7. Ekspressionism

7.2. Ekspressionismi tähtsamad esindajad




Ernst Ludwig Kirchner. Autoportree haigena


Tähtsamatest Saksa ekspressionistlikest kunstnikest võib nimetada:

  • Ernst Ludwig Kirchner (1880-1938). Kirchner oli rühmituse „Die Brücke“ rajajaid ja ideelisi juhte. Kirchneri lemmikžanrid olid varasemal ajal akt, portree ja maastik, hiljem kujunes keskseks teemaks suurlinna elu. Varasema loomingu puhtad ja erksad värvid muutusid aja jooksul tuhmimaks, vormikäsitlus nurgelisemaks. Sõjaelamuste ja haiguse mõjul (Kirchner astus vabatahtlikuna Esimesse maailmasõtta, kuid pärast närviatakki vabastati teenistusest) süvenesid kunstniku töödes traagilised meeleolud.
  • Karl Schmidt-Rottluff (1884-1976). Ta oli rühmituse „Die Brücke“ asutajaid ja peaesindajaid. Schmidt-Rottluffi maalid on robustsed, kuid ilmekad ning väga värvikad. Tema puulõiked ja litograafiad rõhutavad primitiivset väljendusrikkust.
  • Emil Nolde (1867-1956). Nolde harrastas maastiku- ja figuurimaali, kasutades tugevaid, eredaid värve. Tema tööd väljendavad sügavat pessimismi ning kalduvad sageli religiooni või eksootikasse.
  • Oskar Kokoschka (1886-1980). Kokoschka oli Austria ekspressionismi silmapaistvamaid esindajaid. Tema loomingule on omane dramaatiline, pingestatud, rahutu vormi- ja värvikäsitlus ning psühholoogiline sügavus, mis avaldub eeskätt portreedes.

Oskar Kokoschka. „Torm ehk Tuule pruut“. 1913-1914. Kunstmuseum Basel, Šveits

Kokoschka tuntumaid maale kujutab allegoorilises vormis kunstnikku ennast ja tema armastatut, helilooja Gustav Mahleri leske Almat.

  • Otto Dix (1891-1969). Tema loomingut on mõjutanud sõjas kogetud õudused ja sõjajärgse Saksamaa majandussurutis. 1920. aastatel lõi Dix ekspressionismist lähtuva, omapärase, groteskse kujutamislaadi, milles väljendas oma sarkastilist ja kriitilist maailmavaadet.

Tee enesekontrollitest nr 2 (ainult registreeritud õppijaile)

Vt edasi 8. Kubism