Мета:
(формування компетентностей): предметні (знання учнів про синтаксичні норми, порядок слів у реченні, односкладні й неповні речення); ключові (уміння вчитися: уміння виділяти головне в темі, що вивчається; творча уява; комунікативні: уміння працювати самостійно та в колективі, навички складання діалогічного висловлення; інформаційні: уміння аналізувати текст, навички роботи з тестами; загальнокультурні: інтерес до вивчення теми).
Тип уроку:
урок формування практичних умінь та навичок.
Обладнання:
дидактичний матеріал.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
1. Емоційна зарядка
- Прочитайте й запишіть іірислів’я, що є епіграфом до сьогоднішнього уроку. Поясніть зміст.
Птицю пізнають по пір’ю, а людину по мові.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Комунікативний практикум
- Дайте відповіді на запитання.
1. Що таке порядок слів?
2. Що називається синтаксичною нормою?
3. Які речення називаються односкладними?
4. Які види односкладних речень існують?
5. Яке речення називається неповним?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Лінгвістичне дослідження
- Визначте, які члени пропущені в поданих реченнях. Зробіть висновок про роль неповних речень у мові.
1. Вона одразу підвелася. Підвелася, може, аж надто квапливо. 2. Що то — голод? Невелике слово, а страшне. 3. Тягнеться до сонця соняшник крислатий, як до тебе серце, стороно моя. 4. Я в двері, а вона за мною в сад. 5. Час летів, немов по крилах, і, мов сон, життя минало. 6. У мудреця багатство відіграє службову роль, а в дурня — панівну. 7. У дитинстві ми всі ще такі, як задумала доля. 8. Людська душа — це чаша для горя. Коли чаша повна, скільки не лий уже, більше не вміститься. 9. Він виривався на волю, наче птах з клітки. 10. Ніхто не командує так народом, як його слуги. 11. За іпмат гнилої ковбаси у вас хоч матір попроси, то оддасте.
2. Коментар для вчителя
Неповні речення вживаються в суцільному тексті, щоб уникнути зайвого, нудного повторення відомих уже слів і словосполучень.
Пропуск окремих членів у неповних реченнях не лише дає змогу стисло й економно викласти інформацію, а й робить більш компактним увесь текст і, отже, полегшує його сприймання.
3. Усна робота
- Складіть діалог про роль Інтернету в житті сучасної молодої людини.
- Зверніть увагу на використання неповних речень.
4. Пояснювальний диктант
- Запишіть під диктовку речення, уникаючи невиправданих повторів за допомогою неповних речень. Поясніть розділові знаки.
1. Бджола жалить жалом, а людина жалить словом. 2. Вовка ноги годують, а мисливця ноги рятують. 3. Повний колос до землі гнеться, а порожній колос до гори пнеться. 4. Один розум добре, а два розуми краще. 5. Пташка красна своїм пір’ям, а людина красна своїм знанням.
5. Спостереження
- Прочитайте речення. У яких із них непрямий порядок слів? 3 якою метою порушується прямий порядок слів?
1. Хвилею зеленою здіймається навесні Батиєва гора. 2.Солов’їний Тихий свист гуляє за долиною. 3. Травень очі голубі розгубив у травах. 4. Оця реальна мить вже завтра буде спомином. 5. Розвішує кошлатий свій хітон у вікнах снігопад утомлений. 6. Усміхайся — і світ вертатиме тобі усмішку
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО
1. Творча лабораторія
- Замініть, де можливо, безособові речення особовими, порівняйте способи вираження головних членів у них.
1. Заморосило осінь у сльозу. 2. Заграли знову труби до походу, війнуло громом з Тясмина-ріки. 3. Скасовано угоду. 4. Швидко розвиднілося. 5. Нанесло гори піску. 6. На сизих луках скошено отаву, і літо буйно в береги ввійшло. 7. Йому так гарно, та смачно світом дрімається. 8. Пахло чебрецем, свіжою травою. 9. Чудово, просторо, радісно на придеснянських луках. 10. Куди не глянь — скрізь розвернулося, зацвіло цвітом. 11. Стахові стало враз дуже шкода товариша.
2. Самостійна робота
- Запишіть речення, визначте їх типи.
1. Сонце! Сонце! Його перші промені вдарили по очерету, по лузі, по плесу... 2.Можна тільки відчуть з вишини, як до сонця тяжіє земля . 3. За що себе корити? 4. Як мені серце примусити знов повернутись в село? 5. Чудесна київська осінь... Падає листя з київських каштанів. День осінній, але сонячний, ясний, щедрий. Шануйте здобуте трудом поколінь, помножте його у пошані. 6. За правду, браття, єднаймось щиро. 7. Але як швидко побіля вогню не бігай — все рівно обпечешся. 8. Славнозвісне місто Чигирин. Зелений луг над річкою Тясмин. Неділя. 9. Он лани, он лука, он сіножаті, он ліски, он села. От вам і природа.
3. Практична робота
- Визначте двоскладні й односкладні речення, установіть, які з них неповні.
1. А довкола — млисто-бузкова далеч, і золота стерня, і запашний, не отруєний війною вечір. 2. Кров свою віддам твоїй калині, пісню — травам, птицям і лісам, плоть — піску, чорнозему і глині, а високі думи — небесам. 3. «Чого ви, хлопці?» — спитав Савко. 4. Хвилини здаються тобі за години, години — за дні, дні — за роки. 5. На сході троянди світання в хитанні гілок золотих . 6. Незважаючи на ранню весну, надворі буліо душно й жарко. 7. Три явори посадила сестра при долині, а дівчина заручена — червону калину. 8. Не втирайте ж мої сльози, нехай собі ллються. 9. Подихнуло на Пилипка вільним повітрям, ущипнуло за ніс. 10. А Соломія все не поверталась. Десь заблудилась у плавнях. 11. Поранені почали марити: один — домівкою, а другий — боєм. 12. Вкраїну з краю в край проходили з боями. 13. Ні сну мені, ні відпочинку.
- Випишіть неповні речення, поясніть морфологічне вираження головного речення та типи неповних речень.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Готуємося до ЗНО. Виконайте тестові завдання.
§23 Вправа 178.