поверхнею Землі й атмосферою. Від цього температура повітря підвищується. За принципом дії це нагадує призначення скла в теплиці.

За даними вчених, кожні 100 років температура на нашій планеті підвищується приблизно на 1 °C. Якщо так триватиме й надалі, то зміниться погода, на полюсах почнуть танути льодовики. Це призведе до підняття рівня води в океанах, реальною стане загроза затоплення частини суходолу. 

Потерпає від діяльності людини і гідросфера. Її забруднюють стічні води підприємств і тваринних ферм, змиті з полів дощами і повенями добрива й хімічні засоби боротьби з бур’янами та шкідниками культурних рослин. Після сильних дощів почастішали випадки мору риби у ставках, розташованих поблизу полів. 

Через засмічення різними речовинами і предметами середовище життя мешканців Світового океану погіршується. 

Місця накопичення морського сміття в північній частині Тихого океану. 

Домашнє завдання

Створи постер або екоплакат про охорону природи

Приклади робіт