1.3 Impressionismi tähtsamad esindajad

Auguste Rodin




Danaiid


Kuulus Prantsuse skulptor Auguste Rodin (1840-1917) rajas impressionistliku skulptuuri. Ta kasutas mitmesuguseid materjale (peamiselt marmor ja pronks) ning tehnikaid. Impressionism skulptuuris ilmneb nüansirikkas pinnatöötluses, paljud tööd on materjalist vaid osaliselt välja raiutud. Erinevalt impressionistlikust maalikunstist on Rodini looming jõuline ja pateetiline, selles võib leida sümbolismi elemente. Auguste Rodin on tugevalt mõjutanud 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse Euroopa skulptuuri.

Skulptuurigrupp kujutab episoodi Saja-aastasest sõjast, kui Prantsuse põhjarannikul asuv Calais` sadamalinn alistus inglastele (1347). Kuus linnakodanikku viivad Inglise kuningale Edward IIIle alandlikult linna võtmed, et päästa linn hävingust.

Skulptuuri pingul keha ja enesessesüüvinud olek on saanud ülima keskendumise ajatuks sümboliks. Kuju algne idee oli kujutada Itaalia luuletajat Dantet. See pidi olema detail nn Põrguväravalt, muuseumi ukselt, mis Rodinilt telliti ja millel skulptor kavatses kujutada Dante „Jumalikust komöödiast“ pärinevat Põrgu-osa. „Mõtleja“ skulptuur kaunistab ka Rodini hauda Meudonis Pariisi lähistel.

Rodini ettekujutus Prantsusmaa suurimast romaanikirjanikust oli sedavõrd radikaalne, et 1891. aastal esitatud tellimus tühistati ja skulptuur püstitati Pariisi alles 1939. aastal.