Китай. Загальна характеристика.

Для Китаю не існує решти світу у принципі. Не існує інших інтересів, окрім китайських. Не існує жодних питань, окрім китайських. Ментально це – замкнена та самодостатня планета.  Китайці не братимуть участі у жодному найдрібнішому «движі» за кордонами країни, якщо це не означатиме шалених надприбутків або якогось прориву у тих чи інших сферах чи величезних преференцій для них самих. 

Юрій Томчук, підприємець, співзасновник проєкту бойових дронів

"Китай вважається досить закритою країною. Вони не знають що таке черга, етикет. Більшість молоді ніколи не чули про "фейсбук", "інстаграм", "ютуб". Їхній світогляд формується під іншим кутом. Вони черпають інформацію з джерел, які диктує їхня влада"  

Українець Юрій Бордун  

На думку істориків, цивілізація в Китаї зародилась близько 8000 років тому 

Протяжність основної стіни — 8 851 км. Велику китайську стіну справедливо вважають найбільшим у світі цвинтарем. Замість того, щоб хоронити каторжників, які будували стіну,  їх просто замуровували у неї. (до 1 млн.осіб)Неможливо підрахувати, скільки китайців полягло на цьому грандіозному будівництві, адже Стіна будувалася близько півтори тисячі років. 

Теракотова армія — археологічна пам'ятка стародавнього Китаю, близько 8 тис. теракотових скульптур, розташованих у провінції Шеньсі в гробниці першого імператора об'єднаного Китаю, Цінь Ши-хуанді. Створена у 210—209 роках до н. е., знайдена в 1974 році. Належить до переліку всесвітнього надбання ЮНЕСКО

Винаходи Китаю

Папір

Сірники

Арбалет

Компас

Вітряк

Водне колесо

Порох. Фейерверки.

Згідно з легендою чай винайшов імператор Шень-нун У 2737 році до н.е, коли випадково листок впав до чашки з кип'ятком. 

В Китаї одні з найсуворіших законів. Тут досі застосовують смертну кару і країна є лідером по стратах у світі. 

У 2000 році  в Китаї ввели сувору заборону на іноземні ігрові консольні приставки зокрема PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch   У 2008 році було дозволено консолі виключно вироблені в Шанхайській економічній зоні.

У Китаї вирішили суворо контролювати підлітків, які проводять багато часу в відеоіграх. Уряд видав постанову, що вводить комендантська година для осіб до 18 років. Їм можна проводити в онлайн битвах не більше 90 хвилин на день. Більш того, введена комендантська година - в період між 08:00 і 22:00 грати заборонено 

Також китайців виділяють їх часто приголомшливі гастрономічні вподобання. Тут їдять все, що рухається — починаючи від скорпіонів, тарганів і гусениць і закінчуючи ящірками та зміями. Щороку китайці з'їдають понад 4 мільйони котів. 

Для китайців дракон — священна істота, він також є символом Китаю. Як не дивно, дракон в китайській міфології символізує добрий початок «ян» та асоціюється зі стихією води. 

Ще один символ Китаю — панда. Тут за її вбивство передбачена смертна кара, крім того, всі панди у світі лише на правах оренди з Китаю. 

Самоназва Китаю – Чжунго (Серединне царство), – це ім'я, котрим китайці до сьогодні називають свою країну, і воно зумовлює долю держави. Велич Китаю прослідковується у всьому: у висоті хмарочосів і гір, в кількості людей і цікавих місць, в бажанні перевершити всіх і все. 

Економіко-географічне положення Китаю

Країни - сусіди

Китай межує на півночі з Монголією, на північному заході — з Казахстаном, на заході — з Киргизстаном, Таджикистаном та Афганістаном, на північному сході — з росією та КНДР, на південному заході — з Індією та Непалом, на півдні — з Бутаном, М'янмою (раніше Бірма), Лаосом і В'єтнамом

Не урегульовані питання з Індією (у Гімалаях) та В'єтнамом (про нафтоносний шельф Південно-Китайського моря);

Китай належить до ядерних держав. Китай до 2035 року може майже вчетверо збільшити кількість своїх ядерних боєголовок – Пентагон


Тайвань (Китайська республіка) – квазі-держава з 1949 року. Коли 1949 року Китайська Національна Народна партія програла громадянську війну Комуністичній партії Китаю, уряд Республіки Китай переїхав на Тайвань

КНР та Китайська республіка — наполягають на легітимності своєї влади і твердять, що саме вони є повноправними володарями «Китаю». КНР є комуністичною державою, в той час як Тайванська республіка — демократичною. Хоча у 1949 році міжнародна спільнота визнавала за Республікою Китай право на володіння материковим Китаєм, з 1970-х років більшість країн змінила зовнішньополітичну орієнтацію на КНР і перенесли свої представництва з Тайпею до Пекіна.


 


ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ 


РЕЛЬЄФ

1)Схід – прибережні рівнини (Велика Китайська), Лесове плато і низькі гори;


2)Захід – центрально-азіатські плоскогір'я  і гори (Тянь-Шань, Куньлунь, Тибет, Гімалаї)


КЛІМАТ

1 )Помірний, субтропічний:

 сх. – мусонний, опади випадають літом (1500 мм)

 Зх. – континентальний, опадів випадає 100 мм

2) пд. - субекваторіальний, опади влітку


1)Багаті гідроенергоресурси Західного Китаю.

2)Багаті водні ресурси – 90% Східний Китай (річки Янцзи, Хуанхе, Амур).

Корисні копалини

Населення

Каліграфія в Китаї займає провідне місце з усіх видів мистецтв, адже всього налічується понад 87 000 ієрогліфів

Майже половина населення Китаю безграмотна. Це, до речі, не такий вже й поганий показник: ще в середині 20 століття грамотою не володіло і 90% китайських громадян. 

В 2019 році Китай вперше в історії обігнав США за кількістю багатих людей. В Китаї проживає близько 100 млн осіб, що володіють 10% світового багатства. 

Жорстокі контрасти Китаю


Домашнє завдання