Особливості господарства країн Європи. 

Первинний сектор економіки

Пригадайте:

1. Особливості економічного розвитку країн Європи. 

Європа є світовим лідером за середніми показниками валового внутрішнього продукту на одну особу. 

У секторальній структурі економіки високорозвинених країн Європи характерним є явне переважання третинного сектору (мал. 1). Значення сільського господарства зберігається з точки зору забезпечення харчової промисловості сировиною, а населення — основними продуктами харчування. Його частка у ВВП здебільшого менше 5 %, а в таких країнах, як Бельгія та Швейцарія, — менше 1 %. 

Серед окремих країн найбільш широкий комплекс різних виробництв мають країни «Великої сімки» — Німеччина, Франція, Велика Британія та Італія. 

Позиції країн перехідної економіки у світовому господарстві більш слабкі. У деяких із них зберігають значення традиційні виробництва. Так, в окремих країнах Південної і Східної Європи сільське господарство виробляє від 5 до 15 % ВВП. Економіка та рівень життя населення росії значною мірою залежать від добувної промисловості. 

Більшість країн цього типу швидко подолали шлях від командно-адміністративної (планової) економіки до ринкової, у них відбулися зміни в структурі господарства. Це проявилося в зростанні частки третинного сектору у ВВП, зменшенні значення інших секторів. 

Значна частина країн із перехідною економікою все ще суттєво відстає від своїх сусідів за рівнем розвитку, продуктивності праці, технологічним рівнем, якістю і конкурентоспроможністю продукції. 

Промислові підприємства розміщені на території регіону нерівномірно. Найбільша їхня концентрація спостерігається в так званій «центральній осі розвитку», що охоплює територію Бельгії, Нідерландів, Люксембургу, значну частину Німеччини й Великої Британії, схід Франції, північ Італії, захід Австрії та Швейцарію. Саме тут сформувалися найбільші промислові регіони Європи — Рур (Німеччина), Іль-де-Франс (Франція), Великий Лондон (Велика Британія). 

Для економіки Європи велике значення мають ТНК. Вони визначають напрям економічного розвитку, є важливим важелем економічного впливу високорозвинених країн регіону за кордоном. У 100 найбільших корпораціях Європи та їхніх філіях працюють понад 7,5 млн осіб. 

Найбільші ТНК Європи

Royal Dutch Shell (Ройял Датч Шелл) — публічна компанія, знана як просто Shell (Шелл) — транснаціональна корпорація зі штаб-квартирою в Лондоні (Велика Британія), голландського та британського походження. Після повномасштабного нападу Росії на Україну компанія не зупинила співпрацю з Росією, хоча заявила про створення фонду на підтримку України 

Volkswagen AG, іноді тж. VAG (укр. Фольксваген АҐ) — німецький автомобільний концерн. Volkswagen AG разом з концернами Toyota та GM-Group входить в трійку найбільших світових автовиробників, випускає автомобілі під 13 торговими марками Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Lamborghini, Seat, MAN, Scania, Škoda, Porsche2011 року), Cupra і власне Volkswagen. Виробляє легкові автомобілі, позашляховики, вантажівки, автобуси, мікроавтобуси і мотоцикли. Штаб-квартира розташована у Вольфсбурзі (Німеччина). 

BP p.l.c., колишня British petroleum — нафтогазова, нафтохімічна та вугільна транснаціональна монополія Великої Британії

2. Сільське та лісове господарство країн Європи. 

Деякі культури й види продукції тваринництва навіть стали символічними: свинина — у Німеччині, сир — у Франції, капуста та яблука — у Польщі, маслини — у Греції, апельсини — в Іспанії, перець (паприка) — в Угорщині. 

Найвищого рівня сільське господарство досягло у високорозвинених країнах Європи. Середній розмір господарств становить 40-50 га, фермерам надається допомога. Так, у Великій Британії частка державних субсидій у вартості продукції сільського господарства складає понад 25 % і є однією з найбільших у світі.

У ЄС діє Єдина сільськогосподарська політика. Це система допомоги сільськогосподарським виробникам, головним завданням якої є забезпечення високого рівня життя фермерів, а населення - якісними харчовими продуктами за справедливими цінами. Нова стратегія аграрної політики ЄС також передбачає інвестиції на захист довкілля та боротьбу зі змінами клімату.


3. Добувна промисловість країн Європи. 

Головне

• У секторальній структурі економіки високорозвинених країн Європи явно переважає третинний сектор. В економіці частини країн із перехідною економікою зберігається значення традиційних виробництв.

• Промислові підприємства розміщені на території регіону нерівномірно. Найбільша їх концентрація спостерігається в так званій «центральній осі розвитку».

• За основними видами сільськогосподарської продукції більшість країн регіону забезпечують свої потреби та навіть продають надлишки на світовому ринку.

• Із корисних копалин найбільше значення в регіоні має видобуток вугілля, нафти, природного газу, залізної руди.

• Більшість країн Європи залежать від імпорту мінеральної сировини з інших регіонів світу.


Домашнє завдання: тест