Як влаштовані штучні екосистеми.  Екосистема поля.

Перевір себе

Перейдіть за QR- кодом або введіть у пошуку: Menti.com 

                       (код: 6277 2082)  

Штучні екосистеми

Штучні екосистеми — це системи, створені людиною для задоволення власних потреб. 

Перевір себе

Розподіліть екосистеми за категоріями: штучні та природні

Яка головна відмінність природних та штучних екосистем?

Штучні (або антропогенні) та природні екосистеми відрізняються за походженням та впливом людей. Ось деякі основні різниці між ними: 

Походження:



Вплив людей: 

Природні екосистеми: Вони утворюються та  розвиваються без впливу людей, хоча люди можуть на них впливати.

Штучні екосистеми: Вони виникають як результат діяльності людини. Створення сільськогосподарських полів, парків, садів, штучних водойм та інших об'єктів втручання людини в природу. 

Стійкість та різноманітність: 

Природні екосистеми: Зазвичай вони мають більшу стійкість і різноманітність в порівнянні з штучними. Природні екосистеми добре адаптовані до природних змін і взаємодії між видами. 

Штучні екосистеми: Можуть бути менш стійкими та менш різноманітними через специфічні умови, які встановлюються людьми. 

Чим подібні зображені системи та в чому їх відмінності? 

Яка з систем виникла раніше? 

Екосистема поля

Людина здавна спеціально сіє і висаджує рослини на оброблених ділянках землі, що звуться полями. Рослини, які спеціально вирощують на полях, мають назву культурних рослин. Поле — це штучна екосистема, створена людиною для вирощування культурних рослин. 

В Україні завдяки родючим чорноземам великі ділянки землі відведено під поля. Сучасні українські аграрії (так називають людей, котрі обробляють землю і вирощують на ній рослини) вирощують на полях різноманітні рослини (колаж). Зверни увагу: на одному полі висівають та обробляють одну культурну рослину. 

Як і в природних екосистемах, усі компоненти екосистеми поля взаємозв’язані, між організмами встановлюються та підтримуються харчові ланцюги. До групи утворювачів належать рослини поля, до споживачів — тварини, які живуть в екосистемі поля, людина і свійські тварини. 

Людина сама визначає, які рослини, в якій кількості та на яких ділянках сіяти, як обробляти, чим підживлювати, якими способами позбуватись шкідників. Без догляду людини поле перестане існувати. Найбільші площі в Україні займають посіви зернових культурних рослин: пшениці, жита, вівса, кукурудзи та інших 

Крім зернових рослин вирощують олійні (соняшник), технічні (цукровий буряк), овочі (помідори, огірки, кабачки, цибулю, перець) та деякі інші (колаж). 

Для природних екосистем не існує поняття шкідники: усі живі істоти приносять певну користь системі, підтримуючи її існування. У штучних екосистемах організми, які заважають системі функціонувати належним чином, вважаються шкідниками.  

Людина прагне позбутись від них різними способами. В екосистемі поля окрім культурної рослини всі інші — шкідники. Їхня загальна назва бур’яни.  

Деякі бур’яни завдають шкоди не лише сільському господарству, але й здоров’ю людини (наприклад, амброзія полинолиста та борщівник). 

Серед рослин поля та в ґрунті оселились чимало видів тварин 

Споживаючи культурні рослини, тварини-шкідники поля завдають чималих збитків врожайності полів і можуть повністю знищити посіви. 

Завдання 1. Склади два ланцюги живлення екосистеми поля. 

Завдання 2. Користуючись текстом рубрики «Наукова довідка», назви способи/методи догляду за полем. Доповни їх власними прикладами. 

Домашнє завдання: