borispopovič

Boris Popovič

Tino Mamić

Kampanja se je začela

Napoved Borisa Popoviča, da se bo prihodnjo jesen ponovno poskusil na parlamentarnih volitvah, ni presenetljiva, če gledamo z županovega zornega kota.

Lani si je z veliko zmago okrepil moč in to tudi jasno pokazal. Posebej če pomislimo na dejstvo, da se je zgodilo, tisto, o čemer je desna sredina lahko le sanjala - da bo kdaj padla obalna “rdeča” trdnjava.

Premier Janša vse bolj potrebuje zaveznike, zato mu pomoč z juga še kako prav pride. Kljub visoki ceni.

Pogled z drugega zornega kota, ki vidi tudi rezultate dosedanjih parlamentarnih volitev, pa nudi drugačno sliko. Spomnimo se strank, ki so doslej kandidirale za državni zbor, a se za las niso uvrstile vanj. Pri ponovnem poskušanju so bile poražene še bolj. Slovenski volilci namreč ne marajo, da bi njihovi glasovi šli v nič in poskusijo le enkrat. Težko verjamem, da bi to pravilo doživelo izjemo.

Popoviču bi lahko uspelo le, če bi poiskal novo koalicijo. Odgovor, ki se kar ponuja, je koalicija z ljubljanskim županom Jankovićem na levi in/ali celjskim županom Šrotom na desni strani.

Na vprašanje, ali mu je Berlusconi zgled, je Popovič odkimal in podrgnil palec ob kazalec. Jasno - Berlusconi ima neprimerljivo več denarja kot on. Kljub temu pa podobnost ostaja - oba sta podjetnika, ki sta vstopila v politiko na laični desni sredini.

Prav v tem času so se s politiko začeli spogledovati tudi drugi gospodarstveniki in se ravno tako pridušali, da niso obremenjeni s politično usmeritvijo.

Slovensko politično sliko še dodatno zapleta hitro spreminjajoče se javno mnenje, kot ga merijo zadnje ankete. Če k temu dodamo še nepredvidljivost političnih potez sedanjega in nekdanjega predsednika države ter neurejena razmerja med levičarskimi strankami, je govorjenje o naslednjih volitvah kot prerokovanje iz kart.

Žal pa je prav tak čas najugodnejši za nove “politično osveščene“ biznismene, ki bodo ljudi zlahka prepričali, da je politika umazana, gospodarstvo pa učinkovito. Da je kriminala v gospodarstvu bistveno več kot v politiki, nihče ne pomisli. Uspešnih gospodarstvenikov tudi nihče ne sprašuje o etičnih načelih.

Če bo ljudstvo namesto predsednika (politika) vodil direktor, bo vse veliko bolj učinkovito in vsi postopki bodo krajši.

Tako kot v fevdalizmu.

komentar, Primorske novice, 8. junij 2007