novizemljevidi,starispori

Novi zemljevidi, stari spori

V hrvaškem uradnem listu zemljevid s sredinsko črto v Piranskem zalivu

Meje leta 2005 še ni bilo

Ugotovili smo, da je kmetijsko ministrstvo že pred dvema letoma objavilo odredbo enake vsebine (Narodne novine, 25. aprila 2005) in na strani 1007 objavilo tudi zemljevid istega školjčišča. V primerjavi s tokratnim je zemljevid črno-bel, meja med državama ni narisana ne na kopnem ne na morju, izraz Savudrijska vala pa ni obstajal.

TAM

Zemljevid 2007

Zemljevid 2005

Hrvaško kmetijsko ministrstvo je v uradnem listu objavilo zemljevida, na katerih je za državno mejo v Piranskem zalivu označena sredinska črta. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da mejna črta izhaja iz veljavnih mednarodnih sporazumov in ne prejudicira bodoče državne meje. Na zemljevidu istega školjčišča pa še pred dvema letoma ni bila vrisana državna meja.

Hrvaško ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in vodno gospodarstvo je v hrvaškem uradnem listu 16. maja (Narodne novine št. 49) objavilo zemljevida, na katerih meja med državama v Piranskem zalivu poteka po sredinski črti.

Zemljevidna vojna

Le dva dneva pred tem pa je Zavod 25. junij Marjana Podobnika predstavil zemljevid, na katerem sta kot alternativni meji na Dragonji narisani nekdanja meja občine Piran, ki obsega še Savudrijo, in meja nekdanjega Svobodnega tržaškega ozemlja, ki teče po reki Mirni.

Zemljevida v uradnem listu so hrvaški mediji opazili šele v soboto. Reški časnik Novi list je v nedeljski izdaji objavil zemljevid in ga ocenil kot nadaljevanje vojne z zemljevidi: “Pregled območij, na katerih gojijo školjke, med katerimi je tudi Piranski zaliv z mejo po sredini, je nekakšen odgovor nerazumni zahtevi Marjana Podobnika, ki zahteva mejo na Mirni.”

Zunanji minister Dimitrij Rupel je omenjeno objavo zemljevida včeraj označil za "še eno provokacijo v zvezi z mejnimi vprašanji". Zunanje ministrstvo po njegovih besedah oporeka tovrstnemu ravnanju in zavrača takšne in podobne zemljevide. Na provokacijo pa se odziva tako, da hrvaški strani pošilja diplomatsko noto, je še dodal Rupel.

Včeraj sta se na zemljevid odzvali tudi Podobnikova SLS, ki meni, da gre za “novo dejanje v nizu poskusov prisvajanj delov slovenskega ozemlja in morja s strani Hrvaške”, in SNS, ki poziva vlado, naj se obrne na Bruselj.

Školjke na meji

Tiskovni predstavnik kmetijskega ministrstva Mladen Pavić je včeraj zanikal, da zemljevid prejudicira hrvaško-slovensko mejo. Poudaril je, da črta izhaja iz veljavnih meddržavnih sporazumov, ki določajo, da se meja med državama v zalivih postavi na sredino, in kaže na trenutno stanje, dokler ne bo končnega dogovora o meji.

Zemljevid ministrstva predvideva hrvaško jurisdikcijo nad polovico Piranskega zaliva, kopenska meja pa se konča v ustju Dragonje. Poleg školjčišča so označene tudi točke, kjer se mesečno jemlje vzorce morske vode zaradi nadzora njene kakovosti. V uradnem listu se uporabljata dva geografska pojma: Piranski zaliv in Savudrijska vala. Slednji obsega “akvatorij med kopnom in črto Rt Madona-Rt Gornja Savudrija”. Uradni list opisuje, da je Savudrijska vala “dolga okoli 3,5 morske milje in na vhodu široka 2,8 milje, največja globina pa dosega 19 metrov”. Na treh školjčiščih vzgajajo užitne klapavice in ostrige.

Kot je dejal Pavić, so bili objavljeni natančni zemljevidi vseh jadranskih zalivov, v katerih gojijo školjke na Hrvaškem, predstavljajo pa del rednega letnega tehničnega dokumenta, ki določa obvezno analizo kakovosti morja in gojišča školjk. Zanikal je, da je zemljevid ministrstva odgovor na zemljevid o problematiki slovensko-hrvaške meje.

TINO MAMIĆ

Primorske novice, 22. maja 2007