opozicijaodloča

Opozicija odloča

Komentar, Primorske novice, 18. novembra 2007

Premier Janez Janša je z ormoško potezo vrnil žogico opoziciji, natančneje Borutu Pahorju. Če povzamemo, mu je prekipelo zaradi opozicije, medijev in dela koalicije.

Opozicija - pritrdili pa smo ji tudi mediji - je predsedniške volitve razglasila za nezaupnico aktualni vladi. Janša je temu pritrdil in mandat ponudil opoziciji in Pahorju.

A Primorec izziva ni sprejel, čeprav se je ravno zaradi želje po mandatarstvu po več mesecih razmisleka odrekel kandidaturi za predsednika republike. Pravi, da njegova stranka ni dobila mandata na volitvah, vendar pozablja, da volilci ne volijo mandatarja, ampak parlament. Ta pa daje mandat vladi - kogarkoli in kadarkoli.

Pojutrišnjem bo tako o Janši spet odločal parlament. Na srečo bo glasovanje javno.

Zaupnico bo verjetno dobil. Vendar s tem zgodbe ne bo konec. Del opozicije je včeraj ponovno napovedal interpelacijo zoper ministra Mateja, že vnaprej pa grozi tudi z referendumom. Oboje v času predsedovanja EU. Parlamentarna vojna se torej nadaljuje brez prekinitve.

Druga možnost je, da Janša zaupnice ne dobi, ali pa da dobi premalo glasov koalicijskih poslancev. Da je to realno, dokazuje Desus, ki je po svoji stari navadi že napovedal glasovanje po svoji pameti. Vlado tudi po ormoški izjavi vsakodnevno v isti sapi hvali in graja.

V primeru nezaupnice bo položaj (tragi)komičen: opozicija si želi, da bi vlada dobila podporo, a je ne bo podprla. Potem se bo opozicija, s Pahorjem na čelu, morala odločiti, ali prevzame mandatarstvo ali gre na predčasne volitve. Ker si ne želi ne enega ne drugega, bodo opozicijski politiki do ponedeljka verjetno prepričevali poslance Desusa, naj tokrat ne zatajijo.

Nezaupnica v ponedeljek bi bila logična. Če so predsedniške volitve dokaz, da ljudje ne zaupajo več Janševi vladi, bi bilo najbolj demokratično, da se volja volilcev čimprej izrazi tudi v parlamentu.

Edina težava pri vsem skupaj je bližajoče se predsedovanje EU. Rekonstrukcija vlade (zunanji minister bi verjetno ostal isti) ne bi pripomogla k boljšemu predsedovanju, a vendarle ne bi bila kaj tragičnega.

Predčasne volitve so bolj tvegane, še zdaleč pa niso nekaj nemogočega, kot jih nekateri prikazujejo. Tudi v Italiji so imeli volitve sredi svojega predsedovanja, pa nista zaradi tega propadla ne EU ne Italija.

Tino Mamić