4. Juugendstiil

4.3. Juugendstiil kujutavas kunstis




Aubrey Beardsley. Salome Ristija Johannese peaga


Juugendlikus maalis rõhutati sujuvaid piirjooni ja selgeid ühtses toonis värvipindu, mistõttu kohati mõjuvad maalid tasapinnaliselt nagu vaibad. Selgemalt ilmnes juugendstiil aga graafikas, kus sai mängida nõtkete joonte iluga. Väljapaistval tasemel ongi eeskätt juugendlik raamatu- ja plakatikujundus.

Juugendstiili üheks väljaarendajaks oli Inglise graafik Aubrey Beardsley (1872-1898). Vaatamata lühikeseks jäänud elule jõudis Beardsley kuulsaks saada oma must-valgete jaapani puugravüüridest mõjutatud illustratsioonidega. Tema tööd olid oma ajas grotesksed, dekadentlikud ja erootilised. Kaunilt looklevad jooned seovad Beardsley loomingut juugendiga, tööde dramaatilised kujundid aga viitavad sümbolismile. Beardsley kuulus samasse ringkonda kirjanik Oscar Wilde`iga ja on illustreerinud viimase näidendi „Salome“.

Aubrey Beardsley. „Paabulinnukleit“. 1892

Illustratsioon Oscar Wilde`i näidendi „Salome“ esimesele ingliskeelsele väljaandele. Wilde`i näidend tõlgendas Piiblist tuntud lugu erootilises võtmes.

Juugendiga seostatakse ka Austria kunstnikku nimega Gustav Klimt (1862-1918). Klimti looming väljendab Esimese maailmasõja eelse Austria-Ungari keisririigi pealinna Viini luksuslikku elustiili. Tema väga isikupäraste, dekoratiivsete maalide sensuaalsed naised ja rauged lembestseenid peenelt värviküllasel taustal on imetletud tänapäevalgi.

Tegemist on Lääne kunstiloo ühe kuulsama meelelist armastust käsitleva maaliga. Kuigi nii mehe kui naise kehadest on esile toodud vaid üksikud detailid, suudab pildi kompositsioon ja geomeetrilistest kujunditest ning lilledest loodud dekoratiivne kujundus emotsiooni täielikult vaatajani tuua.