РУДНІ КОРИСНІ КОПАЛИНИ

Опрацьовуємо § 21. РУДНІ КОРИСНІ КОПАЛИНИ

• Пригадайте, які корисні копалини належать до рудних.

• Яке походження мають рудні корисні копалини?

Рудні корисні копалини – гірські породи магматичного і метаморфічного походження з яких при існуючих технологіях можливо виплавляти метали.

РУДИ ЧОРНИХ МЕТАЛІВ.

Залізна руда

Марганцева руда

Хромова руда

Україна є унікальною країною в світі за запасами й розміщенням покладів залізних і марганцевих руд, з яких виплавляють чорні метали (чавун, сталь). Найбільші родовища цих копалин розміщені поряд - у межах Дніпропетровської та сусідніх з нею областей.

Загальні запаси залізних руд становлять понад 27 млрд тонн. Криворізький залізорудний басейн (Кривбас) - головний гірничовидобувний район в Україні й один з найбільших у світі

Україна має від 10 до 16 % розвіданих світових запасів заліза та від 20 до 42 % - марганцю.

Промислове освоєння басейну почалося у XIX ст. Найбільше значення для господарства мають багаті (з вмістом заліза понад 46 %) і високоякісні руди - червоні залізняки (гематити), що майже не містять шкідливих домішок. їх видобувають шахтним способом.

Марганцеві руди використовують як сировину для виробництва якісних сортів сталі. їх запаси в Україні становлять понад 2,5 млрд тонн. Зосереджені вони в Придніпровському марганцеворудному басейні - одному з найбільших у світі за запасами і видобутком. З кінця XIX ст. видобуток руди ведуть відкритим і шахтним способами в західній частині басейну - Нікопольському родовищі (Дніпропетровська область)


ЗАСТОСУВАННЯ

Марганцеві руди застосовують в хімічній, металургійній, керамічної галузях, сполуки марганцю - в фармації. Найпоширенішими виробами є: «марганцівка», скло, кераміка, мінеральні барвники.

До руд чорних металів належать також хромітові руди, невеликі поклади яких знайдено у Побужжі (Кіровоградська область).

РУДИ КОЛЬОРОВИХ МЕТАЛІВ.

З кінця XIX ст. в Україні видобували ртутні руди в одному з найбільших в Європі Микитівському родовищі (Донецька область), але їх розробку припинено.

Особливе місце серед рудних корисних копалин посідають уранові руди. Вони є важливими паливно-енергетичними ресурсами. В Україні експлуатуються три уранові родовища, проте розвідано їх значно більше. Найбільше родовищ у Кіровоградській області, серед яких і Новокостянтинівське, що належить до провідних у світі за запасами. Сумарні запаси уранових руд, за якими Україна входить до першої десятки країн світу, дають змогу забезпечити потреби діючих вітчизняних атомних електростанцій упродовж 100 років.

Нікель — один з основних елементів, що покращують властивості сталі. Додавання нікелю підвищує її міцність, в'язкість і пластичність. Крім цього, нікель широко використовується у виробництві неіржавних, жароміцних, кислотостійких та інших сталей і сплавів. У багатьох випадках замість чистого нікелю — дорогого і дефіцитного — може використовуватись феронікель, собівартість виробництва якого (як і багатьох інших феросплавів) є нижчою, ніж чистого металу. У Побузькому нікелеворудному районі (Кіровоградська область) видобувають нікелеві руди й розвідано кобальтові. Окрім того Україна імпортує нікелеві руди.

Геологорозвідувальні роботи, проведені останніми роками, свідчать, що в надрах України наявні промислові запаси золота, срібла, міді, багатьох рідкісних і рідкісноземельних металів.

В Україні є родовища руд рідкісних металів - цирконію, гафнію, ніобію, літію, берилію, скандію, танталу, ітрію, лантану, молібдену, стронцію. Ці метали та їх сплави використовують в ядерній техніці, електротехніці, електроніці, авіаційному та космічному машинобудуванні. За розвіданими запасами деякі родовища належать до великих і навіть гігантських. Наразі в Україні видобувають у великих обсягах цирконій та германій, у менших - скандій і гафній.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ

• Залізну руду, за запасами якої Україна належить до провідних країн світу, видобувають у Криворізькому басейні та Кременчуцькому залізорудному районі.

• Марганцеві руди, за видобутком яких Україна належить до світових лідерів, зосереджені в Придніпровському марганцеворудному басейні.

• З руд кольорових металів Україна має значні запаси титанових і ртутних руд, запаси інших руд обмежені або не мають промислового значення.

• Україна має великі запаси уранових руд, якими може забезпечити себе на тривалу перспективу.


Домашнє завдання: тест