Поема «Мойсей» – одна з вершин творчості І.Франка. Проблематика твору: історичний шлях нації, визначна особистість як її провідник, пробудження національної свідомості, історичної пам’яті. Пролог до поеми – заповіт українському народові.
Мета:
допомогти учням засвоїти ідейно-художній зміст поеми, усвідомити її значення в літературі та в житті; розвивати навички аналізу ліро-епічних творів, їх проблематики, основних ідей, проведення аналогій із сучасністю, висловлення власних думок з приводу прочитаного; виховувати національну самосвідомість, історичну пам’ять, почуття поваги до духовних надбань нашого народу.
Теорія літератури:
філософська поезія, віршові розміри, терцини.
Тип уроку:
комбінований.
Обладнання:
портрет письменника, поетична збірка, ілюстрації до неї, аудіозаписи; словники літратурознавчих термінів.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІI. Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя.
Проблема народу та вождя — загальнолюдська й споконвічна, як і проблема вибору. Народ, який хитається між двома силами переживає глибоку драму. Тривалою неволею в людях була витравлена ідея вільного, незалежного життя. Задоволення плотських потреб — така сутність буття, позбавленого свободи й духовності. Але чи достатньою є для повнокровного життя народу чиста ідея, що спирається лише на глибоку віру? Це та багато інших питань ми розглянемо на сьогоднішньому уроці, глибше знайомлячись із вершинним твором І. Франка «Мойсей».
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Колективна робота.
Первинне обговорення поеми, обмін враженнями про неї.
2. Евристична бесіда.
— До якого жанру ви б віднесли цей твір? (Філософсько-громадянська, політична поема.)
— З яких частин складається поема? («Прологу», що звучить як самостійний твір, та самої поеми.)
— Яка основа твору? (Біблійна та історична, суспільна.)
3. Переказ поеми.
(Учні переказують поему «Мойсей» за складеним «сюжетним ланцюжком».)
4. Словникова робота.
Пояснення незрозумілих та малозрозумілих слів і понять.
5. Повідомлення учня.
Історична довідка з «Біблейської енциклопедії»
Народився Мойсей приблизно за 1575 років до Христа в сім’ї Аврама. Під час побиття дітей мати у кошику пустила його водою, бо знала, що за течією купається донька фараона. Освіту і виховання, досвід воєначальника отримав при єгипетському фараоні. Вперше задумався про важку долю євреїв у сорокарічному віці. Рятуючи іудея, вбив єгиптянина. Переховувався 40 років у свого тестя, який був священиком. Першим провидінням став терновий кущ біля гори Хорив. Господь назвав себе Єговою (Сущим). Дива Господа — палиця стала змією, рука хворою на проказу. Помічником проголошено Аарона, брата Мойсея. Кари Бога єгиптянам за небажання відпустити євреїв: сарана, жаби, смерть немовлят. Шлях лежав через Аравійську пустелю, яку мали подолати 600 000 чоловіків з майном. Мойсей своїми молитвами рятував людей від спраги, голоду і нападників. Поблизу гори Сінай євреї вперше почули 10 Божих заповідей і настанови щодо церковного і громадського устрою. Замість поклоніння Богу, іудеї почали поклонятися золотому бику, якого розтрощив Мойсей, перед цим побивши скрижалі із заповідями. Чотири рази піднімався Мойсей на Сінай і перед кожним сходженням на гору постився по 40 днів. Так пройшло два роки. Зухвалість іудеїв постійно давала себе взнаки: надмірність у їжі (переїдання перепілками), ігнорування манни, протести під проводом Аарона і Датана, небажання воювати за землю обітовану. Через це євреї були покарані Господом і приречені на 40-річне блукання пустелею (померли всі, кому було за двадцять, крім Ісуса Навина та Халева). За те, що Мойсей і Аарон не завжди слухали Єгову, отримали покарання — померти поза землею обітованою. Помер Мойсей у 120-літньому віці на горі Нево, побачивши здалеку мету свого життя.
6. Слово
Про поему І. Франка «Мойсей» написано сотні літературознавчих розвідок, у яких досліджуються джерела написання, аналізується твір у цілому та в деталях і нюансах, висловлюються різні думки, трактування та погляди. Але всі сходяться в одному — це визначний, епохальний твір. Особливо ж виділяють «Пролог» як духовний заповіт українському народові.
7. Виразне читання «Прологу».
8. Евристична бесіда.
— Що спонукало автора звернутися до українського народу зі словами: «Народе мій, замучений, розбитий, Мов паралітик той на роздорожжу, людським презирством, ніби струпом вкритий»? Це вияв зневаги чи любові й болю? Відповідь обґрунтуйте. Зверніть увагу на дату написання твору — січень-липень 1905 року — та історичні події, що в цей час відбувалися.
— Чому тривожно на душі поета?
— Навіщо автор використовує багатократне повторення риторичних питань, які починаються словом «невже»? Чи можна на них відповісти однозначно?
— Чому автор переконаний у тому, що сила духу українського народу переможе?
— Чи актуальні ідеї «Прологу» Франка в наш час і чому?
9. Слово.
У нотатках до поеми «Мойсей» часто згадується епізод про те, як Іван Якович 1904 року відвідав Італію й познайомився з роботами її найгеніальніших митців. Особливо вразив поета шедевр Мікеланджело — скульптора старозавітного пророка Мойсея. Дослідники вважають, що саме це дало поштовх до написання поеми. Інші говорять, що образ біблійного пророка Мойсея виник у художній уяві письменника задовго до 1905 року, формувався поетапно. Так, М. Зеров вважав поему «героїчним звінчанням життєвого діла Франкового, його поетичним подвигом», а О. Бі-лецький дійшов висновку, що Франків «Мойсей» став підсумком цілого життя та діяльності, своєрідним «заповітом українському народові».
Тому образ Мойсея асоціюється із самим поетом. І. Франко усвідомлював свою місію, вірив, що живе недаремно, що народ сприйме його науку. «Ви мені тут приписуєте в моїй скромній літературній і громадській праці щось такого надзвичайного, а я всього-на-всього був слугою свого народу, вірніше мовити, його пастухом і, як Мойсей, сорок років виводив свій народ з пустелі, з темряви і злиднів на широку, свідому, світову щасливу дорогу…»,— писав він у відповідь на привітальний лист до сорокарічного ювілею творчої діяльності.
10. Виконання учнями завдань пошуково-дослідницького характеру, проблемні запитання.
— Чому так важко було Мойсеєві реалізувати свою мету — привести народ до землі обітованої?
— Як склалися стосунки Мойсея з гебреями на цьому важкому шляху?
— Чому Мойсей називає народ «нетямучим», «рабами», «юрбою», «упертими», «наче сліпими», адже саме заради цього народу він зрікся всього у житті?
— Хто такі Авірон і Датан, яку роль вони відіграли в стосунках Мойсея з народом?
— У чому основний конфлікт між Мойсеєм і «лихим демоном громади» Датаном?
— Прокоментуйте промову Мойсея (IV розділ). Яка її основна думка? Яка риса Мойсея виявляється в ній?
— Навіщо Мойсей розповів казку про обрання короля серед дерев?
— Як ви думаєте, чому саме терен погодився бути королем і до чого це його зобов’язує?
— Що означають рядки з поеми:
О Ізраїлю, ти той посол,
І будущий цар світу!
Чом не тямиш посольства свого
І його заповіту?
— Прокоментуйте діалог Мойсея й Азазеля — темного демона пустелі — з погляду проблеми «вождь і народ». Назвіть якості Мойсея, що тут яскраво виявилися.
— Як розуміти вислів Єгови: «Хто вас хлібом накормить, Той враз хлібом піде до гною; Та хто духа накормить у вас, Той зіллється зі мною.»?
— Що відчув народ, коли вождь залишив його? Чому?
— Яким люд постає у прикінцевих епізодах із погляду проблеми «народ і вождь»?
— Зіставте пролог і епілог, зробіть висновки.
11. Складання таблиці.
• Складіть порівняльну таблицю образів Мойсея біблійного, Мойсея — героя твору та самого автора.
Мойсей у Біблії
Мойсей у поемі
І. Франко
Задумався про тяжку долю євреїв у сорокарічному віці. Рятуючи іудея, вбив єгиптянина. Переховувався 40 років. Повів народ, своїми молитвами рятував від спраги, голоду й нападників. Доніс до людей 10 Божих заповідей. За свою зневіру покараний тим, що, дійшовши до мети, так і не потрапив до омріяного краю
Вів народ у країну обітовану, зносячи з усіма труднощі шляху. Навчав, доносив Божі заповіді. Зневірений народ вигнав його й побив. Мойсей зневірився, втратив твердість духу. Тому, довівши народ до мети, сам не ступив на землю обіцяну
Полум’яною поезією, невтомною громадською та літературною діяльністю кликав народ до духовного й національного відродження, до волі, освіти, науки, до збереження сили духу
Cпільне
Вожді, пророки, поводирі, які вказують народові духовні орієнтири. Проходять через випробування, зневіру. Щасливе майбутнє народу тільки передбачають
ІV. Закріплення знань, умінь та навичок
Творче завдання.
• Складіть усний виступ-резюме.
Пророк Мойсей витискував з душ гебреїв рабів. Це було важко. Він не довів народ до землі обітованої, але, безперечно, розбудив його сумління і тим назавжди ввійшов в історичну пам’ять всіх наступних поколінь як велетень духу, провідник.
Проте образ Мойсея не лише героїчний, а й трагічний. Він розгублюється в той момент, коли перестає чути голос Бога і втрачає віру у свою правду. А саме віра породжує ідеал і додає сил у боротьбі за його здійснення. Сьогодні для нас це дуже актуально. Поема «Мойсей» висуває і розв’язує багато гострих проблем, передовсім взаємин людини зі своїм оточенням (в широкому розумінні цього слова) та із самим собою. Відносини особи та суспільства є складними, однак без суспільства особа приречена на самотність, що знецінює життя, не сприяє відчуттю гармонії та щастя.
V. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
• Продовжіть речення.
«Поема «Мойсей» на мене справила …»
«І. Франко відкрився для мене як …»
«Мене вразило …»
VІ. Домашнє завдання. Знати зміст, уміти аналізувати поему І. Франка «Мойсей», висловлювати про неї власні думки. Визначити віршовий розмір поеми (прологу), спосіб римування; повторити матеріал про віршові розміри; виписати з поеми висловлювання, які можна віднести до крилатих. Прочитати «Сойчине крило».
Поема «Мойсей» – один із вершинних творів І.Франка.
Проблематика твору: історичний шлях нації, визначна особистість як її провідник, пробудження національної свідомості, історичної пам’яті.
Пролог до поеми – заповіт українському народові
Більше двадцяти років я виношував задум твору «Мойсей», і в своїй шостій історії розповім про його біблійну основу, ідейний задум, історію створення та видання; ти ж продовжиш вчитися розвивати навички критичного мислення, систематизування отриманої інформації та самостійного її здобуття; навички роботи з текстом; висловиш власну позицію щодо ролі провідника нації в долі народу та роздуми про майбутнє, усвідомлення ролі кожного в історичному процесі, здатності брати на себе відповідальність за Батьківщину в її складні періоди
Ти вже познайомився з моїми творами різних жанрів, сьогодні свій дивовижний світ відкриє для тебе поема. Серед творів цього жанру літературознавці виокремлюють різновиди: соціально-побутові («Панські жарт», «Сурка»), сатирично-політичні («Лис Микита»), історичні («На Святоюрській горі»), філософські («Смерть Каїна», «Похорон»). У моїй творчості однією із провідних є тема рідного народу, його минулого й майбутнього, історичного призначення і місця серед інших народів. Особливо могутньо прозвучала вона в поемі «Мойсей», яка стала видатним явищем української літератури доби модернізму. У посвяті я назвав поему
«великим даром» українському народові, в літературознавець Юрій Шевельов назвав її «другим «Заповітом»», у якому порушено головну проблему того часу: визволення нашого народу з неволі, здобуття незалежності.
1904 рік... Подорожуючи Італією, я захоплююся картинами Рафаеля, Леонардо да Вінчі, Ботічеллі, Рембрандта, проте
найбільше мене вразила скульптура Мойсея, створена на початку XVI ст.
Мікеланджело Буонаротті. «Він довго вдивлявся в ту горду постать, в це розумне суворе лице, високе, натхненне чоло під кучерями волосся, що, немов два роги, стриміло вгору.,— так згадує моя дочка Ганна. — Тато з поїздки привіз альбоми з малюнками визначних малярів і інші пам'ятки, а також образ із статуї Мойсея. Цей образ зараз же повісив у себе в спальні над ліжком».
А М. Коцюбинський, відвідавши мене уже під час роботи над поемою, згадував: «У своїй убогій хатині сидів він за столом босий і плів рибацькі сіті, як бідний апостол. Плів сіті і писав поему „Мойсей”».
Уважно розглянь скульптуру Мікеланджело. Як вважаєш, чому митець зобразив Мойсея з рогами?
Історична довідка.
Мойсей зійшов на гору і отримав від Бога нові скрижалі. Коли він повертався, лице його світилося, бо на нього пала слава Божа. Це німб, який художники зображують навколо голів святих. Мікеланджело зобразив Мойсея з рогами. Це пов'язано з тим, що єврейське слово «каран» —
«світиться», перекладено як «керен» — «роги». Це пояснюється тим, що в єврейському письмі немає голосних.
Хто ж такий Мойсей? Чому так часто художники, скульптори, музиканти, письменники зверталися й звертаються до цієї постаті?
Ознайомся з Біблійною легендою про Мойсея.
За бажанням переглянь документальний фільм «Мойсей. Пророки».
Доказів історичності постаті Мойсея немає. Розповіді про його діяльність трапляються тільки в П'ятикнижжі. Решта частин Біблії містить не біографічні дані Мойсея, а тільки використовує його ім'я, щоб через нього показати божественне покликання цієї особистості. У наші дні історичність Мойсея піддається сумнівам, хоча деякі вчені вважають, що Мойсей був
видатним представником одного із племен або групи племен, з ім'ям якого традиція пов'язує події, що стосуються виходу з Єгипту і переходу через пустиню. Йому приписують авторство п'яти книг Мойсеєвих і введення законів Мойсеєвих, котрі дослідники Біблії трактують як збірник різноманітних традицій і легенд.
Твір був написаний у 1905 році. У той час Україна була поділена між двома великими імперіями: Росією та Австро-Угорщиною.
Українці жили на своїй землі, але не були вільними, не мали власної держави.
Ідейним поштовхом до написання поеми були революційні події 1905 року в Росії, з якими Франко пов'язував сподівання на
звільнення України з-під імперії, та розгортання визвольного руху в Галичині. Я дійшов висновку: розпочинається епоха руйнування імперій, старого несправедливого суспільного устрою. Відтак поневолені народи матимуть шанс на визволення. Треба зробити все, щоб українська нація також була готовою гідно скористатися цим шансом.
Отже, до образу Мойсея, до історії про те, як євреї 40 років йшли до своєї держави, я звернувся не випадково, адже українці століттями блукали пустелею бездержавності. У творі порівнюю ізраїльський та український народи, їхню боротьбу за звільнення, показую роль поводиря в цій боротьбі:
«Ідея відбудови єврейської держави мене зацікавила, оскільки є вона начебто рідною сестрою нашої української ідеї відродження української держави».
Використавши біблійну історію про Мойсея, я написав оригінальний твір, розкривши свій задум: «Ся тема в такій формі
не біблійна, а моя власна, хоч і оспівана на біблійнім оповіданні».
Філософська поема розрахована на тривалу розповідь, у якій осмислюються світ, поступ людства, загальні закономірності життя, природи, сутнісні проблеми буття, часу і простору. В Україні відомими філософськими поемами є «Марія», «Неофіти» Тараса Шевченка, філософським осмисленням буття відзначаються поеми Юрія Клена, Бориса Олійника.
Друже, настав час попрацювати зі змістом твору «Мойсей». Склади паспорт поеми «Мойсей» за наступними пунктами:
1. Рік написання
2. Жанр
3. Композиція
4. Тема твору
5. Ідея (визначено у пролозі):
6. Настрої поеми
7. Сюжет поеми
8. Проблематика:
9. Образи твору
Прослідкуй динаміку змін у психології персонажів поеми. Юрба → народ.
Юрба — велике безладне неорганізоване скупчення людей, яке не має спільної усвідомленої мети і перебуває в стані емоційного збудження. Часто стає інструментом у чиїхось руках для досягнення певної мети, легко піддається чужому впливові.
Народ — сукупність людей, які об'єднані певно територією, мовою, національними та культурними традиціями.
Мойсей → Єгошуа.
Мойсей перестає бути справжнім вождем з того часу, коли піддається сумнівам щодо правильності обраного шляху та остаточної перемоги. Зневіра й хитання, роздуми i відчай Мойсея напередодні нового життя не можуть втримати його осторонь переможного руху, якого нікому не спинити, бо народ є творцем історії. Хоч Мойсей i залишив табір, народ обирає зі свого трудового середовища нового вождя — Єгошуа, «князя конюхів», здатного підвести маси для переможного бою.
Образ Мойсея у творі.
1. З'ясуй, ким є для нас Мойсей: Лідер / Людина / Ватажок / Керівник / Пророк / Світоч / Мудрець. Відповідь обґрунтуй.
2.
Добери цитати з поеми, що увиразнюють монументальність образу Мойсея.
Пролог — це стислий художній літопис історії українського народу, духовно-філософське її осмислення. Оглядаючи минуле
України, бачу в ньому не тільки «облудливу покірність усякому, хто зрадою й розбоєм» його скував, а й вияв духовної снаги. Ціною величезних витрат народ здобував собі волю. Упевнений, що всі ті жертви не даремні. Зауважу, що пролог був написаний пізніше за поему й, так би мовити, вимушено. Управитель друкарні Беднарський показав мені чисті сторінки на початку поеми. Я подумав і відповів, що щось напишу. На другий день я приніс пролог, який промовисто засвідчує, що поема спроектована в сучасну українську дійсність, адже в ньому я безпосередньо звертається до рідного народу.
Виразно прочитай пролог.
Пролог
Народе мій, замучений, розбитий, Мов паралітик той на роздорожжу,
Людським презирством, ніби струпом, вкритий!
Твоїм будущим душу я тривожу, Від сорому, який нащадків пізних Палитиме, заснути я не можу.
Невже тобі на таблицях залізних Записано в сусідів бути гноєм, Тяглом у поїздах їх бистроїзних?
Невже повік уділом буде твоїм Укрита злість, облудлива покірність Усякому, хто зрадою й розбоєм
Тебе скував і заприсяг на вірність? Невже тобі лиш не судилось діло, Що б виявило твоїх сил безмірність?
Невже задарма стільки серць горіло До тебе найсвятішою любов’ю,
Тобі офіруючи душу й тіло?
Задарма край твій весь политий кров’ю Твоїх борців? Йому вже не пишаться
У красоті, свободі і здоров’ю?
Задарма в слові твойому іскряться І сила, й м’якість, дотеп, і потуга,
І все, чим може вгору дух підняться?
Задарма в пісні твоїй ллється туга, І сміх дзвінкий, і жалощі кохання, Надій і втіхи світляная смуга?
О ні! Не самі сльози і зітхання Тобі судились! Вірю в силу духа
І в день воскресний твойого повстання.
О, якби хвилю вдать, що слова слуха, І слово вдать, що в хвилю ту блаженну Вздоровлює й огнем живущим буха!
О, якби пісню вдать палку, вітхненну, Що міліони порива з собою, Окрилює, веде на путь спасенну!
Якби!.. Та нам, знесиленим журбою, Роздертим сумнівами, битим стидом,—
Не нам тебе провадити до бою!
Та прийде час, і ти огнистим видом Засяєш у народів вольних колі,
Труснеш Кавказ, впережешся Бескидом,
Покотиш Чорним морем гомін волі І глянеш, як хазяїн домовитий,
По своїй хаті і по своїм полі.
Прийми ж сей спів, хоч тугою повитий, Та повний віри; хоч гіркий, та вільний, Твоїй будущині задаток, слізьми злитий,
Твойому генію мій скромний дар весільний.
Д[ня] 20 липня 1905
У хвилюючих рядках твору перед читачем постає історична доля українського народу, його минуле, сучасне і майбутнє. Таким було українство на початку сторіччя: розшматоване, розділене між кількома державами, після кількох століть панської неволі, воно, не маючи свого ватажка, пророка, не знало, куди і як рухатися.
Визнач віршовий розмір прологу до поеми.
Зверни увагу! Пролог написано терцинами, які вперше застосував Данте в «Божественній комедії».
Терцина — строфа з трьох рядків п'ятистопного ямба, у якій середній рядок римуєтьссся з крайніми (1 і 3) рядками наступної строфи.
Виникає своєрідний ланцюг рим: аба, бвб, вгв.
Завершується твір, написаний терцинами, окремим рядком, що римується з другим рядком попередньої строфи. Терцини звучать урочисто, піднесено, патетично.
Пролог — духовний заповіт українському народові. У ньому звучить заклик до духовної єдності.
Чи можна назвати Франка пророком? Які події в історії України він передбачив? Якими прикладами з історії України ви можете
підтвердити ці пророцтва?
ü «... Ідуть сили, щоб плем'я твоє Ще раз вирвать з корінням»
ü «Се залізна стопа ...Робить пустку з загонів»
ü «Се ворожі мечі Кров юдейськую точать»
ü «Онде мати голодная їсть Тіло свойого плоду!»
ü «Онде тисячі мруть на хрестах Цвіт твойого народу»
ü «Храм Єгови горить, І сей раз у останнє»
ü «І ще раз недобитки пливуть У неволю, як ріки»
На якому шляху до омріяної свободи, на вашу думку, перебуває наш народ сьогодні? Які моральні й духовні цінності повинні, на вашу
думку, мати сьогоднішні поводирі нації, українські державотворці?
(Відповідь надішли в чат.)
Поема «Мойсей» — видатний твір світової літератури, тому що в ній показано народ як творця і рушійну силу в розвитку історії; через весь твір проводиться ідея могутності й незламності народу; своєю високохудожньою майстерністю, ліризмом і динамічністю образів вона посідав почесне місце в скарбниці кращих надбань світової літератури; не лише українські, а й зарубіжні критики схвально відгукувалися на появу „Мойсея”. Вона була
перекладена польською, російською і німецькою мовою; читача будь-якої національності приваблюють ідеали людяності, свободи, добра, справедливості; особливо ж цінною є ідея утвердження права народу на незалежність, на свою державу.
Перевір рівень отриманих сьогодні знань, виконавши тест до уроку.
Добігає логічного завершення моя шоста розповідь, і в мене є до тебе прохання: підготуйся заздалегідь до наступної історії, прочитавши новелу