1.3 Impressionismi tähtsamad esindajad

Pierre-Auguste Renoir




Pidu Moulin de la Galett'is


Väga kuulus impressionist on ka prantslane Pierre-Auguste Renoir (1841-1919). Renoir pärines vaesest lasterikkast rätsepa perest. Ta oli andekas mitmel alal, lisaks kunstile ka näiteks muusikas. Nooruses töötas Renoir nõudevabrikus, kus maalis portselannõusid. Õppides École des Beaux-Arts`is, tutvus kunstnik Monet`ga. Impressionismi jõudis Renoir alles küpses eas, ta polegi lõpuni järjekindel impressionist.

Auguste Renoiri tööde temaatika on ajastule tüüpiline: linn (eriti Pariis), olustikustseenid, portreed, aktid. Renoiri maalimislaad on pehme ja lüüriline, koloriit särav ja õrn. Tema portreed on sensuaalsed ning rohkem psühholoogilised kui teistel impressionistidel. Portreedel kujutas Renoir eeskätt naisi ja lapsi; naised tema maalidel on väga kenad ja veetlevad. Renoiri inimesed on tulvil tervist, rõõmu ja ilu.

Värvitoonid Renoiri maalidel muutuvad aja jooksul aina heledamaks, hiljem domineerivad roosa ja sinine. Vahel võib tunduda, et Renoiri maalid on ehk liigagi magusad. Vanas eas pöördus kunstnik klassikalisema laadi poole, siis huvitus ta ka skulptuurist.

Üldiselt on Auguste Renoiri tööd rõõmsameelsed ja mänglevad. On öeldud, et Renoir vaatab maailma rõõmsal pilgul ja tema modellidki näivad õnnelikud.

Maal kujutab tüüpilist 19. sajandi teise poole pühapäeva pärastlõunat Montmartre`i mäel Pariisis, kuhu pidulikult riietunud töölisklass kogunes vaba aega veetma, sööma, jooma ja tantsima.

See meisterlikult maalitud, teatriloožis isuvat paari kujutav töö oli üks väheseid tunnustust leidnud maale impressionistide esimesel näitusel.

Vt edasi Edgar Degas