Яку інформацію можна отримати з картографічних джерел

За якими ознаками класифікують карти. 

Вивчаючи географію в школі, ви будете знайомитися з різними видами карт. Аби правильно використовувати карти як джерело інформації, треба знати їх призначення та головні особливості.

Карти можна класифікувати за масштабом (мал. 1). Що дрібніший масштаб карти, то більш узагальненим буде зображення.


За охопленням території є такі карти:

🌎 карти світу, на яких поверхня Землі зображена дуже узагальнено;

 🌍карти материків і океанів, які теж належать до дрібномасштабних, проте вони більш деталізовані;

🌏карти окремих країн і їхніх частин, які використовуються для більш детального вивчення території.

За змістом карти поділяють на загальногеографічні та тематичні. Із загальногеографічних карт можна отримати інформацію про різні географічні об’єкти: рельєф, води, ґрунти, рослинний і тваринний світ, шляхи сполучення, населені пункти. За ними можна скласти детальний опис будь-якої місцевості.


З тематичних карт можна отримати детальну інформацію з певної теми. Наприклад, є карти ґрунтів, клімату, рослинного і тваринного світу. Ці карти характеризують певні об’єкти та явища на певну тему, яка зазначена в їхній назві.

Що таке географічний атлас 

Атласи зручні у використанні, оскільки містять відразу велику кількість карт. З них швидко можна отримати необхідну інформацію з різних тем. 

Атлас - це збірка різних карт, укладених у певному порядку. 

Під керівництвом В. Кубійовича група вчених у 1937 р. створила «Атлас України й суміжних країв». 

Національний атлас України — науково-довідкове офіційне державне видання, в якому інтегровані новітні знання та інформація про Україну, опубліковане ДНВП «Картографія» в 2007 р. Атлас характеризує природні умови і ресурси України, її екологічну ситуацію, населення, економіку, історію.

У ньому 875 карт різного масштабу з інформацією про природні умови і ресурси України, населення, господарство, історію, екологічну ситуацію в країні. їх доповнюють тексти, графіки, фотографії. Таке видання дає всебічне уявлення про національний географічний, господарський, культурний та історичний простір держави, допомагає осягнути його унікальність. Цей атлас-енциклопедію створили вчені Національної академії наук та університетів України.


Є навчальні атласи окремих областей України. Зазвичай картографічне зображення в них доповнене краєзнавчими відомостями. 

Які є картографічні онлайн-ресурси. 

Картографічні онлайн-сервіси.

Google Maps https://www.google.com/maps/ - безкоштовний картографічний вебсервіс від компанії Google.

Flightradar24 https://www.flightradar24.com/ - дозволяє в режимі реального часу спостерігати на малі за літаками в усьому світі.

Marine Traffic https://www.marinetraffic.com/ - надає інформацію в режимі реального часу про переміщення і поточне розташування суден в усьому світі.

Windy https://www.windy.com/ - сервіс інтерактивного прогнозування погоди по всьому світу.

Використовуючи мобільний пристрій, спробуйте скористатися одним із запропонованих онлайн-сервісів. Яку інформацію ви змогли отримати? Поділіться нею зі своїми однокласниками/однокласницями.


Домашнє завдання: завершити практичну роботу