Образ українського інтелігента Степана Радченка. Морально-етичні колізії твору
Конспект уроку
Тема: Роман «Місто»: образ українського інтелігента Степана Радченка
Мета:
- дати учням уявлення про екзистенціалізм як художню систему; сформувати уявлення про розвиток української літератури як частину світового літературного процесу; проаналізувати роман Валер’яна Підмогильного «Місто» з позицій екзистенціалізму; розкрити новаторський характер його творчості, що проявився в його філософсько-психологічній прозі;
формувати вміння роботи з текстом, додатковими джерелами, самостійно шукати інформацію, робити висновки та узагальнення; удосконалювати вміння аналізувати текст з точки зору певної філософської системи; формувати у студентів інтерес до творчості українських письменників періоду розстріляного відродження, заохочувати до самостійної дослідницької та аналітичної діяльності.
- виховувати вміння аналізувати життєву ситуацію з позицій сьогодення.
Очікувані результати навчальної діяльності студентів:
знає творчу біографію письменника; розуміє вплив цивілізаційних процесів на людину, психологічну мотивацію вчинків Степана Радченка, іронічність авторської оповіді; характеризує неоднозначний образ українського інтелігента; аналізує світоглядну й психологічну еволюцію його характеру; коментує проблематику роману з точки зору сучасного читача; пояснює значення терміну «урбаністичний роман».
Ключові компетентності
Студент/студентка:
висловлює власну думку про способи самоствердження людини; уміє встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між подіями в житті героїв твору; аналізує життєву ситуацію з позицій сьогодення.
НЛ-2,4
Емоційно-ціннісне ставлення
Усвідомлення моральних, психологічних аспектів самоствердження людини.
Тип уроку: формування знань та вмінь.
Методи навчання:
за характером керівництва розумовою діяльністю студентів:
- пояснювально-ілюстративний,
- репродуктивний,
- проблемний,
- частково пошуковий (евристичний),
- дослідницький;
за джерелом знань:
- наочні (ілюстрація, демонстрація),
– практичні (інструктаж, літературний цитатний диктант, тести),
- словесні (бесіда (евристична) з елементами дискусії, пояснення, розповідь);
за напрямом діяльності:
- практичні,
- практико-теоретичні,
- теоретичні.
Інтерактивні методи навчання: інтерактивна вправа «Я-тобі, ти –мені», робота в групах, інтерактивна вправа «Займи позицію», рольова гра, літературний штрих, «Мозковий штурм».
Методичні прийоми: аналіз, синтез, порівняння, узагальнення.
Міжпредметні зв’язки: розвиток українських міст у 1920-х роках (Історія: Україна і світ).
Мистецький контекст: вплив А.Франса, Г.Флобера, Гі де Мопассана, Оноре де Бальзака, філософії Ф.Ніцше, А.Шопенгауера, З.Фройда на В.Підмогильного; роботи українських художників із зображенням Києва 1920-х років.
Теорія літератури: урбаністичний роман.
Здоров’язберігаючі технології: фізкультхвилинка для очей, пальців.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація проектів (слайди).
Література:
Основна:
1. Антонюк Т.М., Борис Л.М., Швець О.П. Українська література: навч. посіб. для студ. вищих навч. закладів І-ІІ р.а. Чернівці: Друк Арт, 2015. – с.218-231.
2. Авраменко О.М. Українська література: хрестоматія для 11 класу загальноосвіт. навч. закл. К.: Грамота, 2013.
3. Авраменко О.М., Пахаренко В.І. Українська література (рівень стандарту, академічний рівень), 11 кл. К.: Грамота, 2011.
4.Авраменко О.М. Українська мова та література: Довідник. Завдання у тестовій формі. К.: Грамота, 2012.
5. Мовчан Р. В. Українська література 11 клас: хрестоматія. К.: Генеза, 2004.
6. Мовчан Р. В. Українська література: підручник для 11 класу загальноосв. навч. закл. ( рівень стандарту).
К.: Грамота, 2013.
7.Семенюк Г.Ф., Ткачук М.П., Слоньовська О.В., Гром’як Р.Т., Вашків Л.П., Плетенчук
Н.С. Українська література (рівень стандарту, академічний рівень), 11 кл. Х.: Сиция, 2011.
8 .Семенюк Г.Ф., Ткачук М.П., Слоньовська О.В. та ін..Українська література (профільний рівень), 11 кл. Х.: Сиция,
2011.
Додаткова:
1. Костюк Г. Валер’ян Підмогильний // Українське слово: Хрестоматія...— К., 1994.— Кн. 2.
2. Ласло-Куцюк М. “Місто” В. Підмогильного і французький роман ХІХ ст. // Шукання форми: Нариси з української літератури ХХ ст.— Бухарест, 1980.
3. Мельник В. Суворий аналітик доби: Валер’ян Підмогильний в ідейно-естетичному контексті української прози першої половини ХХ ст.— К., 1994.
4. Мовчан Р. Валер’ян Підмогильний — перекладач // Українська мова та література.— 2001.— № 5.
5. Мовчан Р. Проза Валер’яна Підмогильного. Доля. Людина. Стиль // Дивослово, 2000.— № 1.
6. Мовчан Р. Український модерністичний роман: “Місто”, “Невеличка драма” В. Підмогильного // Дивослово.— 2001.— № 2.
7. Шевчук В. Полинова зоря Валер’яна Підмогильного // Українська мова і література в школі.— 1991.— № 2.
8. Шерех Ю. Людина і люди (“Місто” Валеріана Підмогильного) // Ю. Шерех. Не для дітей.— Нью-Йорк, 1964.
Internet-ресурси
1. http://UAmedia.visti.net/link
2. http:// www.karelia.ru/psu/-eflov/online.html
3. http:// www.nbuv.gov.va/
4. http:// www.edu-ua.net/library/
5. http:// ukrlit.iscool.net/
6. http://pidruchnyk.com.ua/392-ukrayinska-lteratura-avramenko-paharenko-10-klas.html
7. http://pidruchnyk.com.ua/391-ukrayinska-lteratura-semenyuk-tkachuk-slonovska-10-klas.html
8. http://pidruchnyk.com.ua/390-ukrayinska-lteratura-semenyuk-tkachuk-slonovska-10-klas.html
9. http://pidruchnyk.com.ua/463-ukrayinska-lteratura-movchan-avramenko-makarenko-11-klas.html
10. http://pidru4nik.com/publ/11_klas/ukrajinska_literatura/ukrajinska_literatura_11_klas_movchan/197-1-0-233
11. https://www.obozrevatel.com/moyashkola/books/11klass/ukrainskaja_literatura/1263/
0-1505
13.http://pidru4nik.com/publ/11_klas/ukrajinska_literatura/khrestomatija_z_ukrajinskoji_literaturi_sribnij_ptakh
_11_ klas_druga_chastina_g_f_semenjuk/197-1-0-1111
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент.
Ø Привітання студентів.
Ø Підготовка аудиторії до заняття, перевірка наявності студентів.
ІІ. Актуалізація опорних знань студентів.
Ø Інтерактивна вправа «Я-тобі, ти –мені»
- Які проблеми міста й села порушує В. Підмогильний у романі «Місто»?
- Які особливості сюжетної лінії в романі?
- Чому роман «Місто» — психологічний твір?
- Зверніть увагу на те, які почуття переживає Степан Радченко одразу по приїзді до міста? Яке його ставлення до міських жителів? Як воно змінюється з часом?
- Як ви розумієте епіграф роману? Як ця боротьба між тваринним та янгольським відбувається в Степанові?
- Простежте, як розвиваються стосунки головного героя з жінками. Які почуття переживає Степан до кожної з жінок?
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності.
- У невеличкій автобіографічній замітці В. Підмогильний писав: «Очевидно, є люди,
що своє життя можуть згадувати як суцільну смугу радості. Є люди, життя яких насичене і радостями, і печалями. Можливо, ці люди найщасливіші, бо справжнє щастя може відчути той, хто зазнав горя. Я оглядаюсь на пережите. Де мої радощі? Життя перейдене, мов шлях заболочений. Шлях, що ним не йдуть, а бредуть, повільно пересуваючи ноги, не в силі скинути важкий налип багна. Стомлений у першому кроці, знеможений у подальших, я шукаю світлої плями на пройденому шляху і не знаходжу…»
Ці рядки окреслюють і навіть передбачають трагічну долю і самого письменника, і його творчого доробку.
ІV. Формування знань умінь та навичок.
Ø Робота в групах.
Заповніть колонки «Позитивні та негативні риси. С. Радченка». Зробіть висновки.
Позитивні риси
Негативні риси
Талановитість
Черствість душі
Мрія принести на село «нове життя»
Байдужість до людського горя
Наполегливість
Брутальна поведінка з жінками
Працелюбність
Кар’єризм
Здатність до самоаналізу
Заздрість
Філософське мислення
Прагнення слави, визнання
Ділові якості
Безвідповідальність за аморальні вчинки, спроба виправдати їх
Висновок: Ми переконані, що Степан Радченко є взірцем цілеспрямованої людини і в нього є чому повчитися, бо…
Висновок: Ми переконані, що Степан Радченко є цинічним егоїстом, бо…
Ø Інтерактивна вправа «Займи позицію»
- Які риси переважають у характері Степана Радченка: позитивні, негативні чи і ті й ті?
Ø Робота над характеристикою жіночих образів.
- Чи можна вважати героїнь аспектом характеристики головного героя?
Орієнтовна відповідь.
Так, можна.
-Надійка – це символ села. Зустрічаючись з нею, Степан почував себе ще чужим у місті. Згодом Радченко зрозумів, що місто треба підкорити, а не ненавидіти. Він – це нова сила, яка покликана змінити його. Герой впевнений, що повинен навчатись, здобути вищу освіту, щоб потім повернутися в село.
-«Мусінька» (Тамара Василівна Гніда) – той період у житті Радченка, коли він не відчуває себе ще причетним ні до села, ні до міста, але знайомиться з усім тим, що символізує причетність до міста.
-Зоська Голубоська – типовий міський персонаж. Вона символізує утвердження Степана в місті. Подружився з нею, Радченко почав багато читати, відвідувати музеї, театри, посилено працювати. Він перетворився на міщанина, відчув потребу рухатися далі, а Зоська уже заважала йому.
-Маргарита – актриса, новий любовний об’єкт Радченка. У стосунках з нею герой відчуває себе вже частиною міста, прагне насолоджуватися всіма перевагами міського життя. Однак Рита – тимчасова і фальшива, як усе у місті. Радченко тягнеться до неї, як до останньої своєї надії, але він не відчуває щастя, душевного спокою, гармонії.
Ø Проблемне завдання.
Фізкультхвилинка для очей та пальців.
Прокоментуйте цитату Г. Костюка: «В. Підмогильний за багатством суспільних подій свого часу… не загубив – людини. Він бачив її, розумів і творив її образ в усій суспільній, психологічній і біологічній складності. Він не любив людини-янгола, бо знав, що людина є водночас і тварина. Він знав людську силу, велич її розуму, її здібності, але в той же час був свідомий всіх її слабкостей».
Ø Рольова гра. «Інтерв’ю з персонажем» (готують шість студентів за картками)
Завдання: «Уявіть собі, що Степан Радченко став популярним письменникам, про нього говорять, його життям цікавляться. І на одному з популярних ток-шоу в самого Степана, людей, які в той чи інший час були близькі Радченку, беруть інтерв’ю. Ваше завдання – спрогнозувати відповіді на питання журналіста самого Степана Радченка, Зоськи, поета Вигорського.
По закінченні роботи представляють результати, обіграючи ситуацію інтерв’ю.
Інтерв’ю зі Степаном Радченком:
Журналіст: Чого ви прагнете досягти в житті?
Степан:
Журналіст: Чи було вам колись соромно за свої вчинки?
Степан:
Журналіст: Якими людьми, ви б хотіли оточити себе в майбутньому?
Степан:
Журналіст: У чому для Вас полягає щастя? Чи вважаєте себе щасливою людиною?
Степан:
Інтерв’ю з поетом Вигорським:
Журналіст: Чи вважаєте ви Степана Радченка талановитим, перспективним письменником?
Вигорський:
Журналіст: Чи близька вам його життєва позиція?
Вигорський:
Журналіст: Чи хотіли б Ви спілкуватися з ним, товаришувати й надалі? Чи вважаєте Ви себе його другом?
Вигорський:
Журналіст: Яким Ви бачите Радченка в майбутньому, років за 15-20?
Вигорський:
Інтерв’ю із Зоською:
Журналіст: Чи вважаєте Ви Степана Радченка талановитим письменником?
Зоська:
Журналіст: Кажуть, у кожного митця має бути муза. Чи вважаєте ви себе натхненницею Степана Радченка?
Зоська:
Журналіст: Які спогади залишив вам по собі цей чоловік? Чи звинувачуєте Ви його в чомусь? А чи вдячні йому за щось?
Зоська:
Журналіст: Якою повинна бути жінка, щоб стати йому за супутницю в житті?
Зоська:
Ø Робота в парах на картках.
- Визначте, які настрої в певних ситуаціях переживає Радченко в перші дні перебування в місті, встановивши відповідності на картках.
Ворожість поселення у столярні Гнідого
Нікчемність на прийомі у Світозарова
Страх уночі перед Мусінькою
Розпука після першої ночі не-любові з Мусінькою
Приниження відмова Луки Гнідого у сірниках, пропозиція молока Мусінькою
Обурення після відмови у підробітку
Розгубленість в інституті перед вступом
Пригнічення від безгрошів’я
Непевність у Палаці праці
Ø Літературний штрих «Портрет міста».
«Місто – блудні вогники серед драговини».
«Дніпрова вода гидка й відразна».
«…чужі книги у вітрині…»
V. Узагальнення та систематизація знань.
Ø Літературний диктант
1. Який відтинок студентського життя скидається на лихоманку? (Сесія)
2. Куди влаштувався Степан після того, як «виявив цілковите розуміння, чому людина ходить по вулицях за основними правилами у справах на адресу з наказу»? (На курси української мови)
3. Доповніть формулу міщанського побиту: «Сьогодні, завтра, через місяць …» (те саме) Хто з образів-персонажів так живе? (Родина Гнідих; Вигорський) А Степан? Як цьому запобігти?
4. Читаючи вечірні лекції курсантам, Степан певно і ясно вів слухача, як Вергілій, Данте пекельними шарами, що стриміли до центру, де сидів сам Вельзевул». Хто такий Вельзевул тут? (УМ)
5. За кого пив поет Вигорський, яка «зробила людям хоч і миршавий подарунок, але єдиний в її гамані»? (Бабусю природу, що подарувала людині життя) Який подарунок?
6. Що порівняне з «довгим алгебрійним завданням, де після всіх зусиль, розкривши дужки, дістаєш нуль»? (Любов, кохання) Про яке кохання йде мова? Чи можете ви заперечити?
7. Що «вічний, мінливий і живий добродій»? (Книжка) У чому мінливість книжки як джерела світла?
8. Що «найжорстокіший шахрай»? (Час)
9. Якої здатності не втрачають літературні трупи? (Рухатися)
10. Що, на думку Вигорського, є «милицями для кривих письменників»? (Літугруповання)
11. Чого людині краще не робити, щоб «не опадати»? («Не весніти») Чи згодні ви з таким підходом до життя?
12. Із яким мистецтвом порівняно виступ критика Михайла Світозарова? (Кондитерським)
Взаємоперевірка (1 бал за повну правильну відповідь)
Ø «Мозковий штурм»
ü для саморозвитку - «чесність із собою» (В. Винниченко) («Він не брехав перед собою ні в думках, ні в учинках…»)
ü знеособлення (втрата індивідуальності)
ü самореалізація через пошук гармонії в собі й у світі – макрокосмос і мікрокосмос (Гр. Сковорода)
ü самолікування працею
ü нескінченність освіти = самоосвіта
ü мрія творить дійсність
ü моральність у міжстатевих стосунках - запорука гармонії в статевій сфері
ü збереження історичної пам’яті («Поділ, блискучий центр середніх віків, - дрібне торжище»)
ü знецінення ролі мистецтва в житті суспільства (літературне життя)
ü соціальна толерантність – здорове суспільство
- Своєю творчістю Підмогильний спонукав людину пізнати саму себе.
VІ. Підсумок уроку.
- Похвала митцю: «…його розум настільки живий, настільки рухливий, що яку б тему не порушити, він засліплює каскадами афоризмів, спостережень, висновків» (Юрій Шерех, він же Шевельов, емігрант, історик української літератури).
- Життя у великому місті - це проба на роль людини. Воно – імпровізація, експромт, ексклюзив. Від вас залежить, яким воно буде – ваше місто.
Кодекс поведінки Радченка-містянина
Ø …норма й розпорядок — перша запорука досягнень!
Ø Тільки терпінням та працею можна чогось досягти.
Ø …треба діяти, невтомно поборюючи всі перепони на шляху…
VІІ. Домашнє завдання.
1. Зняти і змонтувати відео «Моє місто».
2. Підготувати повідомлення «Богдан-Ігор Антонич. Загальний огляд життя і творчості. Внесок у розвиток української літератури в Західній Україні».