Інтеграційні процеси. Міжнародні організації в Європі

Що означає слово : "інтеграція"?

Європейський Союз. 

Найвищою на сьогодні формою інтеграції, і не тільки економічної, а й політичної, є об’єднання 27 європейських держав. Із листопада 1993 р. це об’єднання називається Європейський Союз (ЄС). Він пройшов тривалий шлях розвитку  

Членом Європейського Союзу може стати будь-яка країна географічно розташована у Європі, яка відповідає критеріям викладеним у Маастрихтському договорі (див. Копенгагенські критерії). Серед них це демократичні (верховенство права, дотримання прав людини, тощо) та економічні (стабільна ринкова економіка). 

Європейський Союз налічує 27 держав-членів. Нині статус держав-кандидатів мають Албанія, Боснія і Герцеговина, Молдова, Північна Македонія, Сербія, Туреччина, Україна та Чорногорія, у той час як Грузія та Косово є потенційними кандидатами  

Штаб-квартира ЄС розташована в Брюсселі (Бельгія). Зараз ЄС поєднує в собі ознаки міжнародної організації та держави, має повноваження на участь у міжнародних відносинах, відіграючи на світовій арені більш помітну роль. 

Намір України розбудовувати відносини з ЄС на принципах інтеграції був проголошений ще в 1990-х рр. Проте переломним став 2013 р., коли вище керівництво держави відмовилося від підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Це спричинило масовий мирний протест, що отримав назву Євромайдан. 

Після перемоги Революції Гідності Україна підписала угоду про асоціацію з Євросоюзом, яка у 2017 р. набула чинності. Тоді ж запрацював безвізовий режим між Україною та ЄС, почала діяти зона вільної торгівлі. Поступово Україна проводила необхідні реформи, щоб відповідати вимогам ЄС. 

 Країни Шенгенської зони. 

Між країнами ЄС діє Шенгенська угода — договір «Про скасування паспортного митного контролю між країнами Європейського Союзу». Сьогодні до Шенгенського простору входять 26 країн. Із них 22 є членами ЄС, а також Ісландія, Швейцарія, Норвегія та Ліхтенштейн 

 Рада Європи.  

Найстарішою в Європі міжнародною організацією є Рада Європи. Її було засновано в 1949 р. До складу Ради входять 46 держав, у яких проживає понад 800 млн осіб. Штаб-квартира організації розташована в Страсбурзі (Франція). Головне завдання Ради Європи — формувати, сприяти впровадженню й стежити за дотриманням стандартів прав людини в країнах-членах. Організація має розгалужену систему органів, серед них Європейський суд із прав людини та Європейська комісія за демократію через право (більш відома як Венеційська комісія). 

Рада Європи неодноразово засуджувала незаконну анексію росією Криму в 2014 р. На сьогодні ж ця міжнародна організація виключила росію зі свого складу у відповідь на вторгнення до України. І не тільки — саме Парламентська асамблея Ради Європи у своїх резолюціях закликала створити міжнародний трибунал для притягнення до відповідальності політичного та військового керівництва росії за злочинну агресію. ПАРЄ стала першою міжнародною організацією, яка визнала росію державою-терористом. 

Організація Північноатлантичного Договору (НАТО) 

Найвпливовішою міжнародною військово-політичною організацією у світі є Організація Північноатлантичного Договору (НАТО). Вона була створена в 1949 р. 12 державами світу (США, Канада, Велика Британія, Франція, Бельгія, Нідерланди, Люксембург, Норвегія, Данія, Ісландія, Італія, Португалія). Пізніше склад блоку неодноразово змінювався. Станом на квітень 2023 р. він об’єднує 31 державу, більшість із них європейські. Штаб-квартира організації розміщується у Брюсселі. Основним і незмінним завданням НАТО є захист свободи й безпеки всіх членів Альянсу політичними й військовими засобами. В основу НАТО покладено принцип колективної оборони. 

Відносини між Україною та НАТО почали розвиватися ще на початку 90-х рр. XX ст. Починаючи із 2014 р., через анексію Криму росією, співробітництво між Україною і НАТО у низці ключових галузей було активізовано. Від початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 р. як НАТО, так і держави-члени Альянсу надають Україні допомогу на безпрецедентному рівні. 

Сепаратизм у Європі 

Сепарати́зм (від лат. separatus — відокремлення) — політика і практика відокремлення, відділення частини території (сецесії) держави з метою створення суверенної держави, дезінтеграцію країни, переходу до складу іншої держави (іредентизм) чи набуття статусу дуже широкої автономії. 

У Європі відбуваються як інтеграційні, так і сепаратистські процеси. Експерти вважають, що у XXI ст. в цій частині світу теоретично можуть виникнути нові держави. Прикладом може бути Шотландія, яка розташована на півночі Великої Британії та є частиною Сполученого Королівства понад 300 років. Проте шотландці завжди були відомі своєю національною єдністю і самосвідомістю. Завдяки розробці нафтових і газових родовищ у Північному морі регіон перетворився на один із найбільш розвинених у Великій Британії. Це стало однією з основних причин поширення сепаратистських настроїв. 

Не менш складними є відносини між Каталонією і центральним керівництвом Іспанії. Історично цей регіон має потужну національну (націоналістичну) ідею і в різні часи намагався проголосити (відновити) свою незалежність.

Каталонія — один із найбільш економічно розвинених регіонів країни. Тут розташоване велике місто Барселона, яке називають «Главою й основою Каталонії». На регіон припадає близько 70 % (за вартістю) продукції текстильної промисловості, 50 % хімічної та 25 % машинобудівної промисловості Іспанії. Каталонію відвідують майже 16 млн туристів на рік, до того ж у Барселоні розташований великий міжнародний порт.


Досить гострою є проблема сепаратизму в Бельгії. Це пояснюється наявністю суттєвих розбіжностей між франкомовною частиною населення південної частини країни Валлонії та фламандцями, які розмовляють нідерландською мовою й живуть у північній частині держави — Фландрії. 

Активізація сепаратистських рухів в окремих випадках призводить до утворення самопроголошених квазідержав. Так, на території Молдови з 1991 р. за активної підтримки Росії існує Придністровська Молдавська республіка.

У 2014 р. військове та політичне втручання Росії призвело до утворення на сході України так званих Донецької народної республіки (ДНР) та Луганської народної республіки (ЛНР). У лютому 2022 р. ці незаконні утворення стали одним із плацдармів повномасштабної війни Росії проти України. 

Головне

• Найбільш потужним регіональним економічним об’єднанням Європи є Європейський Союз (ЄС).

• ЄС поєднує в собі ознаки міжнародної організації та держави, має повноваження на участь у міжнародних відносинах, відіграючи на світовій арені все більшу роль.

• Найстарішою в Європі міжнародною організацією є Рада Європи.

• НАТО працює над встановленням справедливого й тривалого миру в Європі на засадах загальних демократичних цінностей, прав людини та верховенства права.

• Для низки країн Європи характерні сепаратистські процеси.


Домашнє завдання: тест