Корисні копалини

Повторення вивченого матеріалу

Після того, як ви правильно виконали вправу, ви побачили світлину.

Що роблять люди на світлині? Що вони видобувають? Як називається їх професія? Для чого вони це роблять?

В надрах Землі у різні епохи відбувалось утворення та накопичення речовин і сумішей, які з часом людина почала використовувати для своїх потреб. Серед них розрізняють гірські породи і мінерали.

Гірські породи утворені з кількох мінералів. Наприклад, у складі граніту основними мінералами є польовий шпат, кварц і слюда. 

Мінерали – це однорідні тіла, що складаються з однієї речовини. Наприклад: золото, кварц, природний газ, алмаз, вода, сіль, сірка, коштовні камені. Мінерали бувають твердими, рідкими, газоподібними. 

Рекорди:

Найтвердіший мінерал – алмаз

Найважливіший мінерал – вода.

Найпоширенішим металом в земній корі є алюміній.

Найдорожчий мінерал - червоний алмаз.

Найважча рідина на нашій планеті — ртуть.

Найрідкісніший мінерал - лівійське пустельне скло.

Найнебезпечніші мінерали:

Азбест

Талій


Кіновар

У складі земної кори налічується кілька тисяч мінералів і гірських порід. Ті з них, які видобувають з метою подальшого використання, мають назву корисні копалини. Переважна більшість корисних копалин перебуває у твердому стані, хоча є газуваті (природний газ) та рідини (нафта). 

Одні корисні копалини використовують у тому вигляді, в якому вони існують, з інших — видобувають чи створюють нові речовини. 

Наприклад, кухонна або кам’яна сіль — один із найпоширеніших мінералів, що видобувається у великих кількостях. Тобі вона відома як харчова добавка і як засіб для консервування харчових продуктів. Виявляється, в їжу її використовується менше 10 %. Основна ж маса видобутої кам’яної солі є сировиною для одержання інших речовин. З ними ти ознайомишся на уроках хімії. 

Газ, нафта, вугілля, торф здатні до горіння, тому у великих кількостях використовуються для одержання тепла. 

Вони також є цінною сировиною для виробництва різних матеріалів. Наприклад, у результаті перероблювання (перегонки) нафти отримують речовини для виготовлення різноманітних виробів 

Вироби, отримані завдяки переробці нафти 

Деякі корисні копалини використовуються в будівництві споруд і доріг. З вапняку, піску, глини та інших корисних копалин виготовляють будівельні суміші й розчини; гіпс, мармур і граніт використовують в оздобленні й декорі приміщень (колаж) 

Корисні копалини, з яких видобувають метали, називають руди. Існують залізні, марганцеві, уранові, титанові, мідні та інші руди  

Алюмінієва руда


Титанова руда


Мідна руда


Залізна руда

ПІЗНАВАЛЬНИЙ КАЛЕЙДОСКОП 

Родовища корисних копалин розміщені у земній корі досить нерівномірно. Тому країни відрізняються запасами корисних копалин. За розвіданими запасами залізних руд Україна входить у трійку світових лідерів. Найбільші запаси залізної руди розташовані поблизу Кривого Рогу та Керчі. За запасами марганцевих руд Україна посідає перше місце в Європі і друге у світі. Головні їх запаси зосереджені у Нікопольському (Дніпропетровська область) та Великотокмацькому (Запорізька область) родовищах. Україна має найбільші в Європі запаси титану. Його родовища розташовані в Житомирській, Дніпропетровській та Донецькій областях. Північний схід України, Прикарпаття й Причорномор’я багаті родовищами нафти і газу. На території України розміщено понад 1,5 тис. родовищ торфу, що зосереджені переважно у Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Хмельницькій, Сумській та Львівській областях 

Вправа : Буквенний каламбур

КАПЯВН    ТРОФ 

ФАНАТ       РІСКА

ТАРІНГ       КОСІП

Домашнє завдання: Дослідження 

Доповніть таблицю в класрумі