15.4 Tähtsamad kunstnikud

Jaan Koort (1883-1935)


Elulugu

Skulptor Jaan Koort sündis Tartumaal taluperes. Haridustee kulges temalgi Stieglitzi kunstikoolist Pariisi, kus ta elas aastatel 1905-1915, õppides seal skulptuuri nii École des beaux-arts`is kui mitmes eraateljees. Koort käis ka Norras. Aastatel 1915-1916 elas Koort Moskvas, 1916. aastast alates taas Eestis (tehes reise Moskvasse, Pariisi ja Austraaliasse). 1920. aastate algul oli Koort lühikest aega Riigi Kunsttööstuskooli õppejõud. Elu viimased aastad töötas Koort kunstnikuna Nõukogude Liidus ühes Moskva-lähedases keraamikatehases, kuhu ta tööle kutsuti.

Looming

Jaan Koort oli eelkõige skulptor, tema looming kujutab endast murrangut eesti seni akadeemilises skulptuuris. Koorti loomingut on mõjutanud tema kaasaegsed kunstivoolud nagu impressionism ja sümbolism, aga ka vararenessansi (15. sajand) ja Muinas-Egiptuse kunst. Nende alusel lõi Koort oma isikupärase stiili, mida iseloomustab selge ja kindel vorm, tasakaalustatud kompositsioon ning pehme siluett.

Näiteid Jaan Koorti loomingust:

Jaan Koort. „Rá Koort“. 1923. Palisander. Eesti Kunstimuuseum.

Ilus lapseportree kujutab kunstniku enda poega.

Koorti ühe tuntuma töö, loomaskulptuuri „Metskits“ (1925-26, pronks 1929) koopia seisab praegu Tallinna vanalinnas Nunne tänava haljasalal. Koort on teinud teisigi ilusaid loomakujusid.

Jaan Koort on teinud mitmeid silmapaistvaid hauasambaid.

Jaan Koort on kavandanud ka ehitusplastikat. Fotol klinkertellistest nn laternahoidja praeguse Tallinna Linnavalitsuse hoonel Vabaduse väljakul. 1932.

Vähemal määral harrastas Jaan Koort ka maalimist ja keraamikat.

Kokkuvõtteks: Jaan Koort on eesti moodsa, kaasaegse skulptuuri rajaja.