Правила скорочення слів
Конспект уроку
Тема. Правила скорочення слів
Мета: формування в учнів компетентностей дотримання орфографічних норм і правил українського правопису.
Очікувані результати навчально пізнавальної діяльності:
✵ знаннєва складова: знає правила графічних скорочень, усвідомлює важливість дотримання правил графічних скорочень;
✵ діяльнісна складова: організовує свою діяльність щодо контролю за правильністю графічних скорочень; виявляє й пояснює порушення орфографічних норм, застосовує знання на практиці;
✵ ціннісна складова: висловлює своє ставлення до написаного (прочитаного), відчуває відповідальність за дотримання орфографічних норм.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Дослідження-спостереження
► Виразно прочитати текст уголос. Визначити його стиль і проблеми, порушені автором. Знайти графічні скорочення, пригадати основні правила написання їх.
Багато хто з нас читають книги постійно, хтось — рідше. Хтось читає історичні романи, а хтось тільки журнали в літаку — усе залежить від освіти, настрою, характеру і т. д. Ми точно знаємо, що читання покращує пам’ять та пізнавальну функцію, підіймає рівень розуміння та зменшує стрес, може покращити навички спілкування та рівень не лише вашої освіченості, а й загалом здібності до навчання. Усі ці переваги не з’являються за 4 хв.
Дослідники встановили, що люди, які щодня читають лише 30 хв., живуть приблизно на два роки довше, ніж ті, хто не читає взагалі.
Дослідження проводили упродовж 24 р. з повторним оглядом його об’єктів щорічно в період між 1992 та 2016 рр. Отже, ви не можете читати 30 хвилин від випадку до випадку й чекати, що це подіє. Ці 30 хв. треба присвячувати читанню кожного дня (або хоча б через день), щонайменше 12 р. поспіль. Краще почати приймати ці ліки негайно.
Переваги від 30-хвилинного читання помітили лише у тих, хто читав художню літературу, нон-фікшн чи поезію. Власне, те ж дослідження показало, що ці переваги не виявлялися у тих, хто читав лише газети чи журнали.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. ВИКОНАННЯ СИСТЕМИ ЗАВДАНЬ ДОСЛІДНИЦЬКОГО ХАРАКТЕРУ НА ОСНОВІ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО.
Робота з теоретичним матеріалом
► Прочитати висловлення. Скласти конспект основних положень матеріалу. Скорочення для зорового сприйняття називають графічними скороченнями. Вони не мають граматичного оформлення, позначаються малими літерами. Наприклад: і т.д., р-н, м-ць, тов.; повторення початкових літер: тт., рр., дробове написання о/с. Це нормативні скорочення.
Другий тип: АН-24, ТУ-104, КПУ — пишуться без крапок і мають граматичні форми. Абревіація — це спосіб творення слів від усічених основ. Види:
1) Складовий тип — нові слова утворюються з усічених основ кількох слів (Донбас).
2) Ініціальний тип — нові слова утворюються з початкових букв або звуків (вуз).
3) Мішаний тип — нові слова утворюються поєднанням усіченої основи одного слова з окремими словами (держадміністрація).
Власне абревіатурою називають складноскорочене слово, утворене з початкових складів або з перших літер словосполучення.
Правопис складноскорочених слів:
1. Назви установ, закладів, організацій тощо, утворені з частин слів, пишуться:
✵ з великої літери, якщо вони вживаються на позначення установ одинично: Укрцукорпром.
✵ з малої літери, якщо такі слова є родовими назвами: міськрада, облвно.
2. Складноскорочені слова, що утворені з початкових букв або звуків, пишуться великими літерами (ГЕС — гідроелектростанція, НТР).
✵ великими літерами пишуться і складноскорочені слова, утворені від іншомовних словосполучень: НАТО.
✵ малими літерами пишуться загс, неп.
✵ якщо вони відмінюються, то закінчення дописуються малими літерами: ЗІЛом, ЛАЗи.
✵ у складноскорочених словах, утворених іншими способами, усі частини пишуться з малих літер: оргвідділ, завгосп.
✵ власні складноскорочені назви пишуться з великої літери: Донбас.
✵ на письмі скорочуються слова на приголосний (громадянин — гр., наприклад — напр.) Але: нашої ери — н. е., острів — о.
✵ в кінці графічних скорочень ставиться крапка. Але в скорочених назвах мір (кг, км, хв) крапки немає.
✵ не ставиться крапка і між подвоєними буквами, що вказують на множину: pp.— роки, тт.— томи.
✵ якщо в скороченні подано початок і кінець слова, то на місце пропущених букв ставиться дефіс: видавництво — вид-во.
Графічні скорочення вимовляються повністю і скорочуються лише на письмі. Графічні скорочення (крім стандартних скорочень значень метричних мір: м — метр, мм — міліметр, см — сантиметр) пишуться з крапками на місці скорочення. Зберігається написання великих та малих літер, дефісів, наприклад: півн.-сх. (північно-східний), Півн.-Крим. канал(Північно-Кримський канал).
Не скорочуються слова на голосну, якщо вона не початкова в слові, і та ь. Наприклад: український може бути скорочене укр., україн., українськ.
При збігу двох однакових приголосних скорочення робимо після першого приголосного: щін.робота; відмін, навчання.
За збігом двох і більше різних приголосних скорочення можна робити як після першого, так і після останнього приголосного: мід., мідн. (мідний); висот., висоти, (висотний).
До найпоширеніших загальноприйнятих скорочень належать такі:
✵ акад.— академік
✵ вид.— видання
✵ див.— дивись
✵ доц.— доцент
✵ ім.— імені
✵ і т. д.— і так далі
✵ і т. ін — і таке інше
✵ і под. — і подібне
✵ та ін.— та інше
✵ напр.— наприклад
✵ н. є. — нашої ери
✵ оз.— озеро
✵ пор.— порівняй, порівняйте
✵ проф.— професор
✵ р.— рік, річка
✵ рр.— роки
✵ с.— село, сторінка
✵ ст.— станція, сторіччя
✵ т.— том
✵ тт. —томи
Творча робота
► Прочитати мовчки інформацію зі словника скорочень. Увести деякі з них і загальноприйняті скорочення в прості поширені речення.
✵ НЧП — нормативна чиста продукція од. вим. — одиниця виміру
✵ ОЕМ — обчислювальна електронна машина
✵ ПВД — промислово-виробничий персонал
✵ ПТБ — правила технічної безпеки
✵ ПТД — проектно-технологічна документація
✵ РМС — ремонтно-механічна станція
✵ РМЦ — ремонтно-механічний цех
Дослідження-відновлення
► Записати повні назви поданих графічних скорочень, увести їх до складу словосполучень з такими словами:
Гр., тов., пор., ст., рр.., до 6 н. е., проф.., о., обл..,
Виконання вправ на закріплення з підручника.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Повторити вивчений на уроці матеріал.
► Виписати з текстів наукового стилю 7 речень з різними графічними скороченнями. + Підкреслити граматичні основи в цих реченнях.