Мета: формування свідомої, духовно багатої мовної особистості, компетентного мовця, що володіє елементами практичної риторики.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
✵ знаннєва складова: оцінює рівень своїх навчальних досягнень з розділу «Практична риторика», з'ясовує можливі прогалини в опануванні теми;
✵ діяльнісна складова: розвиває навички роботи з тестовими завданнями, удосконалює навички самостійної роботи, застосовує набуті знання практично;
✵ ціннісна складова: виявляє прагнення до самовдосконалення.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. ВИКОНАННЯ ТЕМАТИЧНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
Тестові завдання
1. Риторика — це:
А відповідь, заперечення, зауваження одного з учасників діалогу іншому;
Б наука про правильну вимову та наголошення слів;
В наука і мистецтво переконувати співрозмовників;
Г емоційне ствердження або заперечення якогось факту.
2. Батьківщиною красномовства вважають:
А Давній Єгипет;
Б Давній Китай;
В античну Грецію;
Г Давній Рим.
3. Батьком риторики називають:
А Аристотеля;
Б Платона;
В Демосфена;
Г Цицерона.
4. Видатні оратори Київської Русі — це:
А Демосфен та Цицерон;
Б Іларіон та Кирило Туровський;
В Феофан Прокопович та Григорій Сковорода;
Г Михайло Ломоносов та Георгій Кониський.
5. Найвідомішу проповідь «Слово про закон і благодать» написав:
А Прокопович;
Б Ілларіон;
В Сковорода;
Г Туровський.
6. Тема виступу — це:
А основний шлях, завдяки якому через мовлення інформація доходить до слухача;
Б роз’яснення, тлумачення, інтерпретація подій та фактів;
В основна галузь роздумів оратора, у межах якої він добирає явища та факти, що розглядаються у виступі;
Г уміння оратора виступати без підготовки.
7. План лекції — це:
А повний письмовий виклад змісту виступу;
Б слова та звороти, які означають поняття та явища певної галузі знання;
В узагальнювальні думки, що мають лаконічну, відточену мовну форму;
Г послідовність і взаємозв’язок тематичних частин виступу, зафіксований у вигляді переліку ключових понять або суджень.
8. Ясність мовлення — це:
А насиченість виступу новими фактами, актуальними проблемами;
Б смислова прозорість виступу, що забезпечує його зрозумілість, доступність у засвоєнні слухачами;
В якість мовлення, що відбиває здатність оратора спонукати слухачів до творчої діяльності;
Г якість мовлення, яка полягає в його мелодійності, плавності, інтонаційній виразності.
9. Образність мовлення оратора — це:
А ясність, точність, логічна переконливість публічного виступу;
Б уміння говорити ясно, без ускладнень, надуманих образів і туманних зворотів;
В наявність у виступі живих картин, які дають змогу не лише осмислювати почуте, а ніби сприймати його всіма почуттями — бачити, чути тощо;
Г якість виступу, що відбиває здатність оратора розглядати конкретні факти і явища, давати їм чіткі наукові та політичні оцінки.
10. Лаконічність мовлення відбиває:
А словниковий запас оратора;
Б нормативність, літературність мовлення оратора;
В здатність оратора говорити стисло, залишаючись максимально зрозумілим;
Г емоційність, натхненність і піднесеність мовлення.
11. Гумор — це:
А добродушне осміювання чиїхось вад;
Б різке висміювання чогось негативного;
В особливо дошкульна викривальна насмішка, що виявляє ненависть і презирство до зображуваного;
Г приховане глузування, засноване на називанні супротивного, коли про щось говориться ніби в позитивному плані, але підтекст засвідчує протилежне.
12. Кульмінація публічного виступу — це:
А частина виступу, спеціально відпрацьована оратором лексично, стилістично тощо;
Б спосіб закінчення виступу, коли кожна наступна фраза емоційно підсилює попередню;
В частина виступу, яка полягає у роз’ясненні, витлумаченні подій та фактів;
Г розвивання, металізування, поглиблення раніше висловлених оратором думок.
13. Основні думки виступу потрібно повторювати:
А завжди тими самими словами;
Б щоразу варіюючи їхнє мовне оформлення;
В пропонуючи слухачам повторити їх хором;
Г пропонуючи слухачам їх записати.
14. Найчастіше в публічних виступах на суспільну тему вдаються:
А до ораторського підстилю публіцистичного стилю;
Б до науково-навчального підстилю наукового стилю;
В до белетристичного підстилю художнього стилю;
Г до розмовно-побутового стилю.
15. Зразком іронії є така фраза:
А Теорія, мій друже, сіра, зеленим є лиш дерево життя. (Г. Гейне);
Б Цитування — дослівне передавання чужого висловлювання (З підручника);
В Древо мислі вродило — цитати, цитати, цитати (Л. Костенко);
Г Молодим ораторам рекомендується не топити в цитатах власні думки (З посібника).
16. Установіть відповідність між термінами та поясненнями.
1 Патос
2 Логос
3 Топос
4 Етос
А Умови проголошення промови, які суспільство створює ритору
Б Певні факти життя і думки, які можуть зробити висловлення оратора цілком переконливим, незважаючи на його матеріальну незугарність чи незрозумілість
В Намір, задум творця промови, який має на меті розвинути перед адресатом певну цікаву для слухача тему
Г Словесні засоби, які використовує ритор в аргументації висунутих пропозицій
Д Методика запам’ятовування структури і змісту виступу
17. Установіть відповідність між термінами та поясненнями.
1 Диспозиція
2 Елокуція
3 Інвенція
4 Меморія
А Безпосередній зміст викладу матеріалу, виступ перед аудиторією
Б Методика запам’ятовування структури і змісту виступу
В Мистецтво розміщення матеріалу й оформлення структури промови
Г Незвичайний за синтаксисом зворот мови, який застосовується для підсилення виразності виступу, впливу на почуття слухачів
Д Формування гіпотез майбутнього виступу
18. Установіть відповідність між термінами та поясненнями.
1 Демонстрація
2 Аргумент
3 Теза
4 Аксіома
А Думка чи положення, яке треба довести
Б Форма логічного зв’язку між доведенням і положенням
В Доцільний добір та ефективне використання системи мовних засобів з певною метою, у конкретних умовах спілкування
Г Твердження, заперечення якого заперечує основи логічного мислення
Д Думка чи положення, істинність яких вже доведена чи перевірена
19. До якої форми красномовства належить наведений текст?
Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим.
Десять літ він Томився під вагою російської солдатської муштри. А для волі Росії зробив більше, ніж десять переможних армій.
Доля переслідувала його в житті, скільки лиш могла, та вона не зуміла перетворити золота його душі у ржу, ані його любові до людей в ненависть і погорду, а віри в Бога у зневіру і песимізм. Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя.
Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті — невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець усе наново збуджуватимуть його твори.
Отакий був і є для нас, українців, Тарас Шевченко (І. Франко «Присвята»).
А Парламентської.
Б Академічної.
В Соціально-побутової.
Г Судової.
Д Церковно-богословської.
20. Доберіть аргументи до тези Діти — це майбутнє України.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Мета: проведення контрольного виявлення навчально-пізнавальної діяльності за час вивчення теми «Орфоепічна норма».
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
✵ знаннєва складова: учень/учениця: розуміє суть понять «норма», «орфоепія», «орфоепічна помилка», «орфоепічна норма», «милозвучність», «наголос», «логічний наголос»;
✵ діяльнісна складова: учень/учениця: виявляє практичні вміння і навички роботи з тестовими завданнями різного виду; демонструє практичне застосування здобутих знань з теми.
✵ ціннісна складова: учень/учениця: усвідомлює важливу роль освіти у своєму житті; зацікавлений у результатах навчально-пізнавальної діяльності; відчуває радість від самостійно виконаної роботи і відповідальність за власний вибір.
Перебіг уроку
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
II. ІНСТРУКТАЖ ЩОДО РОБОТИ З ТЕСТОМ
III. ПРОВЕДЕННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
Тематична контрольна робота № 3
Орфоепічна норма
Завдання 1-11 мають по п'ять варіантів відповіді, серед яких лише один правильний. Виберіть правильний, на вашу думку, варіант відповіді. Кількість балів: 11.
1. Виділена буква позначає однаковий звук у кожному слові рядка.
А засвітити, зломити, зчищати;
Б садочок, футболіст, дивина;
В коротший, витрачати, позаторік;
Г царювати, цимбаліст, цікавий;
Д анекдот, покрівля, краяти.
2. Підкреслена буква позначає той самий звук в усіх словах рядка.
А фужер, левкой, марафон, симфонія;
Б пишеться, тюлень, стіл, тьмяний;
В хибний, хвалько, схопити, мох;
Г просьба, сім’я, прихильність, сяйво;
Д колесо, мокрий, вокзал, скупість.
3. Підкреслені літери позначають один і той самий звук у всіх словах рядка.
А вода, перегони, голубка;
Б комп’ютер, тест, чекання;
В випадок, родина, молитва;
Г тернистий, кетяг, Одеса;
Д Поділ, момент, жоржина.
4. Правильно підкреслені літери на позначення наголошених голосних у всіх словах рядка.
А олені, подруга, спина;
Б український, призвела, кропива;
В читання, одинадцять, випадок;
Г квартал, дрова, зароблю;
Д листопад, жалюзі, кілометр.
5. Уподібнення приголосних відбувається при вимові кожного слова рядка.
А зсипати, дужка, розпач, жінці;
Б освітній, зарядка, молотьба, розжувати;
В якби, зшити, навесні, ягідки;
Г зжовкнути, ніжність, квітчання, усмішці;
Д легкий, екзамен, ліжко, безсердечний.
6. Наголос на другому складі мають усі слова рядка.
А дочка, подруга, вимова, сантиметр, ідемо;
Б спина, виразно, завдання, попереду;
В предмет, рукопис, ненавидіти, в’язкий;
Г кропива, приязнь, горошина, каталог;
Д щипці, фольга, обруч, русло.
7. Треба вживати у в усіх випадках у рядку.
А дерева (у/в) лісі, зайшла (у/в) свою кімнату;
Б напишіть (у/в) листі, сади (у, в) цвітінні;
В (у/в) першому випадку, шляхи (у/в) невідоме;
Г читач (у/в) книгозбірні, кредити (у/в) банку;
Д занесіть (у/в) дім, уроки (у/в) першу зміну.
8. Літера у ставиться в реченні «(1)продовж віків з вірою (2) себе, з намаганням принести людям світло (3)ченості йшли на вогнище Джордано Бруно і Коперник, стояли проти (4)сіх Леонардо да Вінчі й Галілей, думали інакше тисячі (5)чених» на місці цифри.
А 3
Б 2
В 1
Г 4
Д 5
9. Позначте рядок, у якому в дієслівних формах на місці пропуску пишеться одна й та сама сама буква:
А нагородити — нагоро..у, мазати — ма..у;
Б лазити — ла..у, радити — ра..у;
В сидіти — си..у, возити — во..у;
Г судити — су..у, відгородити — відгоро..у;
Д водити — во..у, в’язати — в’я..у.
10. Текст і завдання до нього.
1. Кінострічка «Хатіко: вірний друг» заснована на реальних подіях, які відбувалися в Японії понад вісімдесят років тому. 2. Щоранку собака проводжав свого господаря на роботу й увечері зустрічав його на вокзалі. 3. На жаль, хазяїн несподівано помирає, проте пес, на ймення Хатіко, протягом дев’яти років, о п’ятій вечора, чекає його до останнього поїзда. 4. Розчулені такою відданістю, японці поставили собаці пам’ятник в тому місці, де пес завжди чекав свого господаря.
Правила чергування у — в, і — й порушено в реченні
А першому
Б другому
В третьому
Г четвертому
11. Текст і завдання до нього.
1. Я скріпив нашу дружбу з ведмежам ще й галантною послугою. 2. Дав йому цукор, який не переводиться навіть у найбідніших старателів. 3. Воно почало гризти цукор і дозволило роздивитись себе уважніше. 4. Воно було якогось матового темно-сірого тону з чудовими переливами, що переходив у чорний на морді та лапах. 5. Шерсть була надзвичайно довга, густа й тонка, як гагачий пух: усі м’якенькі стовщення під нею на вигляд і на дотик були зовсім дитячі...
► Укажіть речення, у якому є слово, яке за зміни наголосу змінює своє лексичне значення.
А першому
Б другому
В третьому
Г четвертому
Д п’ятому
12. Поставте в поданих словах наголос. Випишіть спочатку ті слова, у яких наголос падає на перший склад, потім — ті, у яких він падає на другий склад, а після них — ті, у яких наголос падає на третій склад. Кількість балів: 12.
Жадоба, кидати, одинадцять, абичий, ваги, добовий, черемха, подушка, борошно, кухонний, щелепа, зібрання, щелепа, олень, зубожіти, український, діалог, разом, центнер, солодощі, рукописний, попереду, понеділок, локшина, ікло, дрова, жаданий, загадка, граблі, джерело, довідник, верба.
У завданнях 13-14 до кожного з чотирьох рядків інформації, позначених цифрами, доберіть один правильний, на Вашу думку, варіант, позначений буквою. Кількість балів: 8.
13. Установіть відповідність між складами у слові та їхньою характеристикою.
1 Садок
2 Роблю
3 Спина
4 Квартал
А Обидва склади відкриті, перший — наголошений
Б Перший склад відкритий, наголошений, другий — ненаголошений
В Обидва склади закриті, другий — наголошений
Г Перший склад відкритий, другий — закритий, наголошений
Д Перший склад закритий, другий — відкритий, наголошений
1 Г 2 Д 3 А 4 В
14. Установіть відповідність.
Місце наголосу
Приклад
1 Перший склад
А Завдовжки
2 Другий склад
Б Черговий
3 Третій склад
В Найцікавіший
4 Четвертий склад
Г Сільськогосподарський
Д Олень
1 Д 2 А 3 Б 4 В
Оцінювання тестових завдань
31 бал
12 б.
18-17 балів
6 б.
30 балів
11 б.
16-14 балів
5 б.
29-28 балів
10 б.
13-10 балів
4 б.
27-26 балів
9 б.
9-7 балів
3 б.
25-23 балів
8 б.
6-3 балів
2 б.
22-19 балів
7 б.
2-1 бал
1 б.
Нагадування про те, скільки часу залишилося до завершення роботи.
Оголошення про одночасне завершення роботи. Бланк чи зошит учні повинні покласти на край столу.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ