Як розподіляється тепло на поверхні Землі

Жити на Землі, можливо, дорого, зате ви отримуєте щорічний безкоштовний круїз навколо Сонця.

Ешлі Брільянт, американський письменник та карикатурист англійського походження


Що таке теплові пояси Землі. 

 Виділення теплових поясів обумовлено нерівномірним розподілом сонячного тепла по кулястій земній поверхні. Межі теплових поясів проходять за умовними лініями - тропіками та полярними колами.

Теплові пояси - це території Землі з певними температурами повітря, які різняться між собою кількістю тепла, що надходить від Сонця, межі яких визначають лінії тропіків і полярних кіл. 

За особливостями річного розподілу температури повітря на Землі виділяють теплові пояси. Їхні межі визначають лінії тропіків і полярних кіл. Умовними межами теплових поясів є ізотерми +20 °С, +10 °С, 0 °С. 

Жаркий пояс. По обидва боки від екватора між Північним і Південним тропіками, з обох боків екватора, розміщений жаркий пояс, межею якого є середньорічна ізотерма +20 оС. Межі поясу збігаються з межами поширення пальм на суходолі і коралів в океані. Ця територія найкраще прогрівається сонцем, оскільки сонячне проміння падає прямовисно або під великим кутом і сильно нагріває земну поверхню. Середньорічна температура зазвичай від +20 до +26 оС. Сонце тут двічі на рік буває в зеніті, пори року відсутні або виражені слабо. Що ближче до тропіка, тим

триваліше і тепліше літо.


Помірний пояс. Території між тропіками й полярними колами в Південній та Північній півкулях називаються південним і північним помірними тепловими поясами. Межею цих поясів є ізотерма +10 оС найтеплішого місяця. Вона збігається з межею поширення лісів. Тут спостерігається чітка зміна пір року, і залежно від них змінюється тривалість дня й ночі. Різниці між літніми та зимовими температурами досягають десятків градусів. Узимку температура може зменшуватися до -15 оС, а влітку підніматися до +25 оС і вище. Середньорічна температура у помірному поясі становить від + 20 до 0 оС


Холодний пояс. Що ближче до полярного кола, то зима триваліша і холодніша. Між полюсами й полярними колами визначають північний та південний холодні пояси. Їхніми межами є ізотерми найтепліших місяців +10 оС і 0 оС. Тут холодно навіть улітку, а взимку лютують великі морози й вітри. Випадає мало опадів. Річні амплітуди коливань температур порівняно невеликі. У царстві вічного снігу і льоду спостерігається полярний день і полярна ніч.


Пояси вічного холоду (Північний і Південний) розташовані навколо полюсів і оточені ізотермою 0 ∘С найтеплішого місяця в обох півкулях.

Ізотерми

Існують спеціальні географічні карти - кліматичні, які показують річний розподіл температури повітря на Землі. На них температуру повітря позначають або точками, поряд з якими стоїть її числове значення, або спеціальними лініями - ізотермами. Червоними лініями позначають температуру найтеплішого місяця року, яким у Північній півкулі є липень. Чорними або синіми лініями позначають температуру січня - найхолоднішого місяця у Північній півкулі. 

Ізотерми - це лінії на географічній карті, які з’єднують місця з однаковою середньою температурою. 

Робота в зошиті

Домашнє завдання