Яку роботу здійснює нервова система 

Перевір свої знання

Вправа : Цифрова хмара

Встанови пари: назви органів людини - числові значення

Розшифруй слово за першими літерами.

Вправа : Акромалюнок


Саме про цей орган ми будемо сьогодні говорити на уроці.

Що таке мозок? Як він працює? Яка його будова? Які б ще питання ви поставили до цієї теми?

Головний мозок – «центр керування» всіма функціями організму


Маса мозку людину варіюється від 1 до 2 кілограмів, що в середньому складає близько 2 % від маси тіла дорослої людини. Це у 50 разів більше, ніж розмір мозку водосвинки, але приблизно у 20 менше, ніж розмір мозку слона.

Чому ж тоді слон не є розумнішим за людину? Науковці зазначають, що важливим є не об’єм мозку, а співвідношення цього об’єму з кількістю наявних нейронів.


Будова головного мозку

Головний мозок складається з трьох основних відділів: 

Півкулі – це найбільша за розміром та об’ємом частина мозку, яку більшість людей і вважають саме мозком. 

Мозочок – це менша частина округлої форми, що знаходиться під задньою частиною великого мозку. 

Стовбур головного мозку – це частина, яка з’єднує головний мозок із спинним мозком. Стовбур мозку розташований під великим мозком, перед мозочком і знаходиться у верхній частині спинного мозку.

Мозок контролює роботу твого тіла. Він ніколи не відпочиває, навіть коли ми спимо.

Мозок схожий на комп’ютер. Приймає інформацію про звуки, запахи, зображення, розпізнає і запам’ятовує. Людина використовує тільки малу частину своєї пам’яті : 5 -10 % і до того ж багато і часто забуває .

Різні його ділянки виконують різні функції

У довгастому мозку знаходяться такі центри:


Основні функції мозочка: 


Проміжний мозок регулює діяльність залоз внутрішньої секреції, бере участь у процесах сну, пам'яті, інстинктивної поведінки, психічних реакцій. 

Головний мозок працює не один. Йому допомагає спинний мозок.

Спинний мозок слідкує за роботою всіх внутрішніх органів твого тіла.  Він має вигляд білого шнура завдовшки 40 - 45 сантиметрів і товщиною з палець. Від спинного мозку відходить 31 пара нервів по яких передаються сигнали до всіх частин тіла і приймаються від них мозком. 

Нерви схожі на білі блискучі нитки.  Вони розгалужуються і пронизують майже всі органи тіла людини.

Нервова тканина складається з нейронів - клітин з довгими і короткими відростками. В організмі налічується більше 100 мільярдів нейронів. 

Інформація по нервах проходить зі швидкістю 300 км/год.


Головний мозок містить майже 86 мільярдів нервових клітин ("сіру речовину") і мільярди нервових волокон ("білу речовину").

Від кількості сірої речовини залежить рівень інтелекту та розумові здібності людини

Наша нервова система складається з головного мозку, спинного мозку та нервів.

Для роботи мозку і нервам потрібні поживні речовини та кисень. Їх приносить кров.  Без кисню головний мозок гине за кілька хвилин.  

 Людина перебуває у сні  1 / 3  частину свого життя.  Без сну людина може померти. Дитина повинна спати не менше 10 годин на добу.  Необхідно берегти свою нервову систему 

Ви мабуть, не раз помічали, що хтось має хист до математики, хтось із легкістю вивчає іноземні мови, а про когось кажуть, що він чи вона народилися з пензлем у руках, з лижами на ногах і подібне. Це чудово! Уявіть, що було б, якби всі люди мали здібності, напри­клад, лише до математики. Хто б тоді грав на скрипці, писав вірші, виховував дітей? Чи насолоджувалися б ми цікавими фільмами, чарівною музикою, живописом?

Від чого залежать здібності?

Відомо, що ліва півкуля головного мозку відповідає за операції з літерами і числами, тобто за наше уміння читати, обчислювати і логічно мислити. її умовно можна на­звати мислителем. А права півкуля відповідальна за уяву, здатність орієнтуватися в просторі, розпізнавати складні об'єкти (в тому числі й людські обличчя). Її можна назвати митцем.

Хочеш дізнатися, до чого маєш вроджені нахили? Пропоную пройти цікавий тест. 

Скануйте QR код з телефону та пройдіть тест

Домашнє завдання: тест