Як зовнішні процеси на Землі формують рельєф

Перегляньте краєвиди. На які дві групи можна розділити ці зображення? За якими ознаками ви розділили об'єкти на різні групи?

Отже, наша планета має різні нерівності. Сукупність цих нерівностей називається - рельєф.

Робота в зошиті

Запишіть в зошиті визначення. 

Рельєф - усі нерівності Землі.

Які дві основні форми рельєфу є на Землі? Зробіть висновок із фото, які ви аналізували на початку уроку.

Як формується рельєф Землі? Чому одна місцевість рівнинна, а в іншій є гори? Які сили формують рельєф: заставляють підійматися гори в одному місці і розрівнюють місцевість в іншому місці? Відповідь на ці запитання є! 

Це внутрішні і зовнішні сили Землі.

Роботу внутрішніх і зовнішніх сил Землі можна порівняти з роботою скульптора. Спочатку він створює основу майбутньої скульптури, а потім відсікає усе зайве, поступово створюючи справжній витвір мистецтва.

Так і внутрішні сили спочатку формували попередній рельєф Землі, а потім зовнішні сили допрацьовували деталі.

З внутрішніми силами Землі ми познайомилися на попередніх уроках. Назвіть їх.


Сьогодні на уроці ми познайомимося із зовнішніми силами, які формують рельєф Землі.

Вивітрювання

В географії слово "вивітрювання" означає - руйнування

Спочатку внутрішні сили сформували гору, а потім зовнішні сили її зруйнували

Вивітрювання - це процес механічного руйнування та хімічної зміни гірських порід і мінералів земної поверхні під впливом коливань температури, вітру, води або життєдіяльності організмів. 

Види вивітрювання

За способом руйнування визначають фізичне, хімічне й органічне вивітрювання 

Робота з підручником

Прочитайте текст на ст.66-67. Підберіть опис до кожної ілюстрації.

1. Це вивітрювання відбувається під впливом організмів - бактерій, найпростіших грибів, лишайників, молюсків, мохів, які виділяють речовини, що руйнують гірські породи. Деякі види грибів здатні руйнувати не лише каміння, а й штучні будівельні матеріали — бетон, цеглу тощо. Лишайники не надто активно руйнують гірські породи. Проте, відмираючи, їхні рештки забарвлюють поверхню каменю темними кольорами, унаслідок чого деякі його ділянки нагріваються більше, прискорюється інший вид вивітрювання. Окремі морські молюски руйнують прибережне каміння й портові споруди. Дерева, чагарники та трави здатні проникати корінням у найменші тріщинки твердих гірських порід, розширюючи й поглиблюючи їх. Напевно, багато хто з вас бачив, як крізь асфальт і кам’яні плити проростають зелені паростки, що долають тверду поверхню не силою, а безперервністю дії.

2. Це вивітрювання відбувається під впливом зміни температури повітря протягом доби та вологи. Розглянемо, як це відбувається. Удень сонячні промені нагрівають скельну породу, і вона розширюється, уночі ж, навпаки, охолоджується й стискається. Унаслідок того, що це повторюється щоденно протягом багатьох років, на поверхні гірської породи утворюються тріщинки, які поступово поглиблюються. Гірська порода розпадається на дрібні шматочки. Зрештою, за мільйони років гірський масив перетворюється на нагромадження щебеню, піску та пилу. Процес цього вивітрювання посилюється, якщо в щілини потрапляє вода. При низьких температурах вона замерзає, розширюється й поглиблює тріщину.

3. Процеси руйнування гірських порід і мінералів можуть відбуватися за участю повітря, води й розчинених у ній речовин. У цьому важливу роль відіграє вода. Рухаючись у товщі земної кори, вода не тільки може розчиняти гірські породи, а й спричинює в них складні зміни. Наприклад, при такому вивітрюванні польовий шпат перетворюється на глину, ангідрит, поглинаючи воду з повітря, - на гіпс. Інтенсивне таке вивітрювання спостерігається в районах зі спекотним і вологим кліматом.


Піраміда Хеопса (Єгипет), побудована в 26 столітті до н.е., є найвищою і найвідомішою з єгипетських пірамід. На момент створення її висота була трохи більше ніж 146 метрів, але після кількох землетрусів частина плит, з яких вона складена, впала, і висота цієї пам’ятки тепер становить 137 метрів. До того ж унаслідок фізичного вивітрювання кожних 10 років споруда втрачає 2 мм свого зовнішнього шару. Порахуйте, через який час висота піраміди складатиме 136 метрів. 

Прийом "Здивуй"

Чому каміння в пустелі кричить? Під час подорожі пустелею Сахара туристи чули гучний звук, який викликав їхнє здивування. Місцевий провідник пояснив, що це "звуки сонця", які виникають після полудня через нагрівання темних і світлих скель в пустелі. Темні частини скель нагріваються сильніше, що спричиняє їхнє нерівномірне розширення і тріщини, що створюють гучні звуки, схожі на постріли. Про яке вивітрювання йде мова?

"Вода камінь точить." До якого вивітрювання підходить це прислів'я? 

Який тип вивітрювання показано на фото?

До чого призводить ерозія. 

Ерозія - це руйнування гірських порід або ґрунту в результаті роботи вітру (вітрова ерозія) або води (водна ерозія). 

Робота текучих поверхневих вод 

На земній поверхні річки виконують три види роботи: руйнування, перенесення та відкладення гірських порід. 

Руйнівна робота річок називається річковою ерозією. 

Діяльність води, пов’язана з руйнуванням ґрунтового покриву, називають водною ерозією. 

Річкові каньйони - результат річкової  ерозії.

На схилах пагорбів і долин під час дощу й танення снігу часто утворюються вимоїни — невеличкі рівчаки, по яких вода стікає вниз і несе пухкий розмитий ґрунт. З кожним роком вимоїни поглиблюються, поступово перетворюючись на яр. 

Яроутворення шкодить сільському господарству, оскільки велика кількість родючих земель стає непридатною для використання. Минають роки, і стінки яру обсипаються, заростають травою, кущами й деревами. Він перетворюється на балку. 

Складіть поради, як боротися з яроутворенням. 

Робота підземних  вод 

Підземні печери

Робота вітру. 

Піщинки, які несе вітер, вибивають дрібні частинки гірської породи, надаючи скелям химерних форм. Такі процеси називають вітровою ерозією. 

Переносячи пісок, вітри формують і змінюють рельєф. До вітрових форм рельєфу належать бархани та дюни. 

Бархани поширені переважно в піщаних пустелях. 

 Дюни нагадують бархани, але менші за них. Вони утворюються переважно на піщаних узбережжях океанів, морів та озер. 

Робота льодовиків.  

Льодовик нагадує повільну льодову річку, що тече вниз долиною. Він здатний переносити велику кількість каміння, піску, глини на великі відстані, руйнуючи все на своєму шляху, згладжуючи валуни й скелі та відкладаючи зруйнований матеріал по дорозі та в місцях танення. Льодовикові відкладення називають мореною. Результатом діяльності льодовика є поклади піску. 

Розгляньте світлини. З’ясуйте, що стало причиною утворення цих форм рельєфу. Які із цих форм рельєфу можна побачити у вашому краї? 

Робота морів

Руйнівну роботу моря забезпечують удари хвиль (прибою) об берег.  

Абра́зія — процес руйнування берегів і знесення гірських порід у береговій зоні водойм хвилями і прибоєм. 

Щоб зменшити руйнівну силу хвиль та зупинити абразію люди будують хвилерізи.

Господарська діяльність людини

 Люди руйнують поверхню, коли видобувають корисні копалини, розорюють сільськогосподарські угіддя, будують різні споруди й шляхи. Людина створює на поверхні рукотворні (неприродні) форми 

Терико́н — відвали, штучний насип з порожніх порід, витягнутих при підземній розробці покладів вугілля й інших корисних копалин. 

Кар'є́р — сукупність відкритих гірничих виробок, призначених для розробки родовища корисних копалин; копальня, гірниче підприємство з видобування корисних копалин відкритим способом. 

Гре́блягідротехнічна споруда, що перегороджує русло річки чи іншого водотоку і його долину для підняття рівня води перед нею[1] з метою створення водосховища, створення напору (підпору) води для використання її енергії в ГЕС, водопостачання населених пунктів чи промислових об'єктів. 

Домашнє завдання: тест