Значення вод суходолу для життя та діяльності людини

Що належить до вод суходолу?

Яке співвідношення прісної і солоної води на Землі.

Не всі води суходолу прісні, є солоні озера та джерела. Найбільші запаси прісної води сконцентровані в льодовиках, прісних підземних водах, прісних озерах. У річках міститься менше 0,01 % всіх прісних вод. Однак річки завдяки рухомості своїх вод відіграють головну роль у кругообігу води на земній кулі й водному балансі суходолу

Будова річки

ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК КЛІМАТУ І ВОД СУХОДОЛУ.

Істотний вплив на повноводність річок, густоту їхньої річкової мережі й режим протягом року має клімат місцевості. У тих областях материків, де багато опадів, річок зазвичай багато й вони повноводні. У посушливих областях суходолу річок дуже мало, нерідко вони пересихають. Русла річок, що пересихають в Африці називаються ваді, а в Австралії - кріки.

ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК ГЕОЛОГІЧНОЇ БУДОВИ, РЕЛЬЄФУ І РІЧКОВОЇ МЕРЕЖІ ТЕРИТОРІЇ.

Важливою характеристикою річки є її падіння — різниця між висотою витоку й гирла річки.

ВПЛИВ ГЕОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ НА ФОРМУВАННЯ ОЗЕР, ПЛАСТІВ ПІДЗЕМНИХ ВОД.

Поширення та умови залягання підземних вод зумовлені геологічною будовою території та її кліматичними умовами. Їх характеризують потужністю, якістю, можливостями використання в господарській діяльності. За ознаками геологічної будови територію поширення підземних вод можна віднести до артезіанського басейну або до складчастої області.

ПРІСНА ВОДА ЯК РЕСУРС І ЧИННИК РОЗМІЩЕННЯ НАСЕЛЕННЯ ТА ВИРОБНИЦТВА.

До водних ресурсів належить уся придатна для використання поверхнева та підземна вода.

Водний чинник має великий вплив на розміщення виробництва. Вода необхідна для всіх виробничих процесів, для різних цілей. Водні ресурси важливі не тільки для ведення господарської діяльності, а й розвитку міст, побутових потреб населення.

МІНЕРАЛЬНІ Й ТЕРМАЛЬНІ ВОДИ: ПОШИРЕННЯ, ВИКОРИСТАННЯ.

Мінеральні й термальні води — це частина підземних водних ресурсів. Підземні води, які мають необхідні фізико-хімічні властивості для лікувальних потреб, називають мінеральними. Типи мінеральних вод: вуглекислі, сірководневі, радонові тощо. Вуглекислі мінеральні води постійно виділяють вуглекислоту. В Україні такі води поширені переважно в Карпатах і Криму. У Карпатах і Закарпатті є вуглекислі мінеральні води «Поляна Квасова» і «Свалява». Унікальною є вода «Нафтуся», яка поширена в м. Трускавці та його околицях. Її застосовують для лікування нирок, печінки, сечогінних шляхів. До сірководневих мінеральних вод належать води, до складу яких входить розбавлений у них сірководень у кількості, не меншій 0,010 г/л. На території України поширені у Львівській (м. Немирів) і Тернопільській областях (с. Настасів). Радонові мінеральні води здебільшого пов'язані з кислими кристалічними породами або продуктами їхнього руйнування й широко відомі на території Українського щита (м. Хмільник).

ВОДОЗАБЕЗПЕЧЕНІСТЬ РЕГІОНІВ І КРАЇН СВІТУ. ЧИННИКИ ДЕФІЦИТУ ВОДИ.