ТВАРИННИЙ СВІТ УКРАЇНИ

Тваринний світ України постійно змінювався впродовж історії розвитку Землі. Під впливом геологічних, кліматичних та інших чинників одні види зникали, інші з’являлися. Значні зміни у фауні України відбулися після льодовикової епохи. 

Тварини, які були поширені на території України під час Льодовикового періоду:

Тварини, які були поширені після Льодовикового періоду, були більш пристосовані до нових умов 

Подальші зміни природного середовища поступово наближали склад тваринного світу до сучасного. 

Нині тваринний світ України налічує понад 45 тис. видів. Серед них більш як 100 видів ссавців, понад 300 видів птахів, 20 видів плазунів, 17 видів земноводних, 240 видів риб і більш як 26 тис. видів безхребетних.



Найменшим звіром в Україні є миша мала бурозубка масою лише 6 г. 

Найбільшою твариною в Україні є зубр (бізон європейський), який досягає 2 м висоти і маси до 1 000 кг! Це дуже сильна тварина: якщо лісовий богатир розлючений, то легко валить дерева завтовшки 20 см. 

Найбільшими літаючими птахами в Україні є дрохва звичайна, маса якої може досягати 16 кг, та гриф чорний масою до 12 кг і довжиною крил у розмаху до 2,5 м! Дрохва водиться у причорноморських степах, а гриф - у Кримських горах.

У лісах Полісся, Західної України та Карпат, окрім уже зазначених видів, водяться дика свиня, білка, борсук, кріт, зрідка трапляються олень благородний, рись, дикий кіт, донедавна зустрічався бурий ведмідь. Світ птахів представляють тетерук, рябчик, подекуди є глухар, лелека чорний. Із земноводних поширені тритони. Окрасою поліських лісів є лось. Там поширені також різні види фауни водойм, боліт і заплав – бобер, дика качка, чапля, слуква, лелека білий та ін. В Українських Карпатах зустрічаються властиві тільки цій території альпійська бурозубка, з птахів – сова довгохвоста, шишкар, дуже рідко – беркут, а також земноводні – тритони карпатський і альпійський, саламандра плямиста. 

Тварини степів пристосовані до життя на відкритих просторах в умовах доволі посушливого клімату. Панівними там є гризуни: ховрах, бабак, тушканчик, дикий кролик. Водяться також степовий тхір, тхір-перев’язка, кам’яна куниця, лисиця-корсак, зрідка – хохуля. Серед різноманітних птахів – жайворонок, перепілка, вівсянка, сіра куріпка, колись поширені дрохва, стрепет, степовий журавель, степовий орел, канюк тепер зустрічаються зрідка. Типовими плазунами є степова гадюка і жовточеревий полоз. Серед комах характерні сарана, жужелиця, кузька та інші. 

Тваринний світ лісостепу поєднує лісові види (козуля, дика свиня, білка та ін.) і чимало представників степу. Там водяться хом’як, сліпак, сіра полівка, горлиця, сорокопуд та ін. 

У Гірському Криму так само живе чимало лісових видів – олень благородний, козуля, свиня дика, борсук та ін. Водночас у кримській фауні є багато ендеміків та середземноморських видів. Це, зокрема, великі птахи – чорний гриф і сип білоголовий, плазуни – кримський гекон і леопардовий полоз, комахи – кримський богомол, східний восковик. 

Прісні та морські водойми відзначаються різноманітним видовим складом риб. У річках, озерах і ставках України водяться щука, карась, короп, лин, окунь, сом. У гірських річках Карпат є форель, а у Шацьких озерах – вугри. Цінні промислові риби поширені у водосховищах: судак, лящ, сазан, для очищення води розводять товстолобика і білого амура. У Чорному морі живуть три види дельфінів, з риб поширені скумбрія, ставрида, сардина, кефаль, кілька, чорноморський лосось, оселедець, морський коник. Серед молюсків є мідії, устриці, гребінці; серед ракоподібних – креветки, краби. Для Азовського моря характерні керченський оселедець, пузанок, камбала, тюлька, бичок. 

Афаліна

Азовка (морська свиня)

Білобочка

ТВАРИННІ РЕСУРСИ. 

Ендеміки України

ОХОРОНА І ВІДНОВЛЕННЯ ТВАРИННИХ РЕСУРСІВ.  

Домашнє завдання: тест