Сонячно-Земні взаємодії

ТЕМА 4. АТМОСФЕРА ТА СИСТЕМИ ЗЕМЛІ

Опрацьовуємо :§ 12. Сонячно-Земні взаємодії


Пригадайте, з яких шарів складається атмосфера

Які процеси відбуваються в атмосфері? Що отримує Земля від Сонця?

Що таке альбедо?

СОНЯЧНО-ЗЕМНІ ЗВ'ЯЗКИ.

Сонце має великий вплив на явища, які відбуваються на Землі.

  1. короткохвильове випромінювання зумовлює важливі фізико-хімічні процеси у верхніх шарах атмосфери

2. інфрачервоні промені є основними «постачальниками» тепла для Землі

3. вироблення електроенергії, опалення будинків та за допомогою сонячних колекторів

4. освітлення Землі

5. сонячна активність спричиняє магнітні бурі

6. вплив на поширення радіохвиль

7. вплив на епідеміологічні умови на Землі, кількість стихійних лих (тайфуни, землетруси, повені), автомобільних і залізничних аварій тощо

Вивчення Сонячно-Земних зв'язків є фундаментальною науковою проблемою. Прогнози стану магнітосфери й інших оболонок Землі необхідні для рішення практичних завдань у космонавтиці, радіозв'язку, транспорті, метеорології та кліматології, сільському господарстві, біології й медицині.

СОНЯЧНЕ ВИПРОМІНЮВАННЯ, ВІДМІННОСТІ ВИПРОМІНЮВАННЯ Й ПОГЛИНАННЯ ТЕПЛА ПОВІТРЯМ, ПОВЕРХНЕЮ ГІРСЬКИХ ПОРІД І ВОДИ.

Більшість природних поверхонь має альбедо в межах 10-30 %. Виняток становлять піщані пустелі (40 %), свіжий сухий сніг (80-90 %), вологий сніг (60-70 %). Альбедо гладкої водної поверхні для прямої сонячної радіації змінюється від кількох відсотків за високого сонця до 70 % — за низького. Для розсіяної радіації альбедо водних поверхонь становить 5-10 %.

Альбедо льоду залежить від температури повітря і змінюється в межах 30-40 %. Підвищення температури повітря приводить до зменшення альбедо льоду. Середнє значення альбедо хмар становить 40-50 %. Альбедо хмарності змінюється в досить широких межах, залежить від форми хмар, їхньої потужності.

Водна поверхня поглинає завжди більше сонячної радіації, ніж суходіл за однакової висоти Сонця, тому альбедо водних поверхонь є меншим, ніж альбедо суходолу. Пояснюється це тим, що сонячні промені проникають значно глибше у прозорі верхні шари води, ніж у ґрунт. У воді вони розсіюються й поглинаються. Через це на альбедо води значно впливає ступінь її мутності (суспензійності): для забрудненої води альбедо значно вищий, ніж для чистої. (Поясніть чому.)

Колір порід або ґрунтів, їхній мінеральний склад визначають енергетичний спектр відбитого й поглиненого потоків енергії та його інтенсивність.

Густий трав'яний покрив зменшує добову амплітуду температури ґрунту і знижує її середню температуру. Середнє значення альбедо для полів жита і пшениці становить 10-25 %, поля бавовнику — 20-25 %, луки — 15-25 %, хвойного лісу — 10-15 %, листяного лісу — 15-20 %. Вплив рослинного покриву має здебільшого мікрокліматичне значення.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: стисло про головне

  • Земля отримує від Сонця не тільки світло і тепло, а й піддається комбінованому впливу ультрафіолетового й рентгенівського випромінювання, сонячного вітру.

  • Сонячне випромінювання в атмосфері Землі поділяють на пряме й розсіяне, а їхня сума становить сумарне сонячне випромінювання.

  • Відбивання сонячної радіації земною поверхнею залежить від характеру підстильної поверхні.

  • Вивчення впливу сонячної активності на атмосферу Землі допоможе виявити, яким чином впливає Сонце на людський організм.


Домашнє завдання: тест