БОЛОТА І ПІДЗЕМНІ ВОДИ

§ 31.ТИПИ І ПОШИРЕННЯ БОЛІТ. 

В Україні найбільше низинних боліт. 

Торф, що утворюється в таких болотах, може слугувати добривом для сільськогосподарських угідь. 

Найбільше верхове болото в Україні розташоване в Українських Карпатах - у зниженні на Полонинському хребті на висоті близько 1800 м. Воно утворилося внаслідок заболочування низки невеликих озерець. 

Торф цих боліт використовують як паливо і сировину для хімічної промисловості.  

ПІДЗЕМНІ ВОДИ.  

Україні вони залягають у декількох артезіанських басейнах: Дніпровсько-Донецькому, Волино-Подільському, Причорноморському  

Циркулюючи у верхніх шарах літосфери, підземні води розчиняють мінерали і збагачуються хімічними елементами, що входять до їх складу. Вони розчиняють також гази земних надр. Так формуються мінеральні води, що мають біологічно активні властивості. Внаслідок цього вони благотворно впливають на організм людини. 

Найбільше різних за складом мінеральних вод зосереджено в Українських Карпатах: у Передкарпатті - води типу Нафтуся (крім мінеральних вони містять органічні речовини нафтового походження), на Закарпатті - води Поляна Квасова, Свалявська, Лужанська. Цінні лікувальні властивості має Миргородська вода (Полтавська область), Березівська (Харківська область). 

Загальні запаси підземних вод в Україні перевищують 20 км3 за рік. Прісні води залягають на глибинах до 400 м у північних регіонах України і на глибині до 150 м - у південних. Глибше води засолені. Підземні води, що просочуються з поверхні, фільтруються шарами різних гірських порід. Тому їх якість зазвичай вища, ніж поверхневих. Це зумовлює широке використання підземних вод як питних і для господарських потреб. Проте й підземні води, на жаль, забруднюються. Нерідко трапляються випадки забруднення підземних вод побутовими стоками, стічними водами промислових і транспортних підприємств. Через те підземні води необхідно раціонально використовувати і охороняти від забруднення.


Водозабезпеченість України

Рівень забезпеченості України водними ресурсами є недостатнім і визначається формуванням річкового стоку, наявністю підземних і морських вод.  Забезпеченість становить 35%.

Основними споживачами води є промисловість — 48 % загального споживання (в першу чергу електроенергетика, металургія, хімічна промисловість), сільське господарство — 40 %, 12 % припадає на житлово-комунальне господарство

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ

• Болота в Україні поширені на Поліссі та в долинах річок, більшість з них належить до низинних.

• Найбільшими артезіанськими басейнами в Україні є Дніпровсько-Донецький, Волино-Подільський, Причорноморський.

• Україна посідає одне з провідних місць у Європі за загальними запасами водних ресурсів, проте розподілені вони по території нерівномірно, а реальна водозабезпеченість ними невелика.


Домашнє завдання: опрацюйте параграф 31, виконайте тест