15.4 Tähtsamad kunstnikud

Nikolai Triik (1884-1940)


Elulugu

Triik sündis Tallinnas rätsepa perekonnas. Ka tema kunstialase haridustee märksõnadeks on Stieglitzi kunstikool Peterburis, Soome ja Pariis (tegelikult läks Triik kõikjale esimesena, Konrad Mägi järgis tema eeskuju). Samuti viibis Triik Norras. Aastani 1910 elas kunstnik vaheldumisi Peterburis ja Tartus, kus juhatas ajakirja „Noor-Eesti“ kunstiosakonda. Alates 1913. aastast elas Triik püsivalt Eestis, töötades Eesti Vabariigi algusaastatel haridusministeeriumi kujutavate kunstide toimkonna juhatajana ning mitmes koolis kunstiõpetajana (sh 1921-1940 kunstikoolis “Pallas”).

Looming

Nikolai Triigi looming on mõjutatud moodsa kunsti mõõdukamatest suundadest. Triik oli nii maalija kui graafik. Esmalt ärataski ta tähelepanu “Noor-Eesti” väljaannete illustreerijana. Triigi loomingut võib liigendada:

1) Norra maastikud

2) rahvusromantilised kompositsioonid

Triik armastas eriti kujutada eesti muistsete lugude kangelaslikke võitlusstseene.

Nikolai Triik. „Lennuk“. 1910. Eesti Kunstimuuseum

„Lennuk“ oli Kalevipoja laev, millega ta purjetas maailma lõppu.

3) portreed – see on Nikolai Triigi põhižanr. Kunstniku modellideks olid tolleaegsed Eesti haritlased: kirjanikud, kunstnikud, näitlejad. Triik oskas meisterlikult välja tuua nende isikupära, sisemaailma ja psühholoogiat.

Nikolai Triik. „Konrad Mägi portree“. 1908. Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Triigi portree oma heast sõbrast ja andekast kunstnikust on psühholoogiliselt väga tabav. Mägi oli keeruline ja konfliktne isiksus. Ta oli impulsiivne ja emotsionaalne loojaisiksus, kes kannatas pikki perioode depressiooni ja masenduse all, oli sageli kergesti ärrituv ja järsk.

Triik tegi ka graafikatehnikates (peamiselt süsi) portreid:

Nikolai Triik. „Juhan Liivi portree“. 1909. Süsi. Eesti Kunstimuuseum

Traagilise saatusega suure Eesti luuletaja Juhan Liivi (1864-1913) portreejoonistusel on poeedi näoilmes tunda valu ja kannatust, samas mingit sisemist kindlust ja jõudu. Haigusest hoolimata sündisid hingeminevad luuletused. Triigi joonistus avaldati Liivi hilist loomingut hõlmavas, 1909. aastal ilmunud luulekogus „Luuletused“.

3) vabagraafilised tööd

Nikolai Triik. „Vabaduse sünd“. 1919. Pastell, kriit. Eesti Kunstimuuseum

Töö valmimise ajal oli noor Eesti Vabariik Vabadussõjas kaitsmas oma iseseisvust Nõukogude Venemaaga pealetungi eest. Vabadus sündis läbi võitluse ja kannatuste, ohvreid nõudes.

Kokkuvõtteks: Nikolai Triik oli mitmekülgne kunstnik ja mõjukas kunstiõppejõud. Eesti kunstiajalukku on Triik läinud eelkõige meisterliku inimesekujutajana.

Vt edasi Jaan Koort