3.2. Sümbolismi kuulsamad esindajad

Pierre Puvis de Chavannes, Gustave Moreau, Odilon Redon


Prantsusmaal oli sümbolismi eelkäijaks Pierre Puvis de Chavannes (1824-1898). Aja jooksul asendusid tema töödes kindla tähendusega kristlikud süžeed salapärase ja mõistatusliku sisuga. Ta lõi peamiselt allegoorilisi, Piibli- ja mütoloogiaainelisi monumentaalmaale. Need on klassitsismimõjuliselt selge ülesehitusega, tugevasti lihtsustatud joonega, piduliku vormiga, pastelse, sageli sinakashalli koloriidiga. Tema tuntumate ja kaunimate tööde hulka kuulub Pariisi kaitsepühakut Püha Geneviève`i kujutav maalitsükkel Pariisi Panteonis.

Fantaasiarikkad kunstnikud olid ka prantslased Gustave Moreau (1826-1898) ja Odilon Redon (1840-1916), kes andsid mütoloogilistele ja religioossetele tegelastele isikupärase ja huvitava tõlgenduse.

Gustave Moreau viljeles peamiselt salapärases müstilises laadis Piibli- ja mütoloogiateemasid. Ta saavutas tuntuse Vana-Kreeka mütoloogiat vabalt tõlgendavate töödega. Kuid eriti mõjukad olid tema maalid piiblitegelasest Salomest, mida näidati 1876. aasta Pariisi Salongis.

Gustave Moreau. “Salome tantsimas Herodese ees”. 1871. Musée national Gustave Moreau, Pariis

Salome tantsis oma võõrasisale Herodes Antipasele ja too lubas suures vaimustuses Salomel paluda endalt, mida too iganes tahab. Oma ema soovile vastu tulles palus Salome Ristija Johannese pead. Ristija Johannes ei olnud kiitnud heaks Salome ema Heroodiase abielu ning kättemaksuks soovis too Johannest tappa. Vangistatud Ristija Johannese pea raiutigi maha ning toodi vaagnal Salomele.

Odilon Redon lõi sümbolistlikke, traagilise alatooniga nägemuslikke litograafiaid, kasutades lihtsaid, kuid salapäraseid kujundeid.

Odilon Redon. „Pandora“. 1914. Metropolitan Museum of Art, New York

Pandora oli Kreeka mütoloogias maajumalanna, esimene naine, kes sai kõikidelt jumalatelt andidena mitmesuguseid võlusid. Peajumal Zeus saatis Pandora „kauni pahena“ inimeste sekka. Abielludes Prometheuse vennaga avas Pandora kaasatoodud laeka ja laskis maailma valla kõik sinna suletud pahed peale petliku lootuse.