Форми і рухи Землі

І. Організаційний етап

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань учнів

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Як ви вважаєте, планета Земля єдина, на якій є життя? Чи хотіли б ви зустрітися з представниками мирних позаземних цивілізацій? Як ви уявляєте собі цю зустріч? Давайте змоделюємо ситуацію вашої бесіди з інопланетянами. (один учень – інопланетянин, другий - землянин) Про що б ви хотіли дізнатися у позаземного гостя? А тепер уявіть, що інопланетянин розпитує про нашу планету. Які розміри, діаметр, маса, будова Землі тощо? Чи зможете ви дати повну відповідь? Мабуть що ні. Тому що ваших знань на сьогоднішній день недостатньо. Як ви вважаєте чи повинні ми – мешканці Землі знати про неї якомога більше інформації? На наших уроках ми будемо щоразу збільшувати ваш багаж знань про рідну планету.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1.Куляста форма Землі та її географічні наслідки.

- Спочатку поговоримо про форму Землі. Яку форму має наша планета? Земля — планета і, як більшість великих небесних тіл, має кулясту форму. Сьогодні в цьому ніхто не має сумніву. Але до розуміння правильної форми Землі люди йшли протягом тисячоліть.

Пропоную пограти у гру «Асоціації», під час якої ми пригадаємо, які уявлення про форму землі були у наших предків.

Асоціації - Уявлення про Землю дпаніх людей.ppt

- Знання про справжню форму Землі вперше з'явились у стародавніх греків. Минав час, і люди знаходили один за одним докази кулястості Землі.

Такими доказами стали плавання Христофора Колумба і Фернана Магеллана. Після перших космічних польотів та фотознімків Землі з космосу ніяких сумнівів у тому, що вона має кулясту форму, не залишилося.

Чим керувався Христофор Колумб, коли вирішив рухатися на захід у пошуках східної країни Індії? (гіпотезою греків про кулястість Землі)

Яке Велике географічне відкриття стало прямим доказом кулястої форми Землі? (перша навколосвітня подорож Фернана Магеллана)

Щоб підтвердити кулястість Землі, не обов'язково здійснювати навколосвітню подорож чи космічний політ. Непрямими доказами можуть бути форма горизонту на рівній відкритій місцевості, вид корабля, що віддаляється або наближається в морі, форма Місяця, видимий колоподібний рух Сонця по небозводу.

2. Форма Землі

- Так, наша планета — куля, але незвичайна. Виміри розмірів Землі засвідчили, що вона трохи сплюснута біля полюсів. Поверхня Землі не ідеально рівна, на ній є гори, рівнини, западини і тому форму Землі не можна виразити геометричною фігурою. Вчені дали їй назву геоїд, що в перекладі з грецької означає "землеподібна".

Порівняйте три фігури: кулю, еліпсоїд та геоїд. Зробіть висновок про форму Землі. Чому на вашу думку глобус має ідеальну кулясту форму?



Наслідки кулястості Землі


Наслідки кулястості Землі

  • існування дня і ночі

  • стан атмосфери й характер погоди вночі та вдень.

  • різне нагрівання планети на різних широтах.

  • зональний розподіл тепла й існування теплових поясів на ній.

  • всі явища й рухи по обидва боки екватора протилежні

3.Розміри Землі.

- У космосі Земля не найбільше небесне тіло. Однак розміри її значні. Середній діаметр Землі становить 12 750 км. А довжина її кола дорівнює приблизно 40 000 км. Це в 30 раз більше довжини території України із заходу на схід.

Наука, яка займається визначення точних розмірів Землі – це геодезія. Геодезисти – встановлюють форму та розміри Землі. В роботу геодезиста входить вимірювання відстаней, напрямків, кутів між різними напрямками та визначення координат. Уміння геодезиста потрібні в різних сферах діяльності - в будівельній, гірничій, із землеустрою, при зведенні будинку, шосейної дороги або моста, картографуванні територій.

Прийом «Числовий марафон»

Вчитель показує число, а учні за допомогою підручника встановлюють, що воно означає.

40 000; 12 750; 6356,9; 6378,1;6371; 510 000 000; 111,3

Відповіді: довжина екватора; середній діаметр Землі; полярний радіус Землі; екваторіальний радіус Землі; середній радіус Землі; площа Землі; довжина 1о

V. Первинний контроль сформованості знань і вмінь учнів

VІ. Закріплення

  • Отже, повернемося до того, з чого розпочинали урок. Зустріч з інопланетянином. Спробуйте знову відповісти на ті ж самі питання. Чи покращилися ваші знання по Землю?

VІІ. Рефлексія

  • Пропоную вам продовжити речення: Сьогодні на уроці ...

я дізнався ...; мені сподобалося …; мене здивувало…; мені захотілося ...

VІІІ. Домашнє завдання

Опрацювати параграф №3, 4.

Дати відповідь на запитання тесту.