dedekmiklavž

Dedek Miklavž

Moj pogled, Demokracija, 1.1.2009

Pred dnevi me je presenetil še ne petletni sin, ko mi je pokazal risbico (čeprav nisem ljubitelj abstraktnega slikarstva mi je otroška slikarija zelo ljuba) človeške figure v petnajstih potezah in dveh barvah. »Glej, tata. To je Dedek Miklavž,« mi je navdušen pripovedoval. Seveda me je prvih nekaj trenutkov spravil v smeh, v naslednjih dneh pa v razmišljanje.

Njegova besedna kombinatorika je pokazala na decembrsko shizofrenijo »treh dobrih mož«, ki so v bistvu ista oseba v različnih vlogah. Gre za Miklavža (ki mu pravijo tudi sveti Nikolaj ali Santa Klaus), ki so mu na potovanju v ZDA sicer špico škofovskega pokrivala (mitre) potegnili navzdol in nanjo prišili bel cof. Ko smo ga, emigranta iz Amerike, v Slovenijo ponovno brezplačno uvozili po padcu komunizma in mu dali novo ime, Božiček, je v alpski deželi postal zelo priljubljen. Verjetno tudi zato, ker ni pred imenom nosil več tistega-v-naših-krajih-po-vojni-tolikokrat-cenzuriranega pridevnika SVETI.

Naj samo kot zanimivost omenimo, da v zahodnih državah Miklavž imenujejo tako emigranta z rdečo kapo kot v škofovska oblačila odetega izvirnega dobrotnika.

Tretji obraz Miklavža pa je nekaj posebnega. Gre za Miklavža, ki je stopil v partijo, smo se šalili že pred letom 1990. Sovjeti so v znani maniri, da staremu običaju nadenejo novo obleko, izumili Dedka Mraza. Nato so ga izvozili v vse komunistične države. Po padcu komunizma je sicer pobral šila in kopita in se iz večine komunističnih držav poslovil. A pri nas mu domov niso pustili, čeprav je kazal kar precej domotožja po rodni Sibiriji. V imenu strpnosti in multikulturnosti je govorjenje o dedkovi pravi naravi postalo prav bogokletno dejanje.

In Dedek Mraz je namesto usode izbrisanega doživel ponovno rojstvo. Ker je v južnoalpski deželi cerkev (iz)ločena od države, je nekdanji politični oporočnik Miklavž postal cerkvenjak, zaprt za tesno zaprtimi vrati zakristije. Čeprav je Miklavž del slovenske tradicije in narodnega etnološkega bogastva, v vrtcih, ki jih poznam, še vedno govorijo samo o Dedku Mrazu. A ni zanimivo, da so, denimo, Primorci dobrodelno coprnico Befano, ki nosi dari o svetih treh kraljih, takoj pozabili, saj je bila zaradi uvoznikov fašistov simbol diktature? Dedek Mraz pa danes prav na Primorskem še vedno najbolj priljubljen v primerjavi z drugimi slovenskimi pokrajinami.

Ker pri nas doma Dedka Mraza nikoli nismo imeli, vanj ne verjamem. A te pravice, da bi v Dedka Mraza ne verjeli, moji otroci nimajo. Vanj pač morajo verjeti, saj jih tako učijo v vrtcu in šoli. Samo predstavljamo si lahko, kako bi deklarirani ateisti, ki ne verjamejo v Boga, reagirali, če bi njihovi otroci v šolah morali imeti verouk.

Tino Mamić