Процеси, що відбуваються у тропосфері

Опрацьовуємо § 13. Процеси, що відбуваються у тропосфері

Що таке тропосфера? Тропосфера безпосередньо контактує з земною поверхнею Тропосфера - газоподібний шар, що складається з 78,08% азоту, 20,95% кисню та 0,93% аргону. У ньому також є сліди газів, таких як CO2, неон і водень і мінлива частка між 0% і 4% водяної пари, залежно від площі тропосфери та пори року.

Цей шар атмосфери відіграє важливу роль у регулюванні земної температури, а також у розподілі вологості. Це також впливає на формування клімату та морських течій - усіх факторів, що в сукупності дозволяють розвивати життя.



• Пригадайте, що таке погода. Назвіть показники погоди. Що таке клімат? Які чинники впливають на клімат?

ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ТРОПОСФЕРИ.

  1. Тропосфе́ра — нижній шар атмосфери планети, в якому температура знижується з висотою.

ПОГОДА.

• Людям яких професій необхідно враховувати стан погоди?

СИНОПТИЧНА КАРТА.

Синоптична карта — карта погоди, на якій значками й цифрами показані результати спостережень на мережі метеорологічних станцій

КЛІМАТ. КЛІМАТОТВІРНІ ЧИННИКИ

ЦИКЛОНИ Й АНТИЦИКЛОНИ.

У тропосфері середніх і високих широт постійно утворюються області низького й високого атмосферного тиску діаметром кілька тисяч кілометрів. Циклон — область низького тиску атмосфери (Н); антициклон — область високого тиску атмосфери (В) (мал. 60). У центрі циклона — найнижчий тиск, у центрі антициклона — найвищий.

Ісландська депресія (Ісландський мінімум) — малорухлива область низького тиску з центром поблизу острова Ісландія.

КЛІМАТИЧНА КАРТА. КАРТА КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСІВ.

Кліматичні карти — географічні тематичні карти, на яких за допомогою умовних знаків показано особливості певної території. Ці карти складають за результатами багаторічних спостережень

ХАРАКТЕРИСТИКА ТИПІВ КЛІМАТУ ЗА КЛІМАТОГРАМАМИ.

Тропічний континентальний

Субтропічний морський

Тропічний континентальний

ВПЛИВ АТМОСФЕРИ НА ЛІТОСФЕРУ: ВИВІТРЮВАННЯ, РЕЛЬЄФОУТВОРЕННЯ.

Атмосфера починається там, де закінчується літосфера. Тому між цими оболонками існує тісний взаємозв'язок.

КЛІМАТИЧНІ УМОВИ ЯК ЧИННИК РОЗСЕЛЕННЯ Й РОЗТАШУВАННЯ ВИРОБНИЦТВА ТА ІНФРАСТРУКТУРНИХ ОБ'ЄКТІВ.

Клімат має винятково великий вплив на розселення, життя й господарську діяльність людей. Більша частина населення Землі живе в помірному, субтропічному та субекваторіальному кліматичних поясах Північної півкулі (60 %). Слабо заселені холодні й посушливі райони Землі. Найбільш заселеними є рівнини (до 500 м над рівнем моря), але вони займають лише 28 % суходолу. Гірські райони заселені слабше, за винятком окремих країн (наприклад, Мексика), де велика частина населення живе на висоті понад 1000 м над рівнем моря.Ще в давні часи люди селилися ближче до моря. Це давало можливість добувати їжу та вести господарську діяльність, пов'язану з морським промислом. Половина всіх жителів Землі (50 %) живе на території, віддаленій від морів й океанів на 200 км

Клімат території є важливим чинником життєдіяльності населення, він визначає його побут, трудову діяльність, відпочинок, стан здоров'я.

Клімат впливає на матеріальні витрати на забезпечення нормальних умов для життя й господарської діяльності людей.

Клімат ураховують під час будівництва, роботи транспорту, але особливо важливий він для сільськогосподарського виробництва, для якого є однією з найважливіших умов.

Клімат визначає також розвиток промислового виробництва.

Клімат впливає і на лісове господарство.

Клімат може ускладнювати роботу деяких видів транспорту.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: стисло про головне

  • Тропосфера — нижній шар атмосфери планети, у якому температура знижується з висотою. Тут відбуваються погодоутворювальні процеси, тепло- й вологообмін між Землею й атмосферою, утворюються хмари, виникають різні метеорологічні явища.

  • Стан атмосфери окремої місцевості, що характеризують сукупністю метеорологічних особливостей на певний час, називають погодою. За результатами спостережень на мережі метеорологічних станцій створюють синоптичні карти.

  • Багаторічний режим погоди називають кліматом. Виділяють три основні кліматотвірні чинники: географічна широта, підстильна поверхня, циркуляція атмосфери. На земній кулі є основні та перехідні кліматичні пояси.