Що називають матеріалами та як їх використовують

Що ви бачите на малюнку? Що спільного? Чим відрізняються?

Спільне: призначення; різне : матеріал

За якими ознаками можна визначити, з яких матеріалів виготовлений посуд?

Прочитайте в підручнику "Наукову довідку"

РІЗНОМАНІТНІСТЬ РЕЧОВИН 

Сучасною наукою досліджено понад 100 мільйонів речовин. Одні з них входять до складу природних тіл, виникли без втручання людини, як-от кисень, залізо, вода, крохмаль. Такі речовини віднесено до групи речовин природного походження. Другу групу утворюють синтетичні і штучні (створені людиною) речовини, наприклад поліетилен. Великим розмаїттям синтетичних і штучних речовин людство завдячує хімії. Ця наука займається створенням нових речовин з конкретними властивостями. Наведений приклад ілюструє класифікацію речовин за походженням. Існують інші ознаки, за якими класифікують речовини. Про них ти дізнаєшся на уроках хімії. 

Проведіть дослідження.

Серед багатомільйонної кількості речовин виокремлюють дві нечисленні, але широко використовувані людиною групи речовин — метали і неметали 

МЕТАЛИ

залізо

золото

мідь

НЕМЕТАЛИ

алмаз

графіт



сірка

Метали непрозорі, мають блиск, добре проводять тепло. Приклади металів наведено на малюнку 13. Усі метали є твердими речовинами при кімнатній температурі, за винятком ртуті (рідина). Метали можна кувати, згинати, скручувати, витягувати в тонкий дріт або розкачувати в тонкий лист. Така властивість металів називається пластичністю. Золото — найпластичніший метал. Згідно з Книгою рекордів Гіннеса, один грам золота можна витягнути в дріт довжиною 2,4 кілометра. Тонкі листи золота прикрашають куполи соборів і храмів (мал. 14). 

Неметали не мають блиску (крім графіту), непластичні, не проводять тепло. З-поміж них є газуваті речовини (наприклад, кисень, водень), рідина (бром) і тверді речовини (сірка, графіт та інші). 

Завдання. Скористайся текстом довідки та малюнком 13 і заповни в зошиті порівняльну таблицю «Властивості металів і неметалів» 

РІЗНОМАНІТНІСТЬ І ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ 

У своїй діяльності людина використовує різноманітні матеріали. Матеріалами називають речовини чи суміші речовин, які утворились у природі або одержані людиною і призначені для виготовлення виробів різного призначення.

Для виробництва багатьох виробів матеріалами служать метали: залізо, алюміній, мідь, цинк, магній, срібло, золото та інші.

З металів виготовляють сплави (мал. 15). Таку назву мають тверді суміші кількох металів чи металів з неметалами. Чавун і сталь, без яких би не існувало машинобудування, — це сплави на основі заліза з певним умістом деяких металів та неметалів (вуглецю, сірки). Сплави на основі алюмінію легкі, міцні, стійкі до іржавіння. Їх використовують у літакобудуванні. Сплави й більшість металів витримують значні навантаження, розплавити більшість з них можна лише за дуже високої температури. Тому ці матеріали використовують у виробництві машин, рейок, водогрійних котлів, технічного обладнання, автомобілів, термостійкого посуду.   

Огорожа з чавуну

Вироби зі сталі

Вироби зі сталі

Залізні рейки

Прикраси

Мідний дріт

Сірку використовують у виробництві гуми, сірників, ліків, для захисту рослин від шкідників. Кисень необхідний для дихання і горіння. Водень — екологічно чисте пальне. Графіт залишає на папері слід, бо при натисканні розшаровується на маленькі лусочки. Ця властивість зумовлює використання графіту в олівцях та як мастильного матеріалу для зменшення тертя між деталями машин. 

Пізнаючи природу, людина дізнавалася про властивості речовин і знаходила їм те чи інше застосування. У перших водогонах вода рухалася дерев’яними жолобами, з часом їх замінили металевими трубами. Можливо, тобі доводилось бачити: іржаві залізні труби, якими подається вода в оселі, замінюють на пластмасові, виготовлені з поліетилену 

Нині вражаючою є кількість речовин і матеріалів, які не існують у природі, а виготовлені людиною. У цьому велика заслуга хімічної науки, адже вона не лише вивчає речовини, що існують у природі, а й займається створенням нових речовин і матеріалів. З різноманітністю речовин і матеріалів, які використовують люди, знайомить малюнок 17, поданий на наступній сторінці. 

Із переліку оберіть приклади речовин, що належать до кожної із груп, та запишіть їх під схемою:  

цукор, нафта, поліетилен, бавовна, каучук, сталь, капрон, вугілля, пральний порошок.

Характеристики деяких матеріалів уміщено до таблиці 

Виробництво і використання виробів із пластмас нині перетворюється на екологічну проблему в усьому світі. Якщо пластмасові вироби викинути як сміття, вони понад 100 років не розкладуться у природі. Якщо їх спалювати, то це погіршує склад повітря. Людство б’є на сполох, багато країн приймають рішення про відмову від використання пакувальних матеріалів з пластику. У нашій країні у 2021 році прийнято закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Обов’язково дбай про збереження природи від засмічування пластмасовими відходами. Для цього зроби для себе нормою такі екозвички: сортування сміття, заміна поліетиленових пакетів на екоторбинки, відмова від спалювання відпрацьованих пластмасових речей. 

Домашнє завдання

2. Накресліть в зошиті таблицю. Виправте в ній помилки.Установи правильну відповідність між назвою, властивістю та застосуванням матеріалу.