razočaranjevzagrebu

Razočaranje v Zagrebu

ZAGREB

Sabor s stisnjenimi zobmi o zamrznitvi Ekološko-ribolovne cone (ERC)

Razprava v hrvaškem parlamentu o zamrznitvi ekološko-ribolovne cone je ponudila več različnih mnenj, kot je napovedoval premier Ivo Sanader. Do časa, ko to poročamo, glasovanja še ni bilo, a vse napovedi so kazale, da je večina predlogu naklonjena, čeprav razočaranja niso skrivali ne politiki ne javnost.

Včerajšnje jutro v sončnem Zagrebu v nasprotju s pričakovanji ni bilo povsem v znamenju zamrznitve ekološko-ribolovne cone (ERC). Dnevniki so namreč naslovnice in prve strani namenili procesu proti generalu Anteju Gotovini pred haaškim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji, nacionalni radio pa je prvo jutranjo temo posvetil umiku prepovedi brskanja po smeteh v hrvaški metropoli. ERC, eni najpomembnejših tem hrvaških medijev v zadnjih petih letih, so novinarji včeraj zjutraj namenili presenetljivo malo pozornosti.

Razprava prestavljena

V zadnjem trenutku je bila tudi razprava o umiku ERC v hrvaškem parlamentu z devete prestavljena na popoldanske ure, ko nacionalna televizija sej ne prenaša. Vladni kritiki to ocenjujejo za potezo, s katero želi vladajoča HDZ Iva Sanaderja zmanjšati pomen nepriljubljene poteze. Prav uveljavitev ERC pa je bila del predvolilnih obljub vseh parlamentarnih strank in notranjepolitičnega dokazovanja branjenja nacionalnih interesov.

Da je ukinitev tako ekološkega kot ribolovnega dela Jadranskega morja nujnost in manjša žrtev kot ustavitev približevanja Evropski uniji, je veliki večini politikov že več časa povsem jasno.

Nasprotniki

Zamrznitvi ERC nasprotujejo ribiči, ekologi, del koalicije in opozicije (HSS in del SDP) in desničarska stranka prava (HSP), ki je v nedeljo na predčasnih lokalnih volitvah v Osijeku prehitela vse tekmece. HSP je bila namreč na jesenskih volitvah največja poraženka, saj ji je v saboru uspelo dobiti samo enega poslanca, predsednika Anta Đapića.

V milijonskem Zagrebu, ki je v zadnjih letih posebej v predmestjih z novogradnjami in urejenostjo povsem izgubil nekdanjo značilno podobo postsocialističnih vzhodnoevropskih prestolnic, včeraj ni bilo nikogar, ki bi same ERC ne ocenjeval pozitivno. Tak občutek vsaj dajejo odgovori mimoidočih na Jelačićevem trgu. “Najprej so pogojevali vstop v EU z izročitvijo Gotovine, zdaj pa še z ERC,” je izrazila razočaranje Dubravka, ki priimka ni hotela povedati, ko je izvedela, da jo anketira slovenski novinar. Po njenem prepričanju so namreč Slovenci krivi za zastoj pogajanj z EU. “Sosedje bi si morali pomagati. Vi pa hočete naše morje in zemljo,” je bila ogorčena.

Popoldne je na seji sabora predlog o zamrznitvi cone predstavil premier Ivo Sanader, čeprav je bila uradna predlagateljica SDP. Ta pa je na sejo prišla z neenotnim mnenjem.

Koalicijska kmečka stranka HSS se je odločila, da bo glasovala proti. Podpora velike večine poslancev, ki jo je še dan prej zagotavljal Sanader, je tako postala vprašljiva.

Balkanski paket

V primeru, da predlog ne bo sprejet, bo Hrvaška v EU vstopila v balkanskem paketu čez več let, je napovedal Sanader: “Če se danes odločimo za pospešitev pogajanj z EU, imamo jasno perspektivo, ki je na vidiku.” Opozicijski poslanec istrske IDS Damir Kajin pa je menil, da je za vse skupaj odgovoren “tisti, ki je v štirih letih štirikrat menjal stališče o ERC. Na koncu se je ustvaril mit, ki je trajal 72 dni.”

Ne glede na to, da je država pokleknila pred EU, pa pravi problem še vedno ni rešen, je menil včeraj mimoidoči meščan Jadranko Prljić: “Vse tri države bi se morale dogovoriti, kako zaščititi Jadransko morje”. TINO MAMIĆ, Zagreb

Poslanec vladne HSLS Ivan Čehok je izjavil: “Bojim se, da so nam tako hlače kot spodnjice že davno padle dol.”