Екологічний стан власного житла



Природним екосистемам властиве самовідновлення. Якби в екосистемі лісу воно не відбувалося, то за десятки років ліс перетворився б на звалище листя, гілок і стовбурів повалених та відмерлих дерев і трав.

Екосистему житла створює, підтримує та відновлює людина. Якщо людина не буде піклуватись про відновлення екосистеми житла, швидко настане запустіння та занепад.

Поряд з людьми в екосистемі житла мешкають інші організми. 

У горщиках ростуть кімнатні рослини, а в акваріумі — водяні. Вони сприяють нормальному складу повітря (вуглекислий газ поглинають, а кисень виділяють), стабілізують вологість повітря, а ще — створюють затишок і покращують настрій. 

В екосистемі житла завжди є місце домашнім улюбленцям  

 Крім домашніх улюбленців у будинку чи квартирі часто оселяються без відома людини та попри її бажання 

міль, таргани, мухи, павуки, лусочниці,  блохи, миші 

Всі вони потребують зовнішніх джерел харчування. Ними є харчові продукти, які вживають люди, а в окремих випадках й організм людини. 

Для природних екосистем не існує поняття шкідники: усі живі істоти приносять певну користь системі, підтримуючи її існування. У штучних екосистемах істоти, які заважають системі функціонувати належним чином, розглядаються як шкідники і знищуються. Тому для екосистеми житла перелічені істоти є шкідливими, і люди намагаються різними способами позбутися від них. 

На екосистемі житла позначається наявність забруднювачів у повітрі. 

Не варто нехтувати вологим прибиранням, витрушуванням речей. Так ти захистиш екосистему житла від кімнатного пилу, який є не лише мікроскопічними частинками ґрунту і піску, а містить у собі пилок рослин, ворс з оббивки меблів і килимів, м’яких іграшок. 

Який вплив пилу на здоров'я людини? Дрібні часточки пилу непомітні.

Вони можуть проникати глибше у легені, а найдрібніші з них – у кровотік.


Дрібні частинки пилу можуть спричинити:

Основна небезпека полягає в тому, що кімнатний пил — ідеальне середовище існування пилових кліщів. Речовини, які виділяють ці комахи, шкідливі для здоров’я людини. 

Нерідко на нечищених тривалий час фільтрах кондиціонерів, хлібові, фруктах і овочах, що довго зберігаються, з’являється пліснява 

Спори цвілевих грибів створюють біологічне забруднення приміщення. Вони довго живуть у кімнатному пилу і теж шкідливі для здоров’я, бо можуть спровокувати бронхіт чи алергію. 

Відсутність повітрообміну в квартирі (провітрювання) сприяє нагромадженню речовин, які виділяються неякісними штучними матеріалами, кімнатного пилу, шкідливих газів, що може призвести до всіляких захворювань. 

Побутова хімія, засоби гігієни хоча і є помічниками людини, але поповнюють перелік забруднювачів екосистеми житла, якщо зберігати їх відкритими та не дотримуватись правил захисту під час роботи з ними. 

Забруднення шкідливим випромінюванням є особливим видом забруднення екосистеми житла, тому що його не можна побачити чи відчути органами нюху. Його створюють побутові електроприлади, яких не бракує у сучасних квартирах. 

Кожний із зображених на малюнку предметів та їм подібні створюють зручності й потрібні у побуті. Проте надмірність їхнього використання не лише обертається витратами електроенергії, а й негативно впливає на здоров’я людини. 

Завдання 1. Поміркуй, чому не варто розміщувати телевізор, комп’ютер, електронний годинник у спальній кімнаті. Якщо цього не уникнути, то до яких заходів слід вдаватись, щоб кімната була екологічно безпечнішою для відпочинку?

Завдання 2. Про які види забруднень екосистеми житла йдеться у науковій довідці?


Домашнє завдання