ЩО ВІДОМО ПРО СОНЦЕ І МІСЯЦЬ

Перевіримо, як ви опрацювали попередній матеріал. Пограємо в Kahoot. Для цього спочатку з плеймаркета потрібно безплатно звантажити додаток Kahoot.


Опрацьовуємо параграф 21

Робота в зошиті

Земля — це планета. Серед інших планет Сонячної системи п’ята за розмірами та третя за відстанню до Сонця. Тільки атмосфера Землі містить кисень, і завдяки цьому існує життя на нашій планеті. Земля не випромінює світла.

Сонце — одна із мільярдів зір. Діаметр Сонця становить 1 392 000 км. Порівняно із Землею це у 109 разів більше. І хоча Сонце є найближчою до Землі зорею, відстань між ними дорівнює 150 мільйонів кілометрів. Тому на небі воно і має вигляд невеликого диска. Цей диск оточений сяючою сонячною короною. Світло від Сонця досягає Землі за 8 хв. А від наступної найближчої до Землі зорі світло долає космічний простір за 4 роки. Як і всі зорі, Сонце — це розпечена куля, у складі якої найбільше газів — водню та гелію. Температура на поверхні Сонця близько 6000 °C, а з наближенням до центру вона сягає понад 15 000 000 °C! Сонце, як і Земля, обертається навколо своєї осі. Сонячна доба становить близько 24 годин. Також Сонце рухається серед зір по великому колу та проходить його за 365,24 доби. Таким є рік на Сонці. Тобі відомо, що Сонце, що розташоване в центрі, й небесні тіла, які рухаються навколо нього, утворюють Сонячну систему. Маса Сонця значно більша за масу небесних тіл Сонячної системи. Зараз достеменно відомо, що всі небесні тіла Сонячної системи рухаються навколо Сонця. Проте були часи, коли люди вважали: Сонце рухається навколо Землі. Видимий рух Сонця по небесній сфері є наслідком твого сприйняття добового обертання Землі, а не руху Сонця. Такий рух можна порівняти з поїздкою на автомобілі, що мчить з великою швидкістю. Тобі здається, що рухаються дерева й будинки, а не автомобіль

Як тобі відомо, найближче до Землі розташований Місяць (мал. 69). Відстань від нашої планети до Місяця приблизно у 400 разів менша, ніж до Сонця. Маса Місяця приблизно у 81 раз менша за масу Землі. Місяць обертається навколо своєї осі та навколо Землі. Тіла, що обертаються навколо інших тіл, називають супутниками. Отже, Місяць-супутник Землі, що створений природою. Відомо, що він має кулясту форму. Через відсутність на Місяці атмосфери, подібної до атмосфери Землі, його поверхня вдень нагрівається до +130°C, а вночі охолоджується до –60–170 °C. Ніч і день на Місяці тривають приблизно по 15 земних діб. Тобто доба на Місяці дорівнює 720 годин. Один оберт навколо Землі Місяць здійснює за 27,8 доби. Через те, що тривалість обертання Місяця навколо Землі й навколо своєї осі приблизно однакова, а обертається він у той самий бік, що й Земля, ми бачимо лише одну півкулю Місяця. Часом вона набуває вигляду вузенької скибочки, а часом — повного диска. Бувають ночі, коли Місяця взагалі не видно.

Видимі із Землі форми Місяця назвали фазами Місяця. Розрізняють 4 фази Місяця: новий Місяць, перша чверть, повний Місяць, остання чверть. У фазі нового Місяця його зовсім не видно. Появу освітленої тоненької скибочки з правого боку місячного диска називають молодиком. Половину диска Місяця ми бачимо у фазах, що мають назву перша й остання чверть. Приблизно через два тижні після нового Місяця вся його сторона, яку видно із Землі, повністю освітлюється Сонцем. Тоді це небесне тіло має вигляд диска. Цю фазу названо повний Місяць

Домашнє завдання: підготуватися до захисту творчого проєкту на одну з тем на вибір:

  1. Планети Сонячної системи

  2. Дослідження космосу

  3. Небесні об'єкти

  4. Тварини в космосі

Варіанти реалізації проєкту: (презентація Power Point, лепбук, плакат, буклет, книжка, об'ємна модель тощо)