Атмосферний тиск

Повторимо властивості повітря.

Чи має повітря вагу?

Скільки воно важить?

Оскільки повітря оточує нас практично з усіх сторін і ми не відчуваємо його ваги, то і питання про те, скільки ж важить повітря комусь може здаватися дивним. Раніше люди так і думали, що повітря не має ваги.

Першим хто задумався над цим, був великий італійський вчений XVII століття Галілео Галілей. Він виконав найпростіший досвід: зважив порожню пляшку, потім нагрів її, зважив знову і виявив, що нагріта пляшка стала легше. Вчений зробив правильний висновок – при нагріванні повітря, що міститься в пляшці розширюється, і частина його виходить назовні. А вага повітря, що залишилося – зменшується.

Його учень Еванджеліста Торрічеллі продовжив дослідження. Він наповнив ртуттю скляну трубку завдовжки близько 1 м, запаяну з одного кінця. Щільно закрив відкритий кінець трубки, перевернув її, опустив у чашку з ртуттю і відкрив кінець трубки. Частина ртуті вилилася в чашку, а частина — залишилася у трубці.

Висота стовпа ртуті, що залишилася, дорівнювала приблизно 760мм. Над ртуттю у трубці утворився безповітряний простір. Якась невидима сила не дає усій ртуті вилитися в чашку. Що це за сила? Це сила, з якою повітря тисне на земну поверхню та усі предмети, які нас оточують.

Чим вимірюють атмосферний тиск?

На різних ділянках Землі атмосферний тиск неоднаковий і час від часу змінюється.

На екваторі та в помірних наших широтах тиск завжди знижений. А в тропіках (пустелях) та на полюсах тиск підвищений.

З територій, де тиск вищий, повітря переміщується на території, де він нижчий. Так з’являється вітер.

Використання сили вітру

Прокоментуйте, що ви бачите на фото. Як люди використовують силу вітру.

Руйнівна сила вітру

Марс

Венера

Юпітер

Уран

Домашнє завдання: тест